G‘alaba muborak, yosh chempionlar!
Joriy yilning 9-27 yanvar kunlari Xitoyda 23 yoshgacha bo‘lgan futbolchilar o‘rtasida o‘tkazilgan Osiyo chempionatida O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi oltin medalni qo‘lga kiritdi. 28 yanvar kuni “O‘zbekiston” mehmonxonasida muzaffar sportchilarimizni sharaflashga bag‘ishlangan marosim bo‘lib o‘tdi.
Shu munosabat bilan bu yerga O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi rahbarlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, sportchilarning ota-onalari, yaqinlari va ommaviy axborot vositalari xodimlari yig‘ildi.
Mamlakatimizda jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, yosh avlodni har tomonlama sog‘lom va barkamol insonlar qilib tarbiyalashga qaratilayotgan doimiy e’tibor bugun yanada yuksak bosqichga ko‘tarilmoqda. Prezidentimizning 2017 yil 3 iyundagi “Jismoniy tarbiya va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi, 9 martdagi O‘zbekiston sportchilarini 2020 yil Tokio shahrida (Yaponiya) bo‘lib o‘tadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya o‘yinlariga tayyorlashga oid qarori sportchilarimizning xalqaro miqyosdagi nufuzli musobaqalarga har tomonlama puxta tayyorlanishi va munosib ishtirok etishi, terma jamoalarni yangi iste’dodlar bilan boyitishda muhim omil bo‘layotir.
Yosh futbolchilarimizning Osiyo chempionatida erishgan yuksak g‘alabasi ham ana shunday ulkan islohotlarning, e’tibor va g‘amxo‘rlikning amaliy natijasidir.
Osiyo chempionatida qit’amizning o‘n olti davlat terma jamoasi g‘oliblik uchun bahslashdi. O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi a’zolari xalqaro sport jamoatchiligida o‘z so‘zini ayta oldi, jahon tamadduniga munosib hissa qo‘shgan ne-ne ulug‘ zotlarning munosib vorislari, O‘zbekistondek buyuk yurtning munosib farzandlari ekanini isbotladi.
Aslida, butun dunyoda katta qiziqish bilan tomosha qilinadigan millionlar o‘yini hisoblangan futbol bo‘yicha har qanday nufuzli musobaqada yuqori natijaga erishish oson emas. O‘zbek futboli tarixida ham bunday yuqori natijalar har yili ham qayd etilavermaydi.
O‘zbekiston futbolchilari 1994 yil Xirosimada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida va 2011 yil Eronda o‘tgan o‘smirlar o‘rtasidagi Osiyo chempionatida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan edi.
Osiyo futbol konfederatsiyasi tomonidan Xitoyda o‘tkazilgan Osiyo chempionatida o‘tgan keskin va murosasiz bahslarda O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi a’zolari shijoatu matonatda, iste’dodu mahoratda raqiblaridan har tomonlama ustun ekanini isbotlab, haqli g‘alabaga erishdi.
Futbolchilarimiz “A” guruhidagi birinchi uchrashuvda qatarlik tengdoshlariga imkoniyatni boy bergan bo‘lsada, Xitoy va Ummon yoshlar terma jamoalarini mag‘lubiyatga uchratdi. Chorak finalda Yaponiya yoshlarini 4:0, yarim finalda Janubiy Koreya vakillarini 4:1 hisobida yengdi.
Musobaqaning final bahsida futbolchilarimiz Vetnam yoshlar terma jamoasi ustidan 2:1 hisobida zafar quchib, Osiyo chempioni bo‘ldi. O‘zbekiston terma jamoasi yarim himoyachisi Odiljon Hamrobekov OFK tomonidan musobaqaning eng foydali futbolchisi, deb topildi. Unga Toyota kompaniyasi tomonidan 20000 AQSH dollari miqodorida mukofot puli berildi.
