2017-yilgi o’sish sur’atlarida AKT sohasi peshqadam
Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari sohasi bugungi kunda jahon iqtisodiyotining jadal rivojlanayotgan sohalaridan biridir. Iqtisodiy o’sish va iqtisodiyot tarmoqlarini yuksaltiruvchi, harakatga boshlovchi kuchga aylangan mazkur yo’nalish barcha sohalarning iqtisodiy jarayonlarini sezilarli darajada o’zgartirib, yangi bosqichga ko’tarmoqda. Shuningdek, axborot texnologiyalarining rivoji — insonning aqliy mehnati, ilm va tafakkurining mevasi bo’lgan axborot hamda mahsulotlarga asoslangan yangi turdagi iqtisodiyotning tashkil topishi uchun ham zamin yaratmoqda.
Bunga AKT sohasining mamlakatimizdagi o’sish sur’atlari misolida ham guvoh bo’lish mumkin. Xususan, 2017-yilda aloqa va axborotlashtirish sohalarida ko’rsatilgan xizmatlar miqdori 7,9 trln. so’mni tashkil qilgan. Shundan 232,8 mlrd. so’mlik xizmatlar dasturiy ta’minot mahsulotlariga doir xizmatlar ulushiga to’g’ri keladi.
2016-yil bilan solishtirib ko’rilganda, yangi texnologiyalarni joriy qilish va xizmatlar sonining oshirilishi, xizmat ko’rsatish hududlari hamda doirasining kengaytirilishi hisobiga sohada xizmat ko’rsatish hajmi 124,0 % (solishtirma narxlarda 115,6 %) ga oshgan.
Ayni paytda O’zbekistonda xizmatlar sohasining rivojlanishi moddiy ishlab chiqarish sohalaridagi o’sish sur’atni ortda qoldirmoqda. Jumladan, 2017-yilning yanvar-dekabr oylarida yalpi ichki mahsulot (YaIM) da xizmatlar sohasi ulushi 47,3 foizni tashkil qilgan.
2017-yilning yanvar-dekabr oylarida xizmatlar hajmi 116795,7 mlrd.so’mni tashkil etib, 8,9 foizga o’sdi. Yuqori o’sish sur’atlarini tovarlarni kredit kartalari orqali to’lovlar, internet orqali savdolar kabi yangi xizmat turlarini paydo bo’lishi, yangi savdo markazlari, ovqatlanish majmualari, mexmonxonalarning ishga tushishi, ta’lim va ko’ngilochar xizmatlarining kengayishi bilan izohlash mumkin.
Shuningdek, qayd etish joizki, O’zbekistonda valyuta bozorining erkinlashtirilishi hamda 2017-yilning sentyabrida xorijiy valyuta kursi keskin ko’tarilishiga qaramasdan, aloqa xizmatlari tariflarida narxlarning o’sishi kuzatilmadi.
Aloqa va axborotlashtirish sohasidagi xizmatlarni ko’rsatishda asosiy ulush (87,3%) telekommunikatsiya xizmatlari (simli va mobil aloqa, Internet tarmog’i, teleradiouzatish va boshqalar) hissasiga to’g’ri keldi.
2017-yilda AKT sohasiga jalb qilingan investitsiyalar miqdori 1,891 trln. so’mni (o’sish sur’ati 168,7 %), jumladan xorijiy investitsiyalar ulushi 1,557 trln. so’m (o’sish sur’ati 2,2 barobar)ni tashkil qilgan.

Сфера ИКТ лидирует по темпам роста в 2017 году
Сегодня сфера информационных и коммуникационных технологий (ИКТ) является одной из быстроразвивающихся в мировой экономике, являясь как двигателем экономического роста, так и сектором, который уже значительно изменил и трансформировал экономические процессы в других отраслях и продолжает оказывать влияние на формирование нового типа экономики, основанного на знаниях, использовании информации и продуктов интеллектуального труда человека.
В 2017 году объем оказанных услуг в сфере связи и информатизации составил 7,9 трлн. сумов, в том числе за услуги по компьютерному программированию 232,8 млрд.сум.  Рост по сравнению с 2016 годом составил 124,0% (в сопоставимых ценах 115,6 %), за счет увеличения объёма предоставляемых услуг, внедрения новых технологий и новых видов услуг, расширения диапазона их предоставления.
В настоящее время развитие сферы услуг Узбекистана опережает рост материального производства. Доля сферы услуг в валовом внутреннем продукте (ВВП) за январь-декабрь 2017 года составила 47,3 процента.
Объем производства услуг за январь– декабрь 2017 года составил 116795,7 млрд. сум и увеличился на 8,9 процента. Увеличение объема можно объяснить влиянием целого ряда факторов, в частности: появление на рынке новых видов услуг, таких как оплата за товары через кредитные карты, Интернет-продажи, открытие новых торговых центров, организаций питания, гостиниц, расширение услуг образовательных организаций, огромный выбор в индустрии развлечений.
Также следует отметить что, несмотря на либерализацию валютного рынка Узбекистана, и резкого увеличения курса иностранной валюты в сентябре 2017 года повышения тарифов на услуги связи не происходило.
В объеме услуг связи и информатизации наибольший удельный вес (87,3%) приходится на телекоммуникационные услуги (услуги проводной и мобильной связи, сети Интернет, телерадиовещания и т.д.).
За 2017 год в сфере ИКТ освоено инвестиций в размере 1,891 трлн.сум (рост 168,7 %), в том числе иностранные инвестиции и кредиты составили 1,557 трлн.сум. (рост в 2,2 раза).