Islom Karimov – mustaqil O‘zbekiston asoschisi
“Turkiston” san’at saroyida Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi tomonidan tayyorlangan va nashr qilingan “Islom Karimov – mustaqil O‘zbekiston asoschisi” kitob-albomining taqdimotiga bag‘ishlangan “Otash kabi yonib, o‘zgalar yo‘lini yorit” shiori ostidagi tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devoni, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, O‘zbekistonda akkreditatsiya qilingan diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari rahbarlari, ilm-fan, madaniyat, san’at namoyandalari, yoshlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidentining rafiqasi, kitob-albom loyiha muallifi T.Karimova, O‘zbekiston xalq artisti G.Zokirova, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti, Islom Karimov nomidagi davlat stipendiyasi sohibasi D.Xoljigitova, Ibroyim Yusupov nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab-internat o‘quvchisi A.Qalibayeva va boshqalar buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimov butun faoliyatini, hayotini Vatanimizning ozodligi, tinchlik-osoyishtaligi, xalqimizning, ayniqsa, kelajagimiz egalari bo‘lgan yoshlarning baxtli va farovon hayot kechirishi, o‘z orzu va maqsadlarini ro‘yobga chiqarishi uchun baxshida qilganini ta’kidladi.
O‘ta murakkab va tahlikali vaziyatda mamlakatimiz mustaqillikni qo‘lga kiritgani va o‘tgan yillar davomida ulkan yutuq va marralarga erishgani, xalqimizning, ayniqsa, yoshlarning baxtli hayot kechirishi, o‘z orzu-istaklarini ro‘yobga chiqarishi va yorug‘ kelajak sari intilishi xalqimizning aziz farzandi Islom Karimovning jasorati, matonati, mardlik va olijanoblik fazilatlari, noyob iste’dodi, odilligi va donishmandligi, uzoqni ko‘ra bilishi va Vatanimizga, xalqimizga sadoqati, uning kelajagi buyuk bo‘lishiga ulkan va qat’iy ishonchi tufayli ro‘y berdi. Bunday buyuk va olijanob insonning xotirasiga hurmat-ehtirom ko‘rsatish ham sharaf, ham farzdir. Zero, Vatanimiz, xalqimizga butun borlig‘ini baxshida qilib, fidoyilik ko‘rsatib yashagan Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning ibratli hayoti va faoliyati xalqimiz, ayniqsa, yoshlarni vatanparvarlik ruhida, mustaqillikka sadoqatli qilib tarbiyalashga xizmat qiladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Birinchi Prezidentimiz xotirasini abadiylashtirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Toshkent, Qarshi va Samarqand shaharlarida Birinchi Prezidentimiz haykallari qad rostladi. U kishi uzoq yillar faoliyat yuritgan Oqsaroy qarorgohi yodgorlik majmuasiga aylantirildi. Toshkent xalqaro aeroporti, yirik muassasa va tashkilotlar, poytaxtimiz va viloyat markazlaridagi markaziy ko‘chalarga Islom Karimov nomi berildi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 27-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash to‘g‘risida”gi qarori xalqimizning buyuk farzandi, mustaqilligimiz asoschisi Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning xotirasiga yuksak ehtiromning yana bir namunasi bo‘ldi.
Qaror ijrosini ta’minlash yuzasidan mamlakatimizda izchil ishlar amalga oshirildi. Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi tomonidan tayyorlangan va nashr qilingan “Islom Karimov – mustaqil O‘zbekiston asoschisi” kitob-albomi ham qaror ijrosi doirasida nashrdan chiqdi.
Ushbu kitob-albomda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning so‘zboshisi keltirilgan. Unda shunday so‘zlar bor: “Vaqt va hayotning o‘zi Islom Abdug‘aniyevich Karimov zamonamizning yetuk siyosatchisi, dunyoda va turli mintaqalarda yuz berayotgan o‘ta murakkab voqea-hodisalarning mohiyatini davlatchilik nuqtai nazaridan ko‘ra oladigan, o‘z yurti va xalqi uchun, har bir vatandoshimizning taqdiri uchun ulkan mas’uliyat tuyg‘usini teran his etadigan atoqli rahbar ekanini har tomonlama isbotladi”.
