O‘zbekiston va Janubiy Koreya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 yanvar kuni Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In bilan telefon orqali muloqot qildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Prezident Mun Chje Inni tug‘ilgan kuni bilan samimiy qutlab, uning O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish, o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shayotgan ulkan hissasini alohida qayd etdi.
2017 yilning noyabr oyida Seul shahrida bo‘lib o‘tgan tarixiy ahamiyatga ega oliy darajadagi samarali uchrashuv va muzokaralar ko‘p qirrali o‘zaro aloqalarni rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratgani hamda ikki tomonlama munosabatlarga aniq amaliy mazmun baxsh etgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi.
Prezident Mun Chje In Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga tabrik va ezgu tilaklar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. O‘zbekiston Prezidenti timsolida O‘zbekiston – Janubiy Koreya hamkorligini har tomonlama mustahkamlash borasida haqiqiy do‘st, maslakdosh va hamfikrga ega bo‘lganini alohida ta’kidladi.
Koreya Respublikasi rahbari, shuningdek, Prezident Shavkat Mirziyoyevning zamonaviy O‘zbekiston tarixida ilk bor Oliy Majlisga qilgan Murojaatnomasini yuksak baholadi. O‘zbekiston va Janubiy Koreyada amalga oshirilayotgan islohotlar va o‘zgarishlarning yangi bosqichi muhim vazifalari va ustuvor maqsadlariga ko‘ra mushtarak ekani qayd etildi.
Muloqotda ikki mamlakat rahbarlari O‘zbekiston – Janubiy Koreya hamkorligini yanada kengaytirish istiqbollarini atroflicha muhokama qildi, mintaqaviy va xalqaro dolzarb masalalar bo‘yicha fikr almashdi.
Janubiy Koreyaning ilg‘or tajribasi, ilm-fan yutuqlari va texnologiyalarini O‘zbekistonda sanoat va infratuzilmani modernizatsiya qilish, ijtimoiy sektorni rivojlantirishga faol jalb qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Koreya Respublikasi Prezidenti ko‘p millatli O‘zbekiston xalqini shu kunlarda Xitoy Xalq Respublikasida bo‘lib o‘tayotgan futbol bo‘yicha Osiyo chempionatida yoshlar terma jamoamiz ko‘rsatayotgan ajoyib o‘yin va jamoamiz musobaqa finaliga chiqqani bilan samimiy qutladi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Prezidenti Koreya Respublikasi rahbariyati va xalqiga Pxyonchxanda tashkil etiladigan va jahon sporti tarixiga kiradigan, haqiqiy do‘stlik va o‘zaro anglashuv bayramiga aylanadigan qishki Olimpiya o‘yinlari muvaffaqiyatli o‘tishini chin dildan tiladi.
Muloqot so‘ngida davlat rahbarlari mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik rishtalari va an’anaviy yaqin hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish va mustahkamlashga tayyor ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

О телефонном разговоре Президента Республики Узбекистан с Президентом Республики Корея
24 января состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Корея Мун Чжэ Ином.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Президента Мун Чжэ Ина с днём рождения, особо отметив его важную роль и огромный личный вклад в развитие отношений дружбы и стратегического партнёрства, расширение взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Корея.
С глубоким удовлетворением было подчёркнуто, что ставшие историческими плодотворные встречи и переговоры на высшем уровне в г. Сеуле в ноябре прошлого года заложили прочную основу для наращивания многопланового взаимодействия и наполнили двусторонние отношения конкретным практическим содержанием.
Президент Мун Чжэ Ин выразил искреннюю благодарность Президенту нашего государства за тёплые поздравления и пожелания. Особо отмечено, что «в лице главы нашего государства он обрёл настоящего единомышленника, друга
и сторонника всестороннего укрепления узбекско-корейского сотрудничества».
Лидер Республики Корея также высоко оценил первое в истории современного Узбекистана послание Президента Шавката Мирзиёева Парламенту страны. Подчёркнута близость ключевых задач и основных целей нового этапа реформ и преобразований, проводимых в Узбекистане и Южной Корее.
В ходе разговора руководители двух стран обстоятельно обсудили вопросы дальнейшего расширения узбекско-корейского сотрудничества, обменялись мнениями по актуальным аспектам международной и региональной повестки.
Особое внимание было уделено активному привлечению передового корейского опыта, знаний и технологий в модернизацию промышленности и инфраструктуры, развитие социального сектора в республике.
Руководитель Республики Корея искренне поздравил многонациональный народ Узбекистана с впечатляющей игрой нашей молодежной сборной по футболу и её выходом в финал Чемпионата Азии, проходящего в эти дни в Китайской Народной Республике.
В свою очередь, Президент Узбекистана от всей души пожелал руководству и народу Республики Корея успешного проведения предстоящих Зимних Олимпийских игр в Пхёнчхане, которые, несомненно, войдут в историю мирового спорта, станут настоящим праздником дружбы и взаимопонимания.
В заключение, главы государств вновь подтвердили решительный настрой всесторонне развивать и укреплять многовековые узы дружбы и традиционно тесное партнёрство между двумя странами и народами.