O‘zbekiston Kann kinofestivalida ishtirok etadi
2018-yilning 8-19-may kunlari Fransiyaning mashhur Kruazet bulvaridagi Festivallar va kongresslar saroyida o‘tkaziladigan xalqaro kinofestivaldagi yurtimiz paviloni O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Kinematografiyani rivojlantirish markazi hamda Yosh kinoijodkorlar kengashi tomonidan tashkil etilmoqda.
Bu borada Kinematografiyani rivojlantirish markazi Kann kinofestival direksiyasi bilan shartnoma imzolagan.
Har yili tashkil etiladigan kinofestival kino olamidagi asosiy madaniy voqealardan biri hisoblanadi. O‘tgan yilning o‘zida mazkur tadbirda 118 mamlakatdan 12 mingdan ortiq ishtirokchi ro‘yxatga olingani festival nufuzi ortib borayotganidan dalolatdir.
Pavilon qatnashchilari mehmonlarga O‘zbekiston kinoijodkorlarining filmlari hamda mamlakatimizning kino sanoati haqida ma’lumotlar taqdim etadi. Shu yerda 2018-yilning oktyabr oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan, joriy yildan boshlab xalqaro kinofestival maqomini olgan “PROlogue” loyihasi taqdimoti ham o‘tkaziladi.
Mazkur voqea yoshlar tashabbusining davlatimiz rahbari tomonidan qo‘llab-quvvatlayotganining amaliy ifodasidir.

Узбекистан примет участие в Каннском кинофестивале
На предстоящем во Франции 71-м Каннском международном кинофестивале впервые будет открыт павильон Узбекистана.
На международном кинофестивале, который пройдет во Дворце фестивалей и конгрессов на известном бульваре Круазетт в Каннах, павильон нашей страны создается Союзом молодежи Узбекистана, Центром развития кинематографии и Советом молодых кинематографистов.
Центром развития кинематографии заключен соответствующий договор с дирекцией Каннского кинофестиваля.
Ежегодный кинофестиваль считается одним из основных культурных событий в мире кино. В прошлом году в списке участников этого мероприятия было более 12 тысяч человек из 118 стран, что свидетельствует о возрастающем престиже фестиваля.
Работники павильона будут представлять гостям информацию о фильмах и киноискусстве Узбекистана. Также в павильоне состоится презентация проекта “PROlogue”, с нынешнего года получившего статус международного кинофестиваля, который будет проведен в октябре 2018 года в Ташкенте.
Это событие является практическим воплощением оказываемой нашим государством поддержки инициатив молодежи.