Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Chilonzor tumanida barpo etiladigan masjidga Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf nomi beriladigan bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahridagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishuvi jarayonida mazkur masjid maydoniga tashrif buyurdi.
Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf nafaqat yurtimizda, balki butun islom olamida tan olingan olim edi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Hayotini muqaddas dinimiz arkonlarini o‘rganishga va targ‘ib etishga, xalqimiz, yoshlarimizni diniy ma’rifat ruhida tarbiyalashga bag‘ishladi.
Darhaqiqat, Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf 1989 yilda, juda qiyin va murakkab davrda O‘rta Osiyo va Qozog‘iston musulmonlari diniy idorasi raisi, muftiy bo‘ldi. Bu davr islomiy ilmlar, diniy qadriyat va an’analar qayta tiklangan davr sifatida tariximizda alohida o‘rin tutadi.
U kishi islom olamida ma’lum va mashhur bo‘lgan “Muxtasari Viqoya”, “Kifoya”, “Mazhablar – birlik ramzi”, “Mazhabsizlik – islom shariatiga tahdid soluvchi eng xatarli bid’at” kabi kitoblarni o‘zbek tilida sharhlab, o‘sha murakkab yillarda ko‘pdan-ko‘p behuda ixtiloflarning oldini olishga katta hissa qo‘shgan.
Muftiy vazifasida u kishi xalqaro miqyosda ham keng faoliyat yuritib, ko‘plab islom mamlakatlari bilan madaniy-ma’rifiy aloqalarni yo‘lga qo‘yish va rivojlantirishga erishgan.
Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf ham muftiy, ham sobiq Ittifoq Oliy kengashi deputati sifatida hukumatga musulmonlarning haq-huquqlarini hurmat qilish, ular uchun zarur sharoitlar yaratish masalalari ko‘tarilgan maxsus bayonnoma taqdim etgan.
Mustabid mafkura hukmron bo‘lgan o‘sha og‘ir zamonda bunday tashabbus bilan chiqish, hech shubhasiz, katta jasorat edi, dedi Prezidentimiz. Buning natijasida sho‘ro hukumatining musulmonlarga nisbatan siyosati o‘zgargan, masjid va madrasalar ochilgan, haj ziyoratiga boruvchilar ko‘paygan. 1990 yilda Markaziy Osiyo respublikalaridan 500 nafar musulmon Toshkent shahri orqali haj ziyoratiga borishga muvaffaq bo‘lgan edi. Agar o‘sha davrda butun sobiq Ittifoq bo‘yicha har yili bor-yo‘g‘i 20-30 kishi hajga borganini hisobga olganda, bu juda katta natija bo‘lgan.
U kishining dunyo musulmonlari o‘rtasidagi obro‘-e’tibori juda baland edi. Bu ulug‘ vatandoshimiz Butundunyo mutafakkir ulamolari yig‘inining Ijroiya qo‘mitasi a’zosi, Butunjahon musulmon ulamolari xalqaro uyushmasi, Butundunyo Islom uyushmasi kabi nufuzli tashkilotlarning, Iordaniya qirollik akademiyasining ham a’zosi edi. U kishi Misr Arab Respublikasining “Nil lavri” oltin nishoniga sazovor bo‘lgandi. Shuni alohida ta’kidlash kerakki, zamonaviy O‘zbekiston tarixida islomiy ilmlar bo‘yicha hech kim bu darajada yuksak mavqega ko‘tarilmagan.
Bu ulug‘ alloma turli diniy-ma’rifiy mavzularda 100 dan ziyod kitoblar yozgan. Shayx hazratlarining hikmatga to‘la so‘zlari, suhbatlari, radio va televideniye, matbuot sahifalaridagi doimiy chiqishlari, ko‘plab kitoblari, jumladan, audiokitoblari orqali yurtimizdagi har bir xonadonga kirib borgan.
Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf o‘zining ilmi, so‘zi va ibratli amallari bilan ona Vatanga, dinimiz ravnaqiga chin dildan halol xizmat qilish bo‘yicha katta bir maktab yaratib ketdilar, desak, to‘g‘ri bo‘ladi. U kishining ilm va hayot yo‘li, boy merosini o‘rganish va xalqimizga yetkazish – barchamizning burchimizdir.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ushbu masjid loyihasi bilan tanishar ekan, uni yanada takomillashtirish, bunda xalqimiz va ulamolarning takliflarini ham o‘rganish zarurligini ta’kidladi.

Почтение к памяти Шейха Мухаммада Садыка Мухаммада Юсуфа
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева строящаяся в Чиланзарском районе мечеть будет носить имя Шейха Мухаммада Садыка Мухаммада Юсуфа.
Глава нашего государства в ходе ознакомления с созидательной работой в Ташкенте посетил место строительства данной мечети.
Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф был ученым, не только широко известным в нашей стране, но и признанным во всем исламском мире, сказал Шавкат Мирзиёев. Он посвятил свою жизнь изучению и пропаганде основ нашей священной религии, воспитанию  молодежи в духе просвещенного ислама.
Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф в 1989 году, в очень сложное время, стал председателем, муфтием Духовного управления мусульман Средней Азии и Казахстана. Тот период занимает особое место в нашей истории как время возрождения исламских наук, религиозных традиций и ценностей.
Будучи автором комментариев на узбекском языке к известным в исламском мире книгам, таким как  “Мухтасари Викая”, “Кифая”, “Мазхабы - символ единства”, “Не следование мазхабу - самая опасная бидъа, угрожающая исламскому шариату", он внес большой вклад в разрешение многих ненужных разногласий в те сложные годы.
В качестве муфтия вел широкую международную деятельность, смог наладить и развить культурно-просветительские связи со многими исламскими странами.
Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф как муфтий и как депутат Верховного Совета бывшего союза внес правительству обращение, где излагались вопросы уважения прав мусульман, создания для них необходимых условий.
Выступление с такой инициативой в то время, когда господствовала тоталитарная идеология, без сомнений, было огромным подвигом, сказал Президент нашей страны. В результате этого советское правительство изменило политику в отношении мусульман, открылись мечети и медресе, увеличилось количество паломников, отправляющихся в хадж. В 1990 году из республик Центральной Азии через город Ташкент совершить хадж удалось 500 мусульманам. Это очень большой результат, учитывая, что в те времена ежегодно в хадж отправлялись всего 20-30 человек со всего союза.
Шейх Мухаммада Садык пользовался огромным уважением и авторитетом среди мусульман всего мира. Наш выдающийся соотечественник был членом таких авторитетных организаций, как Исполнительное бюро Собрания исламских улемов и мыслителей мира,  Всемирный союз мусульманских улемов, Всемирная Исламская Лига, Королевская академия Иордании. Был удостоен золотой медали "Лавр Нила" Арабской Республики Египет. Следует особо отметить, что никто в истории современного Узбекистана не достиг таких высот в исламских науках, как он.
Выдающийся ученый написал более 100 книг на различную религиозно-просветительскую тематику. Мудрые слова, беседы, выступления на радио и телевидении, книги, в том числе аудиокниги шейха заняли прочное место в жизни наших соотечественников.
Своими глубокими познаниями, добрыми наставлениями и примерными поступками Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф является образцом добросовестного служения во имя Родины и развития религии. Изучение его жизни и научной деятельности, приобщение народа к его наследию - почетный долг.
Президент Шавкат Мирзиёев, знакомясь с проектом мечети, отметил необходимость его дальнейшего совершенствования, изучения при этом предложений населения и религиозных деятелей.