Gruziya parlamenti delegatsiyasi O‘zbekistonga keldi
Bugun Gruziya parlamenti raisi Irakliy Kobaxidze boshchiligidagi delegatsiya rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keldi.
Gruziya parlamenti raisi I.Kobaxidze boshchiligidagi delegatsiya a’zolari o‘z tashrifini O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasidan boshladi.
Muzokaralarda O‘zbekiston bilan Gruziya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, turizm va transport-logistika, tranzit yo‘laklarini shakllantirish sohasida hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari haqida so‘z yuritildi.
Delegatsiya vakillariga Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan qabul qilingan Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Mamlakatimizda iqtisodiy islohotlarning izchillik bilan olib borilayotgani yirik infratuzilma obyektlari va korxonalar barpo etish jarayoniga chet el investitsiyalarini maqsadli yo‘naltirish imkonini berayotgani ta’kidlandi. Investitsiya dasturlarini iqtisodiy, moliyaviy va texnologik asoslangan holda ishlab chiqishda xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikda qator loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
I.Kobaxidze O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida mamlakatni rivojlantirishda yangi sahifa ochilganini alohida qayd etdi. Gruziyaning rivojlanayotgan iqtisodiyoti, xususan, turizm, farmatsevtika, oziq-ovqat sanoatidagi ijobiy tendensiyalar o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga imkon berishini ta’kidladi.
Uchrashuvda O‘zbekiston hamda Gruziya o‘rtasida savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy aloqalarni mustahkamlash imkonini beradigan biznes-forum va ishbilarmon doiralar maslahatlashuvlarini tashkil etish taklif qilindi.

В Узбекистан прибыла делегация парламента Грузии
Сегодня в Узбекистан с официальным визитом прибыла делегация Грузии во главе с председателем парламента И.Кобахидзе.
Члены грузинской делегации начали свой визит с посещения Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям.
На переговорах речь шла о перспективах развития сотрудничества между Узбекистаном и Грузией в торгово-экономической, инвестиционной, туристической, транспортно-логистической сферах и формирования транзитных коридоров.
Гости были проинформированы о работе по реализации Стратегии действий, принятой по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Отмечалось, что последовательное осуществление в стране экономических реформ предоставляет возможность для целевого направления иностранных инвестиций в строительство крупных объектов инфраструктуры и промышленных предприятий. В рамках экономически, финансово и технологически обоснованных инвестиционных программ в сотрудничестве с международными финансовыми институтами успешно реализуется ряд проектов.
И.Кобахидзе особо отметил, что в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева начат новый этап развития страны. Он также подчеркнул, что развивающаяся экономика Грузии, в частности, позитивные тенденции в сферах туризма, фармацевтики, пищевой промышленности, позволяют наладить взаимовыгодное сотрудничество.
На встрече были высказаны предложения о проведении бизнес-форумов и консультаций деловых кругов в целях укрепления торгово-экономических, инвестиционных связей между Узбекистаном и Грузией.