«McKinsey & Company» vakillari bilan uchrashuv
29 yanvar kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida «McKinsey & Company» kompaniyasi vakillari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 18 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirish bo‘yicha davlat dasturini shakllantirish va moliyalashtirishga oid yangi tartib to‘g‘risida”gi qarorida vazirlik zimmasiga axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini rivojlantirishning uzoq muddatga mo‘ljallangan konsepsiyasini ishlab chiqish vazifasi yuklatilgan edi.
Shu munosabat bilan, vazirlikda axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini rivojlantirishning uzoq muddatga mo‘ljallangan konsepsiyasini ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruh shakllantirilgan.
Uchrashuvda «McKinsey & Company» kompaniyasi bilan bu yo‘nalishda hamkorlik qilish va sohani xalqaro tajribani hisobga olgan holda, AKTni uzoq muddatga mo‘ljallangan maqsadli rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Aytish joizki, mazkur konsepsiyada telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish, «elektron hukumat»ni joriy qilish, axborot xavfsizligini ta’minlash, sohada innovatsiyalarni tatbiq etish, pochta, logistika hamda elektron tijorat kabi yo‘nalishlarda zamonaviy xizmatlarni joriy qilish, shuningdek, ta’lim, kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlashning ilg‘or usullarini ilgari surish kabi maqsadlar ko‘zda tutilgan bo‘lishi lozim.
Eslatib o’tamiz, shuningdek, bu masalada keng jamoatchilik fikri va qarashlarini hisobga olish, konsepsiyani ishlab chiqishda mahalliy va xalqaro ekspertlarning ishtirokini ta’minlash maqsadida so‘rov o’tkazilmoqda.

Встреча с представителями «McKinsey & Company»
29 января в Мининфокоме состоялась встреча с представителями Международной консалтинговой компании «McKinsey & Company».
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 декабря 2017 года №ПП-3437 «О внедрении нового порядка формирования и финансирования государственных программ развития Республики Узбекистан» на Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций возложена задача по разработке долгосрочной концепции развития сферы информационных технологий и коммуникаций.
На встрече были рассмотрены вопросы возможности участия «McKinsey & Company» в разработке концепции развития сферы, в частности, изучения передового международного опыта по внедрению долгосрочных стратегий развития ИКТ.
Разрабатываемая концепция должна охватить такие направления, как телекоммуникационная инфраструктура, «Электронное правительство», информационная безопасность, инновации, почта, логистика и электронная коммерция, а также образования, подготовка и переподготовка кадров.
Напомнаем, что в целях учета мнения и видения широкой общественности в процессе разработки данной концепции Мининфоком проводит опрос.