Exadel Inc. vitse-prezidenti O‘zbekiston AT-sanoati imkoniyatlari bilan tanishmoqda
Bugun vazirlikda Exadel Inc. korporatsiyasi vitse-prezidenti Gregoriy Katsman bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Kompaniya ayni paytda O‘zbekistonda bo‘lib, bu yerdagi AT-bozorda hamkorlik o‘rnatish imkoniyatlarini o‘rganmoqda.
Dasturiy ta’minot ishlab chiqarish uchun maqbul muhitni yaratish va axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirishga mas’ul «Mirzo Ulugbek Innovation Center» Innovatsiyalar markazi bugungi kunda mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, xalqaro kompaniyalar bilan yaqin aloqalarni o‘rnatish yuzasidan faoliyatini kengaytirmoqda. Jumladan, yuqori tajribaga ega Exadel Inc. korporatsiyasi ham yurtimizda faoliyatini tashkil qilishga qiziqish bildirmoqda.
Qizg‘in kechga uchrashuvda janob G.Katsman korporatsiya faoliyati hamda uni rivojlantirish bo‘yicha istiqboldagi vazifalar xususida so‘zlab berdi.
O‘z navbatida, vazirlik rahbariyati mehmonlarga yurtimizda iqtisodiyot sohalariga yuqori texnologiyalarni joriy qilish, axborot texnologiyalari sohasi uchun yaratilayotgan imkoniyat va imtiyozlar, xususan bir muddat avval ish boshlagan «Mirzo Ulugbek Innovation Center» Innovatsiyalar markazining ahamiyati to‘g‘risida ma’lumot berdilar.
Uchrashuvda yosh dasturchilarni kompaniyalar amalga oshirayotgan loyihalarga jalb qilishning, ularni talabalik davridayoq ishga yo‘naltirishning zarurati qayd etildi. Bu boradagi ishlarda Innovatsiyalar markazi a’zolari tashabbusi bilan ta’lim muassasalarida o‘tkazilayotgan malaka oshirish mashg‘ulotlari, ularni qo‘llab-quvvatlash ishlari ham alohida o‘rin tutmoqda.
O‘zbekiston tomoni Exadel Inc. korporatsiyasi bilan «Mirzo Ulugbek Innovation Center» Innovatsiyalar markazining hamkori sifatida ishlashga har tomonlama tayyor ekanini ma’lum qildi. Korporatsiya delegatsiyasi O‘zbekistondagi tashrifi mobaynida Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Xalqaro Vestminster universiteti, Turin universiteti, Buxoro yuqori texnologiyalari muhandislik-texnika universitetlarida bo‘lib, ularning rektorlari bilan hamkorlik o‘rnatish yuzasidan muzokaralar olib bordi.
Exadel Inc. rahbariga hamrohlik qilayotgan Technics and Communications JSC kompaniyasi rahbari, janob Igor Fillipyonok ham O‘zbekiston AT-sanoatida faoliyatini yo‘lga qo‘yishga qiziqayotganini ma’lum qilgan.
Exadel Inc. — xalqaro axborot texnologiyalari kompaniyasiga 1998 yilda asos solingan bo‘lib, muassasa dasturiy ta’minot va AT-konsalting xizmatlari bilan shug‘ullanadi. Korporatsiya bosh idorasi AQSh ning Kaliforniya shtati, Uolnat Krik shahrida joylashgan. Ayni paytda kompaniyaning Belarusiya, Ukraina, Litva, Rossiya va Polsha davlatlarida dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchi bo‘linmalari mavjud va ularda 800 nafardan ziyod mutaxassislar faoliyat yurtimoqda. Exadel hamkorlari orasida Hewlett Packard, Disney, eBay, Golden Gate University, AT&T, RBS, UBS Bank, Samsung va jahonning boshqa ko‘plab kompaniyalarini ko‘rish mumkin.

Встреча с вице-президентом Exadel Inc.
Сегодня в Мининфоком состоялась встреча с вице-президентом Exadel Inc. Грегорием Кацман, который прибыл в Узбекистан для рассмотрения возможности установления сотрудничества на IT рынке Узбекистана.
В целях обеспечения благоприятной среды для развития и внедрения проектов в сфере информационных технологий, Инновационным центром «Mirzo Ulugbek Innovation Center» (MUIC) ведется работа по установлению сотрудничества между резидентами и международными компаниями. В числе международных компаний, проявляющих интерес к рынку Узбекистана, компания Exadel Inc.
В ходе встречи Г.Кацман рассказал о деятельности корпорации и дальнейших планах её развития.
В свою очередь узбекская сторона ознакомила гостя с условиями формирования и активного развития высокотехнологичных отраслей экономики, основанных на использовании ИКТ, в частности, с деятельностью недавно созданного Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center».
Была отмечена необходимость привлечения молодых программистов в процесс разработки проектов в компаниях, обеспечения их работой уже в студенческие годы. Резиденты центра вносят свой вклад в их образование путем проведения различных тренингов или поддерживая образовательные учреждения.
Узбекская сторона выразила готовность оказать всяческое содействие в случае выступления компании Exadel Inc. в качестве  партнера MUIC.
Делегация в рамках своего визита в Узбекистан, также проведет переговоры с руководством MUIC, ректорами Университета Инха в г Ташкенте, Ташкентского университета информационных технологий, Международного Вестминстерского Университета, Туринского университета, Бухарского инженерно-технического института высоких технологий.
Представителей компании Exadel Inc. сопровождает заместитель директора компании Technics and Communications JSC, г-н Игорь Филлипёнок, который также рассматривает возможности сотрудничества на IT-рынке Узбекистана.
Exadel Inc — международная ИТ-компания, занимающаяся разработкой программного обеспечения и ИТ-консалтингом. Основана компания в 1998 году. Главный офис находится в Уолнат Крик, Калифорния, США. В настоящий момент у компании есть центры разработки в шести странах и более 800 сотрудников в различных городах США, Беларуси, Украины, Литвы, России и Польши. Среди клиентов Exadel такие компании, как Hewlett Packard, Disney, eBay, Golden Gate University, AT&T, RBS, UBS Bank, Samsung и другие.