O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, strategiya va moliya vazirini qabul qildi
2018-02-13 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 13-fevral kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, strategiya va moliya vaziri, ikki tomonlama Hukumatlararo komissiya hamraisi Kim Dong Yonni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik barqaror sur’atlar bilan kengayib, an’anaviy do‘stona aloqalar va strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
Koreya Respublikasiga 2017-yil noyabr oyida amalga oshirilgan tarixiy tashrif va uning yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlar O‘zbekiston – Janubiy Koreya o‘zaro manfaatli hamkorligini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilgani va aniq amaliy mazmun bilan boyitgani alohida ta’kidlandi.
O‘tgan yili o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1,3 milliard dollardan oshdi. Tasdiqlangan "yo‘l xaritasi"ga muvofiq, bugungi kunda mamlakatimizda zamonaviy ishlab chiqarishni tashkil etish va infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha umumiy qiymati 6 milliard dollardan ziyod 60 dan ortiq investitsiya loyihalari tayyorlanmoqda va amalga oshirilmoqda.
O‘zaro hamkorlikning o‘tgan davrida O‘zbekiston iqtisodiyotiga Janubiy Koreyadan jami 7 milliard dollarlik investitsiyalar jalb qilindi, Koreya Respublikasi kompaniyalari ishtirokida 500 dan ortiq korxona tashkil etildi.
Janubiy Koreyaning ilg‘or tajribasi, bilim va texnologiyalarini mamlakatimiz iqtisodiyotining turli tarmoqlari va ijtimoiy sohasiga joriy etishga qaratilgan qo‘shma dastur va tadbirlar faol ro‘yobga chiqarilmoqda. Ushbu mamlakatning yetakchi mutaxassislari O‘zbekiston vazirlik, idora va tashkilotlariga maslahatchi sifatida jalb qilingan.
Madaniy-gumanitar, fan-ta’lim va turizm sohalaridagi almashinuvlar kengaymoqda.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy, investitsiya, innovatsiya, bank-moliya va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Koreya Respublikasi rahbariyati va xalqini Pxyonchxan shahrida qishki Olimpiya o‘yinlari boshlangani munosabati bilan samimiy tabrikladi, ushbu nufuzli xalqaro sport tadbirining muvaffaqiyatli o‘tishiga tilak bildirdi.
O‘z navbatida, Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Hukumatlararo komissiya hamraisi davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirib, Prezident Mun Chje Inning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mehmon O‘zbekiston rahbariyati Koreya Respublikasi fuqarolariga vizasiz tartib joriy etish haqida qaror qabul qilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Bu, shubhasiz, mamlakatimizga sayyohlar oqimini salmoqli darajada oshirish va ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida Kim Dong Yon Janubiy Koreya mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va keng miqyosli o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanini qayd etdi.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Премьер-министра, министра стратегии и финансов Республики Корея
2018-02-13 | Политика
Сегодня, 13 февраля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Премьер-министра, министра стратегии и финансов Республики Корея Ким Донг Ёна, пребывающего в нашей стране с рабочим визитом.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил наблюдаемую устойчивую динамику расширения двустороннего многопланового сотрудничества и последовательное укрепление многовековых уз дружбы и отношений стратегического партнёрства между двумя государствами.
Особо подчеркнуто, что исторический визит на высшем уровне в Республику Корея в ноябре 2017 года и достигнутые по его итогам договорённости позволили вывести узбекско-корейское взаимовыгодное сотрудничество на качественно новый уровень, наполнив его конкретным практическим содержанием.
В прошлом году объёмы взаимного товарооборота превысили 1,3 миллиардов долларов. В соответствии с утверждённой «Дорожной картой» сегодня ведётся подготовка и реализация свыше 60 инвестиционных проектов по созданию современных производств и модернизации инфраструктуры в нашей стране на общую сумму более 6 миллиардов долларов.
Всего за годы сотрудничества в экономику Узбекистана привлечены южнокорейские инвестиции в объёме 7 миллиардов долларов, создано более 500 предприятий с участием компаний Республики Корея.
Активно реализуются совместные программы и мероприятия, направленные на внедрение передового южнокорейского опыта, знаний и технологий в различные отрасли экономики и социальную сферу республики. Ведущие специалисты из Республики Корея привлечены в качестве консультантов и советников министерств, ведомств и организаций Узбекистана.
Расширяются культурно-гуманитарные, научно-образовательные и туристические обмены.
В ходе встречи состоялся предметный обмен мнениями по перспективным направлениям дальнейшего расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, банковско-финансовой и других сферах.
Президент Республики Узбекистан искренне поздравил Руководство и народ Республики Корея с началом Зимних Олимпийских игр в г. Пхёнчхане и пожелал успешного проведения этого яркого международного спортивного мероприятия.
В свою очередь, заместитель Премьер-министра Республики Корея выразил глубокую признательность главе нашего государства за тёплый приём и передал тёплые приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Мун Чжэ Ина.
Он выразил глубокую признательность Руководству Узбекистана за принятое решение о введении безвизового режима для граждан Республики Корея, что, безусловно, будет способствовать существенному увеличению туристического потока в нашу страну и укреплению деловых контактов.
В завершение встречи Ким Донг Ён подтвердил готовность южнокорейской стороны к дальнейшему укреплению отношений стратегического партнёрства и расширению полномасштабного взаимовыгодного сотрудничества между двумя государствами.