Qozog‘iston Respublikasining Oqto‘ba viloyatida sodir bo‘lgan fojiali hodisa oqibatida O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari halok bo‘lgani munosabati bilan xorijiy davlatlar rahbarlari nomidan hamdardlik maktublari kelmoqda.
Xorij davlatlari rahbarlari ko‘p sonli insonlar talofatiga sabab bo‘lgan, Qozog‘iston Respublikasining Aktyubinsk viloyatida ro‘y bergan fojiali hodisa munosabati bilan o‘z hamdardliklarini yo‘llashmoqda.
18 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqoti chog‘ida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on halok bo‘lganlarning yaqinlari va oila a’zolariga o‘zining chuqur hamdardligini bildirdi. “Mana shunday musibatli kunda butun turk xalqi nomidan qardosh o‘zbek xalqiga sabr-bardosh tilab, marhumlarni Alloh taolo o‘z mag‘firatiga olishini so‘rayman”, deb ta’kidladi Turkiya rahbari.
Shuningdek, davlatimiz rahbari nomiga Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov va Tojikiston Prezidenti Imomali Rahmon tomonidan yo‘llangan samimiy hamdardlik va qo‘llab-quvvatlash so‘zlari bitilgan maktublar keldi.

2018-01-19 | Politics
Condolences are received from the heads of foreign states, in connection with the death of citizens of the Republic of Uzbekistan in a tragic incident in Aktobe region of Kazakhstan.
The heads of foreign countries are sending condolences in connection with the tragic incident in Aktobe region of the Republic of Kazakhstan, which caused numerous human casualties.
On January 18, during a telephone conversation with the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan expressed his deep condolences to families and relatives of the deceased. “In these woeful days, on behalf of the entire Turkish people, I express my support to the brotherly people of Uzbekistan. May Allah rest the souls of those who perished”, the Head of Turkey noted.
President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, President of the Kyrgyz Republic Sooronbay Jeenbekov, President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov and President of Tajikistan Emomali Rahmon also expressed sincere condolences and words of support to the Head of our state.