Prezident Shavkat Mirziyoyev barpo etilayotgan “Navro‘z” madaniyat va istirohat bog‘i loyihalari bilan tanishdi
Anhor bo’yida bunyod etilayotgan bu bog’dagi barcha inshootlar ma’naviyatimiz, milliy qadriyatlarimizni ifoda etadi. Bog’da “Navro’z” bayrami tantanalari, madaniy tadbirlar o’tkazishga mo’ljallangan amfiteatr, qadimiy hovlilar, ustaxonalar, ayvonlar, choyxonalar va milliy an’analarimiz aks etgan etnografik shaharcha quriladi.
Navro’zda madaniyatimiz va qadriyatlarimizning barcha jihatlari namoyon bo’ladi. Bu bog’ ana shu boy milliy merosimizni tarannum etadigan joy bo’lishi kerak, dedi Prezidentimiz. Bu yerga sayyohlar ham ishtiyoq bilan kelishi, o’zini xuddi o’zbek mahallasida yurgandek his qilishi zarur. Har bir bino, o’tkaziladigan har bir tadbir o’sib kelayotgan yoshlarni Vatanga muhabbat, milliy qadriyat va an’analarimizga hurmat ruhida tarbiyalash, o’zligini anglashga hissa qo’shishi lozim.
Davlatimiz rahbari loyihalarni yanada takomillashtirish, Navro’z bayramini xalq sayli tarzida o’tkazish bo’yicha tavsiya va ko’rsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом создания парка культуры и отдыха "Навруз" в Ташкенте
Все объекты в парке, возводимом вдоль канала Анхор, воплощают в себе национальные ценности нашего народа. В парке будут построены амфитеатр для проведения торжественных мероприятий в связи с праздником Навруз и других культурных событий, стилизованные под старину здания, мастерские, террасы, чайханы, в целом - этнографический городок.
Навруз - праздник, в котором воплощаются все особенности культуры и традиций нашего народа. Этот парк должен служить возвеличиванию этого богатого национального наследия, сказал Президент. Он должен стать местом притяжения туристов, которые должны ощущать себя словно оказались в одной из махаллей Узбекистана. Каждое здание, каждое проводимое здесь мероприятие должны способствовать воспитанию молодежи в духе любви к Родине, уважения национальных ценностей и традиций.
Глава нашего государства дал рекомендации и указания по дальнейшей доработке проектов, проведению празднования Навруза в виде народных гуляний.