Milliy maqom san’ati rivojlanadi
Prezidentimizning 2017 yil 17 noyabrdagi “O‘zbek milliy maqom san’atini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori xalqimiz madaniyatini asrash va rivojlantirishga muhim zamin bo‘ladi. Qarorga muvofiq, 2018 yildan boshlab Shahrisabz shahrida har ikki yilda bir marta Xalqaro maqom san’ati festivali o‘tkazish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz Shahrisabz shahridagi Oqsaroy majmuasi oldida mazkur anjuman uchun sahna va maydon, Maqom markazi va muzeyini barpo etish loyihalari bilan tanishdi.
Shavkat Mirziyoyev maqom festivalini sayil tarzida, madaniyat bayrami sifatida o‘tkazish zarurligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimiz maqom san’ati ustalari bilan uchrashdi. Ular bilan maqom san’ati istiqbollari, xalqaro maqom san’ati anjumanini yuksak saviyada o‘tkazish borasida suhbatlashdi.

Национальное искусство макома будет развиваться
Постановление Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему развитию узбекского национального искусства макома" от 17 ноября 2017 года стало важным шагом по пути сохранения и развития культуры нашего народа. Согласно постановлению с 2018 года в городе Шахрисабзе раз в два года будет проводиться Международный форум искусства макома.
Президент ознакомился с проектами по возведению сцены и площадки для данного форума перед комплексом Оксарой, строительству Центра и музея макома.
Шавкат Мирзиёев отметил, что фестиваль макома необходимо провести в виде народного сайиля, в качестве праздника культуры.
Глава государства встретился с мастерами макома. В беседе говорилось о перспективах этого искусства, проведении предстоящего форума искусства на высоком уровне.