O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
2018-01-26 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26 yanvar kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Muloqotda ikki davlat rahbarlari O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil mustahkamlanib, jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
2017 yil 4-5 aprel kunlari Rossiya Federatsiyasiga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif hamda ikki davlat rahbarlarining muntazam uchrashuv va fikr almashuvlari siyosiy muloqotni faollashtirish, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilgani, aloqalarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarib, amaliy mazmun bilan boyitgani alohida ta’kidlandi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli savdo-iqtisodiyot, investitsiya, moliya va transport-kommunikatsiya sohalarida salmoqli natijalarga erishildi.
Bugungi kunda mamlakatimizda Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida energetika tarmog‘i, neft-gaz majmui, metallurgiya, mashinasozlik, to‘qimachilik va oziq-ovqat, farmatsevtika, qurilish materiallari sanoati va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda yirik investitsion loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 20 foizga oshdi va 4,5 milliard dollarga yetdi.
Davlat rahbarlari Hududlararo hamkorlikka ko‘maklashish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim doirasida mamlakatlarimiz hududlari o‘rtasida samarali sheriklik yo‘lga qo‘yilganini alohida qayd etdilar.
Turistik va madaniy almashinuvlar kengaymoqda, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida muhim qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni, kelgusidagi turli darajadagi uchrashuv va tadbirlar rejasini muhokama qildilar.
Muloqot so‘ngida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida, mintaqada tinchlik, barqarorlik va taraqqiyotni ta’minlash maqsadida o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada mustahkamlashga tayyor ekanini qat’iy ta’kidladilar.

Сегодня, 26 января, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В ходе беседы главы двух государств с глубоким удовлетворением отметили динамичное развитие и поступательное укрепление отношений стратегического партнёрства и союзничества между Узбекистаном и Россией.
Подчеркнуто, что визит на высшем уровне в Российскую Федерацию 4-5 апреля 2017 года, а также регулярные встречи и контакты лидеров двух государств способствовали активизации политического диалога и расширению многопланового практического взаимодействия, наполнив повестку двустороннего сотрудничества качественно новым, конкретным содержанием.
Совместными усилиями достигнуты весомые результаты в торгово-экономической, инвестиционной, финансовой и транспортно-коммуникационной сфере.
В настоящее время в нашей стране с участием ведущих российских компаний и банков реализуются крупные инвестиционные проекты в энергетическом секторе, нефтегазовом комплексе, металлургии, машиностроении, текстильной и пищевой отраслях, фармацевтике, промышленности строительных материалов и других приоритетных направлениях.
Взаимный товарооборот по итогам прошлого года увеличился на 20 процентов и достиг 4,5 миллиардов долларов.
Главы государств особо отметили плодотворное партнёрство между регионами двух стран в рамках реализации Межправительственного соглашения о содействии межрегиональному сотрудничеству.
Расширяются туристический и культурный обмены, важные совместные программы осуществляются в сфере образования и здравоохранения.
Руководители Узбекистана и России также обсудили актуальные вопросы региональной и международной повестки, рассмотрели график предстоящих встреч и мероприятий на различных уровнях.
В заключение Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин подтвердили твёрдую решимость и готовность и далее укреплять взаимовыгодное партнёрство в интересах двух стран и народов, а также обеспечения мира, стабильности и процветания в регионе.