O‘zbekiston va Janubiy Koreya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 yanvar kuni Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In bilan telefon orqali muloqot qildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Prezident Mun Chje Inni tug‘ilgan kuni bilan samimiy qutlab, uning O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish, o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shayotgan ulkan hissasini alohida qayd etdi.
2017 yilning noyabr oyida Seul shahrida bo‘lib o‘tgan tarixiy ahamiyatga ega oliy darajadagi samarali uchrashuv va muzokaralar ko‘p qirrali o‘zaro aloqalarni rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratgani hamda ikki tomonlama munosabatlarga aniq amaliy mazmun baxsh etgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi.
Prezident Mun Chje In Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga tabrik va ezgu tilaklar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. O‘zbekiston Prezidenti timsolida O‘zbekiston – Janubiy Koreya hamkorligini har tomonlama mustahkamlash borasida haqiqiy do‘st, maslakdosh va hamfikrga ega bo‘lganini alohida ta’kidladi.
Koreya Respublikasi rahbari, shuningdek, Prezident Shavkat Mirziyoyevning zamonaviy O‘zbekiston tarixida ilk bor Oliy Majlisga qilgan Murojaatnomasini yuksak baholadi. O‘zbekiston va Janubiy Koreyada amalga oshirilayotgan islohotlar va o‘zgarishlarning yangi bosqichi muhim vazifalari va ustuvor maqsadlariga ko‘ra mushtarak ekani qayd etildi.
Muloqotda ikki mamlakat rahbarlari O‘zbekiston – Janubiy Koreya hamkorligini yanada kengaytirish istiqbollarini atroflicha muhokama qildi, mintaqaviy va xalqaro dolzarb masalalar bo‘yicha fikr almashdi.
Janubiy Koreyaning ilg‘or tajribasi, ilm-fan yutuqlari va texnologiyalarini O‘zbekistonda sanoat va infratuzilmani modernizatsiya qilish, ijtimoiy sektorni rivojlantirishga faol jalb qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Koreya Respublikasi Prezidenti ko‘p millatli O‘zbekiston xalqini shu kunlarda Xitoy Xalq Respublikasida bo‘lib o‘tayotgan futbol bo‘yicha Osiyo chempionatida yoshlar terma jamoamiz ko‘rsatayotgan ajoyib o‘yin va jamoamiz musobaqa finaliga chiqqani bilan samimiy qutladi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Prezidenti Koreya Respublikasi rahbariyati va xalqiga Pxyonchxanda tashkil etiladigan va jahon sporti tarixiga kiradigan, haqiqiy do‘stlik va o‘zaro anglashuv bayramiga aylanadigan qishki Olimpiya o‘yinlari muvaffaqiyatli o‘tishini chin dildan tiladi.
Muloqot so‘ngida davlat rahbarlari mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik rishtalari va an’anaviy yaqin hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish va mustahkamlashga tayyor ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

On telephone conversation of the President of Uzbekistan with the President of Korea
On January 24, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev had a telephone conversation with the President of the Republic of Korea Moon Jae-in.
The Head of our state cordially congratulated the President Moon Jae-in on his birthday, highlighting his important role and great contribution to the development of relations of friendship and strategic partnership, expanding mutually beneficial cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea.
It was emphasized with deep satisfaction that historical fruitful meetings and negotiations at the highest level in Seoul, held last year in November, have laid a solid foundation for expansion of multifaceted interaction and filled bilateral relations with specific practical content.
President Moon Jae-in expressed sincere gratitude to President of Uzbekistan for the warm greetings and wishes. It was emphasized that “in the person of the Head of our state he has found a true adherent, friend and supporter of comprehensive strengthening of cooperation between Uzbekistan and Korea”.
The leader of the Republic of Korea highly appreciated the Address of President Shavkat Mirziyoyev to the country’s Parliament that was made for the first time in the history of modern Uzbekistan. Proximity of key tasks and main goals of the new stage of reforms in Uzbekistan and South Korea was emphasized.
During the conversation, the colleagues thoroughly discussed issues of further expanding Uzbek-Korean cooperation, exchanged views on current issues of international and regional agenda.
Special attention was paid to active involvement of the Korean advanced experience, knowledge and technologies in modernization of industry and infrastructure, social sector development in the Republic.
The Head of the Republic of Korea sincerely congratulated multinational people of Uzbekistan with an impressive game of youth football team and reaching the final of the Asian Cup that is being held in the People’s Republic of China these days.
In turn, the President of Uzbekistan sincerely wished the leadership and people of the Republic of Korea successful conduction of the upcoming Winter Olympic games in Pyeongсhang, which will surely go down in the history of world sport, will become a real celebration of friendship and mutual understanding.
In conclusion, the heads of states reaffirmed strong commitment to fully develop and strengthen the centuries-old friendship ties and traditionally close partnership between the two countries and people.