2018-01-25 | Iqtisodiyot
2017-yil iyul oyida tamal toshi qo‘yilgan “Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive” zavodida yiliga 16 ming “Peugeot Expert” va “Peugeot Boxer” rusumidagi tijorat avtomobillari ishlab chiqarish ko‘zda tutilgan.
Korxonaning qurilish-montaj ishlari joriy yil may oyiga qadar amalga oshiriladi, 2019-yilda mahsulot ishlab chiqarishni boshlaydi.
Eslatib o‘tamiz, zavod O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 13-iyundagi “Xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi "Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive" korxonasini tashkil etish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, “O‘zavtosanoat” AK va Peugeot Citroen Automotive guruhi o‘rtasidagi kelishuv asosida qurilmoqda.

“Peugeot Expert” and “Peugeot Boxer” cars to be produced under “Made in Uzbekistan” brand starting in 2019
2018-01-25 | Economics
“Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive” plant, which was established in July 2017, is planning to produce 16 thousand “Peugeot Expert” and “Peugeot Boxer” commercial vehicles.
Construction and installation activities of the enterprise will continue until May this year. The plant will start production in 2019.
The enterprise is being constructed based on an agreement between “Uzavtosanoat” JSC and Peugeot Citroen Automotive group, in accordance with the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On establishment of “Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive” enterprise with attraction of foreign investments” of June 13, 2017.