2018-01-29 | Siyosat
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2017 yil 24-25 fevral kunlari Qashqadaryo viloyatiga tashrifi chog‘ida Abu Muin Nasafiy maqbarasini obod ziyoratgohga aylantirish, ziyoratchilarga zarur sharoitlar yaratish, bu maskanda kutubxona tashkil etish, buyuk olim asarlarini tarjima qilib, xalqimizga yetkazish bo‘yicha tavsiyalar bergan edi.
Shunga muvofiq bu yerda katta bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Aqida ilmi bo‘yicha maktab, kutubxona qurilmoqda.
Davlatimiz rahbari ulamolar bilan suhbatda buyuk bobokalonimiz asarlari bugungi kun uchun ham g‘oyat ahamiyatli ekani, ularni nashr qilib, mazmun-mohiyatini yosh avlodga yetkazish zarurligini ta’kidladi.
Mazkur ziyoratgohda Qur’oni karimning asl qo‘lyozma nusxasi saqlanmoqda. Bu kitob qadimgi Samarqand qog‘oziga bitilgan, xattotlik elementlari bilan bezatilgan. Shavkat Mirziyoyev bunday kitoblar xalqimizning bebaho merosi ekani, ularni asrab-avaylash kerakligini qayd etdi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил мавзолей Абу Муина Насафи
Живший в ХI веке Абу Муин Насафи был одним из выдающихся представителей науки "акида", сыграл важную роль в широком распространении учения Матуридия, основанного Абу Мансуром Матуриди. Написал множество трудов, направленных на прояснение заблуждений в отношении ислама, борьбу с религиозным фанатизмом. Погребен в селе Ковчин Каршинского района.
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Кашкадарьинскую область 24-25 февраля 2017 года дал рекомендации по благоустройству мавзолея Абу Муина Насафи, созданию необходимых условий для паломников, организации здесь библиотеки, переводу произведений ученого.
В настоящее время здесь проводится большая созидательная работа. Строятся школа науки "акида", библиотека.
Глава нашего государства в беседе с религиозными деятелями отметил, что произведения нашего великого предка имеют огромное значение и сегодня, необходимо издать эти труды и довести их суть и значение до молодого поколения.
В этом комплексе хранится рукописная копия Священного Корана. Она выполнена на самаркандской бумаге, оформлена каллиграфическими элементами. Шавкат Мирзиёев отметил, что такие книги являются бесценным наследием нашего народа, которое необходимо бережно сохранять.