Tadbirkorlik keng rivojlanmoqda
Mamlakatimizda yalpi ichki mahsulotni shakllantirishda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasining ulushi 2000-yildan buyon 31 foizdan 56 foizga, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishda 12,9 foizdan 31,1 foizga o'sdi. 2014-yilda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasida 480 mingdan ortiq yangi ish o'rni tashkil etildi. Bu yaratilgan jami ish o'rinlarining yarmi demakdir. Bugungi kunda iqtisodiyotning ushbu sohasida ish bilan band bo'lgan aholining 76,5 foizdan ziyodi mehnat qilmoqda.
Jahon miqyosida global iqtisodiy inqiroz davom etayotganiga qaramasdan, dunyoning sanoqli davlatlari qatorida O'zbekistonda yalpi ichki mahsulotning yillik o'sish sur'atlari so'nggi 10-yil davomida 8 foizdan ziyod bo'lib kelayotganida ham sohaning salmoqli ulushi bor.
O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikka to'liq erkinlik berish, yanada keng imkoniyatlar yaratish borasida ko'rilayotgan chora-tadbirlarning mazmun-mohiyati hamda bu sohadagi qonunchilikni yanada takomillashtirishga bag'ishlangan anjumanda bu alohida qayd etildi. Iqtisodiyot vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda qator vazirlik va qo'mitalar, moliya muassasalari, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat organlarining mas'ul xodimlari ishtirok etdi.
Anjumanda milliy qonunchiligimizda xususiy mulk ustuvorligi mustahkamlanib, uning ishonchli huquqiy kafolatlari ta'minlanayotgani ta'kidlandi. Xususiy sektorga keng erkinlik berish, byurokratik g'ovlarni bartaraf etishga oid bir qator muhim me'yorlarning amaliyotga tatbiq etilgani natijasida ruxsat berish tartib-taomillari keskin qisqartirildi. Barcha darajadagi davlat boshqaruvi idoralari bilan o'zaro munosabatlarda tadbirkorlar huquqlarining ustuvorligi prinsipi joriy qilindi. Bu amalda ana shu idoralarning tadbirkor manfaatini ta'minlash yo'lida xizmat qilishiga keng yo'l ochdi.
Xo'jalik yurituvchi subyektlarning faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashganlik uchun aybdor shaxslarning javobgarligi kuchaytirildi. Tadbirkorlik subyektlarini davlat ro'yxatidan o'tkazish, kredit olish, ular faoliyati bilan bog'liq xo'jalik nizolarini ko'rib chiqish sezilarli darajada soddalashtirildi. Mulkni ro'yxatdan o'tkazish, yer uchastkalarini ajratish, qurilishga ruxsatnoma berish, elektr tarmoqlariga ulanishda "bir darcha" tamoyili joriy etildi.
Amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar tadbirkorlarimizga keng erkinlik berishi bilan birga, bu jarayon xalqaro miqyosda ham munosib bahosini olayotgani diqqatga sazovor. Jumladan, BMT Taraqqiyot dasturining bahosiga ko'ra, O'zbekiston so'nggi yilda biznes yuritishni yengillashtirish sohasida amalga oshirilgan islohotlar bo'yicha yetakchi o'nta mamlakat qatoridan joy oldi.
Bu borada yanada yuksak marralarni egallash, tadbirkorlarga yanada kengroq imkoniyat yaratish bugungi kundagi dolzarb vazifalardandir. Bu, eng avvalo, qonun ijodkorlari, huquqni qo'llovchi, muhofaza qiluvchi hamda nazorat idoralaridan ulkan va maqsadli ishlarni amalga oshirishni talab etadi. Chunki adliya organlarining tadbirkorlikka oid qonunlar ijrosi yuzasidan olib borayotgan monitoring natijalari ayrim vazirlik va idoralar faoliyatida, xususiy biznesni rivojlantirish yo'lida hali-hanuz turli ma'muriy to'siqlar saqlanib qolayotgani, ayrim mansabdorlar tomonidan mulkdorlarning qonuniy huquq va manfaatlarini buzish holatlariga chek qo'yilmayotganini ko'rsatmoqda.
