Deputatlar qarorlarning Toshkent shahridagi ijrosini ko‘rib chiqdi
Toshkent shahar hokimligida xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qator qarorlari ijrosi bo‘yicha Toshkent shahrida amalga oshirilgan ishlar ko‘rib chiqildi.
Xususan, davlatimiz rahbarining 2017-yil 31-yanvardagi “Kichik va xususiy tadbirkorlikni mikrokreditlash tizimini yanada kengaytirish va soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash yuzasidan axborot berildi. Markaziy bankning Toshkent shahar boshqarmasi mutaxassislarining ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili poytaxtimizdagi 2 ming 411 kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektiga 55 milliard 566 million so‘m miqdorida kredit ajratilgan.
Shuningdek, tijorat banklari vakillari tomonidan xonadonlarga borib, aholini tadbirkorlikka keng jalb etish bo‘yicha qilingan ishlar tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Prezidentimizning 2016-yil 15-sentabrdagi “2016-2020 yillarda charm-poyabzal sanoatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida”gi qarori yuzasidan mazkur soha bo‘yicha Toshkent shahridagi amaliy ishlar sarhisob qilindi. Toshkent shahar iqtisodiyot va kompleks rivojlantirish bosh boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2018 yil yanvar oyi holatiga ko‘ra, poytaxtimizda 151 ta korxona charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanmoqda. Ushbu korxonalar tomonidan 2017 yilda 145 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Tadbirkorlik maqsadlarida foydalanish uchun davlat mulki obyektlarini sotishni jadallashtirish va uning tartib-taomillarini yanada soddalashtirish to‘g‘risida”gi qarori asosida Toshkent shahrida foydalanilmay turgan va qurilishi tugallanmagan davlat obyektlari xatlovdan o‘tkazildi. Xatlov jarayonida aniqlangan bo‘sh turgan yirik obyektlar bo‘yicha kichik sanoat zonalari tashkil qilish uchun takliflar tayyorlandi.
Yig‘ilishda Prezidentimizning “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunining qoidalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori ijrosi bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida ham axborot berildi.

Депутаты рассмотрели ход выполнения постановлений
В хокимияте города Ташкента состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Ташкентском городском Кенгаше народных депутатов. На нем была рассмотрена проведенная в столице работа по исполнению ряда постановлений Президента Республики Узбекистан.
В частности, была представлена информация об обеспечении исполнения постановления главы нашего государства «О мерах по дальнейшему расширению и упрощению системы микрокредитования малого и частного предпринимательства» от 31 января 2017 года. Как сообщили специалисты Ташкентского городского управления Центрального банка, в прошлом году действующим в столице 2 411 субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства были выделены кредиты на 55 миллиардов 566 миллионов сумов.
Вместе с тем была критически проанализирована деятельность коммерческих банков по обходу домов и привлечению населения к предпринимательству.
В ходе заседания также были подведены итоги проведенной в Ташкенте работы в соответствии с постановлением Президента нашей страны «О Программе мер по дальнейшему развитию кожевенно-обувной промышленности на период 2016 - 2020 годы» от 15 сентября 2016 года. По данным Ташкентского городского главного управления экономики и комплексного развития, по состоянию на январь 2018 года производством кожевенно-обувной продукции занимается 151 предприятие столицы. В 2017 году ими было произведено продукции на 145 миллиардов сумов.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему упрощению процедур и ускорению реализации объектов государственной собственности для использования в предпринимательских целях» проведена инвентаризация неиспользуемых объектов, а также объектов незавершенного строительства в Ташкенте. Подготовлены предложения по организации малых промзон на базе выявленных в ходе инвентаризации крупных пустующих объектов.
На заседании также была представлена информация о работе по обеспечению исполнения постановления Президента нашей страны «О мерах по реализации положений Закона Республики Узбекистан «О противодействии коррупции».