Yosh futbolchilarimizning tarixiy g‘alabasi xalqimizga ulkan quvonch va shodlik baxsh etganini, ularning qalbida faxr-iftixor tuyg‘ularini jo‘sh urdirib yuborganini his etish qiyin emas. Butun xalqimiz bu g‘alabani katta hayajon va xursandchilik bilan qarshi oldi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Osiyo chempionatida ulkan g‘alabaga erishgan yosh futbolchilarimizga o‘zining samimiy tabrigini yo‘llab, ularning qo‘lga kiritgan natijasiga quyidagicha ta’rif berdi:
“Sizlar qo‘lga kiritgan mislsiz bu g‘alaba butun xalqimizga cheksiz quvonch bag‘ishlab, O‘zbekiston yoshlarining qanday buyuk ishlarga qodir ekanini yana bir bor ko‘rsatdi. Bu ulkan zafar, hech shubhasiz, mamlakatimizdagi millionlab yoshlarni mardlik va matonat, Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalashga ulkan hissa qo‘shadi.
El-yurtimiz sizlar kabi mard va jasur, fidoyi o‘g‘lonlari bilan, yurtimizning haqiqiy qahramonlari bilan faxrlanadi”.
– Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo chempionatini katta hayajon bilan kuzatib bordik, – deydi Akmal Madvaliyev. – Ochig‘i, ushbu nufuzli musobaqada yuksak muvaffaqiyatga erishgan futbolchilarimizga juda havasim keldi. Ularning olamshumul g‘alabasi biz, yoshlarning o‘zimizga bo‘lgan ishonchimizni yanada mustahkamlab, yangi-yangi marralar sari dadil qadam tashlashimizda ko‘tarinki ruh bag‘ishlamoqda.
...Mana, orziqib kutilgan damlar – futbolchilarimiz “O‘zbekiston” mehmonxonasiga yetib kelmoqda. Karnay-surnay sadolari yoshlarning “O‘zbekiston!” degan takror va takror hayqirig‘iga ulanib ketadi. Ularni hayajon bilan ota-onalari, yaqinlari, tengdoshlari qizg‘in tabriklamoqda. Qalblarimizdan cheksiz g‘urur va iftixorga yo‘g‘rilgan samimiy dil izhorlarimiz, ezgu tilaklarimiz beixtiyor tilimizga, ko‘zimizga ko‘chadi: “G‘alaba muborak, Vatanimizning yosh chempionlari! Sizlar butun dunyoga O‘zbekiston yoshlarining yuksak salohiyatini namoyon qildinglar!”.
– Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bizni g‘alabamiz bilan tabriklaganidan quvonib, qalbimiz faxrga to‘ldi, – deydi yosh futbolchi Rustamjon Ashurmatov. – Prezidentimizning yuksak e’tiborini, samimiy dil so‘zlarini o‘qib, qo‘zimizga yosh keldi. Kelgusida bundanda ulkan g‘alabalarni qo‘lga kiritishga bor kuch-g‘ayratimiz bilan harakat qilamiz.
– G‘alabamiz sharafiga davlatimiz madhiyasi yangrab, Vatanimiz bayrog‘i ko‘tarilganda shunday yurtda tug‘ilib, voyaga yetayotganimdan g‘ururlanib ketdim, – deydi Zabihillo O‘rinboyev. – Xalqaro maydonlardagi g‘alabalarimiz mamlakatimizda yoshlarning futbol bilan shug‘ullanishi, iqtidorini namoyon etishi uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar tufaylidir.
– Osiyo chempionatining final uchrashuvida hal qiluvchi golni urganimdan, xalqimiz va terma jamoamizning g‘alabasiga hissa qo‘shganimdan baxtiyorman, – deydi Andrey Sidorov. – Bu chempionatda biz muvaffaqiyatli ishtirok etib, o‘zbek futbolchilari hech kimdan kam emas va kam bo‘lmasligini yana bir karra isbotladik.

С победой, молодые чемпионы!
Молодежная сборная команда Узбекистана завоевала золотые медали на прошедшем 9-27 января текущего года чемпионате Азии среди футболистов до 23 лет в Китае.
В церемонии чествования наших спортсменов-победителей, прошедшей в гостинице «Узбекистан» в Ташкенте, приняли участие руководство Ассоциации футбола Узбекистана, представители государственных и общественных организаций, родители и близкие спортсменов, работники средств массовой информации.
