Qozog‘iston Respublikasining Oqto‘ba viloyatida sodir bo‘lgan fojiali hodisa oqibatida O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari halok bo‘lgani munosabati bilan xorijiy davlatlar rahbarlari nomidan hamdardlik maktublari kelmoqda.
Xorij davlatlari rahbarlari ko‘p sonli insonlar talofatiga sabab bo‘lgan, Qozog‘iston Respublikasining Aktyubinsk viloyatida ro‘y bergan fojiali hodisa munosabati bilan o‘z hamdardliklarini yo‘llashmoqda.
18 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqoti chog‘ida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on halok bo‘lganlarning yaqinlari va oila a’zolariga o‘zining chuqur hamdardligini bildirdi. “Mana shunday musibatli kunda butun turk xalqi nomidan qardosh o‘zbek xalqiga sabr-bardosh tilab, marhumlarni Alloh taolo o‘z mag‘firatiga olishini so‘rayman”, deb ta’kidladi Turkiya rahbari.
Shuningdek, davlatimiz rahbari nomiga Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov va Tojikiston Prezidenti Imomali Rahmon tomonidan yo‘llangan samimiy hamdardlik va qo‘llab-quvvatlash so‘zlari bitilgan maktublar keldi.

От имени глав зарубежных государств поступают соболезнования в связи с гибелью граждан Республики Узбекистан в трагическом происшествии в Актюбинской области Казахстана.
Главы зарубежных государств направляют соболезнования в связи с трагическим происшествием в Актюбинской области Республики Казахстан, повлекшим многочисленные человеческие жертвы.
18 января в ходе состоявшегося телефонного разговора с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым свои глубокие соболезнования родным и близким погибших выразил Президент Турецкой Республики Режеп Тайип Эрдоган. “В эти горестные дни от имени всего турецкого народа выражаю поддержку братскому народу Узбекистана. Пусть Всевышний примет души погибших", отметил глава Турции.
На имя главы нашего государства также поступили искренние соболезнования и слова поддержки от Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева, Президента Кыргызской Республики Сооронбая Жээнбекова, Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова и Президента Таджикистана Эмомали Рахмона.