O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
2018-01-26 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26 yanvar kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Muloqotda ikki davlat rahbarlari O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil mustahkamlanib, jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
2017 yil 4-5 aprel kunlari Rossiya Federatsiyasiga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif hamda ikki davlat rahbarlarining muntazam uchrashuv va fikr almashuvlari siyosiy muloqotni faollashtirish, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilgani, aloqalarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarib, amaliy mazmun bilan boyitgani alohida ta’kidlandi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli savdo-iqtisodiyot, investitsiya, moliya va transport-kommunikatsiya sohalarida salmoqli natijalarga erishildi.
Bugungi kunda mamlakatimizda Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida energetika tarmog‘i, neft-gaz majmui, metallurgiya, mashinasozlik, to‘qimachilik va oziq-ovqat, farmatsevtika, qurilish materiallari sanoati va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda yirik investitsion loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 20 foizga oshdi va 4,5 milliard dollarga yetdi.
Davlat rahbarlari Hududlararo hamkorlikka ko‘maklashish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim doirasida mamlakatlarimiz hududlari o‘rtasida samarali sheriklik yo‘lga qo‘yilganini alohida qayd etdilar.
Turistik va madaniy almashinuvlar kengaymoqda, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida muhim qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni, kelgusidagi turli darajadagi uchrashuv va tadbirlar rejasini muhokama qildilar.
Muloqot so‘ngida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida, mintaqada tinchlik, barqarorlik va taraqqiyotni ta’minlash maqsadida o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada mustahkamlashga tayyor ekanini qat’iy ta’kidladilar.

On telephone conversation of the President Uzbekistan with the President of the Russian Federation
On January 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
During the conversation, the two leaders with great satisfaction noted the dynamic development and gradual strengthening of relations of strategic partnership and alliance between our countries.
It was emphasized that the highest-level visit on April 4- 5, 2017, to the Russian Federation, as well as regular meetings and contacts between leaders of the two states contributed to intensification of political dialogue and expansion of multifaceted practical cooperation, filling the agenda of bilateral cooperation with qualitatively new, specific content.
Tangible results in trade-economic, investment, financial and transport and communications were achieved by joint efforts.
Currently, major investment projects in the energy sector, the oil and gas complex, metallurgy, mechanical engineering, textile and food industries, pharmaceuticals, building materials industry and other priority areas are being implemented in our country with participation of leading Russian companies and banks.
The bilateral trade turnover last year increased by 20 percent and reached $4.5 billion.
The heads of states highlighted fruitful partnership between the regions of the two countries within the framework of execution of Intergovernmental agreement on facilitation of interregional cooperation.
Tourist and cultural exchanges, important joint programs in education and healthcare are expanding.
The heads of Uzbekistan and Russia discussed current issues of regional and international agenda, reviewed the schedule of upcoming meetings and events at various levels.
In conclusion, the heads of states reaffirmed a strong commitment and readiness to further strengthen mutually beneficial partnership in the interests of the two countries and people, as well as ensure peace, stability and prosperity in the region.