Kitob-albomda Birinchi Prezidentimizning turli yillardagi faoliyatiga oid noyob suratlari, xorijiy davlatlar rahbarlari, davlat va siyosat arboblari, turli soha vakillarining Islom Karimov haqidagi iliq va samimiy dil so‘zlari joy olgan.

Ислам Каримов – основатель независимого Узбекистана
Во Дворце “Туркистон” состоялась торжественная церемония, посвященная презентации книги-альбома "Ислам Каримов - основатель независимого Узбекистана", подготовленной и изданной Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова.
В церемонии приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, работники аппарата Президента, Кабинета Министров Республики Узбекистан, министерств и ведомств, государственных и общественных организаций, руководители аккредитованных в Узбекистане дипломатического корпуса и представительств международных организаций, деятели науки, культуры и искусства, молодежь.
Супруга Первого Президента Республики Узбекистан, автора проекта книги-альбома Т. Каримова, народная артистка Узбекистана Г. Зокирова, лауреат Государственной премии имени Зульфии, обладатель государственной стипендии имени Ислама Каримова Д. Холжигитова, учащаяся специализированной школы-интерната имени Ибройима Юсупова А. Калибаева и другие отметили, что великий государственный и политический деятель Ислам Каримов посвятил всю свою жизнь свободе, миру и спокойствию Родины, счастливой и благополучной жизни, реализации благородных устремлений и целей нашего народа, особенно молодежи - решающей силы завтрашнего дня.
Обретение нашей страной независимости в очень сложный и тревожный период ее истории, достижение за минувшие годы колоссальных успехов и рубежей, создание условий для счастливой жизни народа, реализации его потенциала во имя светлого будущего страны стали возможны благодаря отваге, мужеству, благородным качествам, уникальному таланту, справедливости и мудрости, дальновидности великого сына нашего народа Ислама Каримова, его преданности Родине, твердой уверенности в ее великом будущем. Почитание памяти этой личности - долг и дело чести. Ибо, образцовая жизнь и деятельность нашего Первого Президента, проявившего высокий пример самоотверженного служения Родине и народу, являются важным фактором воспитания, особенно молодежи, в духе патриотизма и преданности идеям независимости.
По инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева проводится широкомасштабная работа по увековечению памяти Первого Президента. В Ташкенте, Карши и Самарканде установлены памятники Первому Президенту. Резиденция Оксарой, в которой долгие годы вел деятельность Ислам Каримов, превращена в мемориальный комплекс. Его именем названы международный аэропорт "Ташкент", крупные учреждения и организации, центральные улицы в столице и областных центрах.
Постановление главы нашего государства "О праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова" от 27 ноября 2017 года стало очередным выражением огромного уважения к памяти великого сына нашего народа, основателя независимости Ислама Каримова.
В соответствии с постановлением в нашей стране проведена весомая работа. Во исполнение постановления Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова подготовлена и издана книга-альбом "Ислам Каримов - основатель независимого Узбекистана".
Предисловие к книге-альбому написал Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев. В нем есть такие слова: "Время и сама жизнь убедительно подтвердили, что Ислам Абдуганиевич Каримов был величайшим политиком современности, дальновидным и стратегически мыслящим руководителем, обладающим государственным видением сути происходящих в мире событий, особым чувством личной ответственности за свою Родину и народ, за судьбу каждого соотечественника".
В книгу-альбом вошли редкие снимки различных лет о деятельности Первого Президента нашей страны, теплые и искренние воспоминания глав иностранных государств, государственных и политических деятелей, представителей различных сфер об Исламе Каримове.
– Первый Президент нашей страны Ислам Каримов с первых лет независимости вернул нашему народу Сахибкирана Амира Темура, прославил его на весь мир как великого государственного деятеля, покровителя созидания и науки, выдающегося полководца, – говорит председатель Союза писателей Узбекистана, народный писатель Узбекистана М. Ахмедов. – Как и Амир Темур, он вел справедливую политику, посвятил свою жизнь интересам народа, созданию для него благополучной и счастливой жизни, светлому будущему страны. Память об Исламе Каримове будет вечно жить в сердце нашего народа и служить высоким образцом для нынешнего и будущих поколений.