Tadbirda bu xususida aniq misollar keltirildi. Qonun buzilishiga sharoit yaratib berayotgan sabablarni bartaraf etish maqsadida Adliya vazirligi, Bosh prokuratura, Oliy sud, Oliy xo'jalik sudi, Moliya, Iqtisodiyot vazirliklari, Davlat soliq qo'mitasi va boshqa tegishli idoralar xodimlaridan iborat ishchi guruhi tuzilib, tadbirkorlik faoliyatiga oid qonunchilik va huquqni qo'llash amaliyoti o'rganildi. Shundan kelib chiqib, qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, qonunchilik va me'yoriy-huquqiy bazani takomillashtirish, soha yo'lidagi ortiqcha byurokratik va ma'muriy to'siqlarga chek qo'yishga doir qonun ijodkorligi jarayonlari izchil davom ettirilmoqda.

Предпринимательство развивается
Доля малого бизнеса и частного предпринимательства в валовом внутреннем продукте нашей страны с 2000 года увеличилась с 31 до 56 процентов, а в производстве промышленной продукции – с 12,9 до 31,3 процента. В 2014 году в этом секторе было создано свыше 480 тысяч новых рабочих мест. Сегодня более 76,5 процента занятого населения трудится именно в этой отрасли экономики.
Несмотря на продолжающийся глобальный экономический кризис, в Узбекистане темпы годового роста валового внутреннего продукта в последние десять лет превышают 8 процентов. Весомый вклад в это вносит сфера малого бизнеса и частного предпринимательства.
Это особо отмечалось на прошедшей в Министерстве юстиции Республики Узбекистан конференции, посвященной разъяснению сути и значения мер, принимаемых в деле предоставления полной свободы частной собственности и частному предпринимательству, создания более широких возможностей в этом направлении, а также дальнейшему совершенствованию законодательства в данной сфере. В мероприятии, организованном совместно с Министерством экономики, приняли участие ответственные сотрудники ряда министерств и ведомств, финансовых учреждений, правоохранительных и контролирующих органов.
На конференции отмечалось, что в национальном законодательстве закреплена приоритетность частной собственности, созданы надежные правовые гарантии ее защиты. В результате внедрения в практику ряда важных норм, направленных на предоставление широкой свободы частному сектору, устранение бюрократических преград, были значительно сокращены разрешительные процедуры. Внедрен принцип приоритетности прав предпринимателей в отношениях с органами государственного управления всех уровней. На практике это открыло широкие возможности для обеспечения интересов предпринимателей.
Усилена ответственность лиц, виновных в незаконном вмешательстве в деятельность хозяйствующих субъектов. Существенно упрощены процедуры государственной регистрации кредитования субъектов предпринимательства, рассмотрения хозяйственных споров, связанных с их деятельностью. При регистрации имущества, выделении земельных участков, выдаче разрешений на строительство, подключении к электросетям внедрен принцип "одно окно".
Примечательно, что принимаемые меры наряду с предоставлением широкой свободы предпринимателям, получают достойную международную оценку. Так, по Программе развития ООН Узбекистан в минувшем году вошел в десятку ведущих стран по реформам, направленным на облегчение ведения бизнеса.
В связи с этим достижение еще больших успехов в этом направлении, предоставление еще большей свободы предпринимателям является одной из актуальных задач. Это требует, прежде всего, от законодателей, правоохранительных и контролирующих органов осуществления целевой и значительной работы. Результаты мониторинга, проводимого органами юстиции по исполнению законов о предпринимательстве показывают, что в деятельности некоторых министерств и ведомств все еще сохраняются административные препоны на пути развития частного бизнеса на местах, что допускаются факты ограничения предпринимательской деятельности излишними регламентами, некоторыми должностными лицами не устраняются случаи нарушения законных прав и интересов собственников. На мероприятии были приведены конкретные примеры. В целях предотвращения причин, способствующих правонарушениям, была создана рабочая группа в составе сотрудников Министерства юстиции, Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Высшего хозяйственного суда, министерств финансов, экономики, Государственного налогового комитета и других соответствующих ведомств, изучена законодательная и правоприменительная практика о предпринимательской деятельности. Исходя из этого, последовательно продолжаются процессы законотворчества в деле создания благоприятной деловой среды, совершенствования законодательства и нормативно-правовой базы, устранения излишних бюрократических и административных барьеров на пути развития сферы.
На конференции отмечалось, что одним из важных вопросов является дальнейшее совершенствование процедур проверки деятельности субъектов предпринимательства исходя из современных требований.