Hay’at yig’ilishida bemorga qo’pollik qilgan tibbiyot xodimlari vazifasidan ozod qilindi
Joriy yilning 5 fevral kuni Sog’liqni saqlash vazirligining navbatdan tashqari hay’at yig’ilishi bo’lib o’tdi. Videoseklektor tarzida o’tgan yig’ilishda Qoraqalpog’iston Respublikasi Sog’liqni saqlash vaziri, Toshkent shahar Sog’liqni saqlash Bosh boshqarmasi va viloyatlar Sog’liqni saqlash boshqarmasi boshliqlari, Respublika tasarrufidagi davolash-profilaktika muassasasi rahbarlari, oliy o’quv yurtlari rektorlari hamda ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari direktorlari ishtirok etdi.
Yig’ilish sog’liqni saqlash vaziri A.Shadmanov raisligida o’tkazildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida sog’liqni saqlash sohasi mutasaddilari bilan bo’lib o’tgan videoselektor yig’ilishlarda shifoxonalardagi holatlar, tibbiyot xodimlarining kasbiy etikasi va aholining ehtiyojlari va haqli talablariga befarq munosabatda bo’layotgan ayrim rahbar xodimlar mas’uliyatini oshirishda ijro intizomi va nazorati alohida o’rin tutishi ta’kidlangandi.
Shu munosabat bilan Hay’at yig’ilishining birinchi masalasi aholidan kelib tushayotgan murojaatlar tahliliga bag’ishlandi. Ta’kidlanganidek, Prezident virtual qabulxonasiga kelayotgan murojaatlarning tibbiyotga tegishli qismi o’rganilganda, ularning 12,6 foizi aynan sog’liqni saqlash xodimlari harakati, bemor va uning qarindoshlariga nisbatan qo’pol muomalada bo’linayotgani haqida ekani ma’lum bo’ldi.
Xususan, Toshkent shahar I.Irgashev nomli 4-son klinik shifoxonasi travmatologiya bo’limida davolanayotgan bemor tomonidan yuborilgan murojaat o’rganilganda ham shifoxonada ayni shu kamchiliklarga yo’l qo’yilayotgani aniqlandi. Bemor va uning qarindoshlari bilan o’tkazilgan suhbat jarayonida shifoxonaning travmatologiya bo’limi mudiri T.Tog’ayev va hamshira M.Tolipova haqiqatan ham tibbiyot xodimi deontologiyasi talablarini qo’pol ravishda buzib kelgani ma’lum bo’ldi.
— Bugun biz Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev boshchiligida yangicha ishlash tizimiga o’tayapmiz. Ya’ni ishimizga bahoni xalq beradigan, xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qiladigan tizimga, — deydi sog’liqni saqlash vaziri A.Shadmanov. — Hayotning o’zi oldimizga eng asosiy maqsad – inson manfaatlarini har tomonlama ta’minlash masalasini dolzarb vazifa qilib qo’ymoqda. Davlatimiz rahbarining qat’iy talabi ham shu. Har bir rahbar xodim xalq dardi, xalqning hayotiy muammo va ehtiyojlarini yaxshi bilishi shart. Shu kabi holat boshqa tibbiyot muassasalarida ham sodir bo’lmasligi, barcha o’ziga tegishli xulosa chiqarishi uchun mazkur masala muhokamasini bugungi navbatdan tashqari bo’layotgan hay’at yig’ilishimizning bosh masalasi sifatida olib chiqdik.
Yuqorida ko’rsatilgan kamchiliklarga yo’l qo’yilganligi hamda shifoxonada ma’naviy muhit buzilganligi, tibbiyot xodimlari o’rtasida etika, deontologiya masalalari talabga javob bermaganligi uchun Toshkent shahar I.Irgashev nomli 4-son klinik shifoxonasi bosh shifokori S.Alimov, shifoxonaning bosh hamshirasi Sh.Alimova, travmatologiya bo’limi mudiri T.Tog’ayev va travmatologiya bo’limi hamshirasi M.Tolipovalar o’z vazifalaridan ozod etildi.
Yig’ilish yakunida har bir tibbiyot xodimining asosiy vazifasi aholi salomatligini yanada yaxshilash, oilalarga kirib borgan holda muloqot o’rnatish, kafolatlangan hamda boshqa tibbiy xizmat turlarining o’z vaqtida va ko’ngildagidek ko’rsatilishini ta’minlash ekani yana bir bor ta’kidlandi. Tibbiyot xodimi faoliyati samarasi xalq fikri orqali baholanadigan tizim shakllantirish, bunda tibbiyotning barcha bo’g’inini kompleks rivojlantirish lozimligiga e’tibor qaratildi.

Медицинские работники, проявившие грубость в отношении пациента, освобождены от должности
5 февраля нынешнего года состоялось внеочередное заседание коллегии Министерства здравоохранения. В мероприятии, прошедшем в формате видеоселекторного совещания, приняли участие министр здравоохранения Республики Каракалпакстан, начальники управлений здравоохранения областей и Главного управления здравоохранения Ташкента, руководители лечебно-профилактических учреждений республиканского значения, ректоры высших учебных заведений и директора специализированных медицинских центров.
Заседание вел министр здравоохранения А.Шадманов.
Президент Шавкат Мирзиеёв на видеоселекторных совещаниях с участием представителей сферы особо отмечал состояние в больницах, этические правила медицинских работников, а также важность исполнительской дисциплины и контроля в повышении ответственности некоторых руководящих лиц, безразлично относящихся потребностям и законным требованиям населения.
В этой связи, первый вопрос, рассмотренный на заседании, был посвящен анализу поступающих от населения обращений. Отмечалось, что по изучению обращений в Виртуальную приемную Президента, относящихся непосредственно к сфере здравоохранения, выяснилось, что 12,6 процента из них связаны с действиями медицинских работников, их грубым отношением с пациентом и его родными.
В частности, при изучении обращения пациента, лечащегося в отделении травматологии Ташкентской городской клинической больницы №4 имени И.Иргашева, выявлена аналогичная проблема. В беседе с пациентом и его родными определено, что заведующий отделением травматологии больницы Т.Тогаев и медсестра М.Толипова действительно нарушили требования деонтологии медицинского работника.
— Под руководством Президента Шавката Мирзиёева мы переходим на новую систему работы, в которой оценку нашей работе даст сам народ, в которой не народ служит государственным органам, а государственные органы служат народу, — отметил министр здравоохранения А.Шадманов. — Сегодня сама жизнь ставит перед нами актуальную задачу — обеспечение интересов человека. Это и является требованием главы государства. Каждый руководитель должен хорошо знать заботы, жизненные проблемы и потребности народа. Мы внесли данный вопрос на повестку дня, чтобы такие случаи не происходили в других учреждениях. Все должны сделать соответствующие выводы.
За вышеуказанные недостатки, нарушение духовной атмосферы в учреждении, не соответствие требованиям этических правил, вопросам деонтологии медицинских работников освобождены от занимаемой должности главный врач Ташкентской городской клинической больницы №4 имени И.Иргашева С.Алимов, главная медсестра больницы Ш.Алимова, заведующий отделением травматологии Т.Тогаев и медсестра М.Толипова.
В завершение заседания подчеркнуто, что главной задачей каждого медицинского работника является улучшение здоровья населения, установление диалога, обеспечение своевременного и должного оказания гарантированных и других видов медицинских услуг. Обращено внимание на то, что эффективность деятельности представителя сферы будет определяться мнением народа, при этом необходимо комплексно развивать все звенья медицины.