Постоянное внимание, уделяемое в нашей стране развитию физической культуры и спорта, воспитанию молодого поколения всесторонне здоровым и гармонично развитым, в настоящее время еще более усиливается. Постановления Президента нашей страны «О мерах по дальнейшему развитию физической культуры и массового спорта» от 3 июня и «О подготовке спортсменов Узбекистана к XXXII летним Олимпийским и XVI Паралимпийским играм 2020 года в городе Токио (Япония)» от 9 августа 2017 года служат важным фактором тщательной подготовки и достойного участия наших спортсменов в крупных международных турнирах, привлечения в сборные команды новых талантов.
Практическим результатом этих широкомасштабных реформ, заботы и внимания является и победа наших молодых футболистов на чемпионате Азии.
За победу на чемпионате Азии боролись сборные команды 16 стран континента. Члены молодежной сборной Узбекистана продемонстрировали международной спортивной общественности свой высокий потенциал, доказали, что являются достойными наследниками великих предков, отважными сынами Узбекистана.
Действительно, достичь высоких результатов в таком престижном виде спорта, как футбол, в «игре миллионов», нелегко. Не каждый год в истории узбекского футбола отличается такими успехами.
Футболисты Узбекистана побеждали на Азиатских играх 1994 года в Хиросиме и юношеском чемпионате Азии 2011 года в Иране.
В острых и непримиримых состязаниях чемпионата Азии, проведенного Азиатской футбольной конфедерацией (АФК) в Китае, члены молодежной сборной Узбекистана, проявив волю и стремление к победе, превосходство над соперниками в мастерстве и таланте, по праву одержали победу.
Хотя в первом матче в группе А наши футболисты проиграли своим сверстникам из Катара, в следующих встречах они обыграли молодежные сборные Китая и Омана. В четвертьфинале наша команда разгромила молодежь Японии со счетом 4:0, в полуфинале – представителей Южной Кореи со счетом 4:1.
В финале соревнования, прошедшего в тяжелых погодных условиях, наши футболисты одержали победу над молодежной сборной Вьетнама со счетом 2:1 и стали чемпионами Азии. Полузащитник сборной Узбекистана Одилжон Хамробеков признан АФК самым полезным футболистом. В качестве награды он получил от компании "Тойота" 20 000 долларов США.
Историческая победа молодых футболистов очень обрадовала наш народ, наполнила сердца чувством безмерной гордости. Все наши соотечественники с большим ликованием встретили эту победу.
– Мы с волнением следили за молодежным чемпионатом Азии, – говорит Акмалжон Мадвалиев. – Восхищаюсь нашими футболистами, достигшими большого успеха на престижном соревновании. Их победа еще более укрепляет нашу уверенность в завтрашнем дне, вдохновляет на достижение новых рубежей.
...Наступает долгожданный момент – наши футболисты прибыли в гостиницу «Узбекистан» в Ташкенте. Их встречают под звуки карнаев и сурнаев. Молодежь скандирует «Узбекистан!». Победителей обнимают и поздравляют родители. Звучат искренние поздравления, наилучшие пожелания, полные гордости и радости слова: “С победой, молодые чемпионы! Вы продемонстрировали всему миру высокий потенциал молодежи Узбекистана!”.
– Услышав поздравление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, почувствовали огромную радость и гордость, – говорит молодой футболист Рустамжон Ашурматов. – Читая искренние пожелания главы нашего государства, не смог сдержать слез. В дальнейшем приложим все силы для достижения еще больших побед.
– Каждый член нашей команды гордится тем, что внес вклад в победу, – говорит Забихилло Уринбоев. – Наш успех на международной арене стал возможным благодаря создаваемым в нашей стране широким возможностям для занятий футболом, реализации потенциала молодежи.
– Счастлив, что забил решающий гол в финале чемпионата Азии, внес вклад в победу нашей сборной команды, – говорит Андрей Сидоров. – Успешно выступив на чемпионате, мы доказали, что футболисты Узбекистана никому не уступают.
Членам сборной команды вручены подарки Президента – автомобили "Малибу".
На церемонии выступил Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов.
В мероприятии принял участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан, председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К.Куранбаев.