Qozog‘iston Respublikasi Oqto‘ba viloyatida sodir bo‘lgan fojiali hodisaga doir axborot
2018 yil 18 yanvar kuni Qozog‘istonning Aktyubinsk viloyati Irgiz tumanida avtobusda yong‘in sodir bo‘lishi oqibatida 52 kishi halok bo‘lgan va 5 kishi jabrlangan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ular orasida O‘zbekiston fuqarolari ham bor.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev halok bo‘lganlarning oila a’zolari va yaqinlariga hamdardlik bildirdi.
Davlatimiz rahbarining topshirig‘i bilan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri boshchiligida maxsus Hukumat komissiyasi tashkil etildi. Komissiya tarkibi Tashqi ishlar, Favqulodda vaziyatlar, Ichki ishlar, Sog‘liqni saqlash vazirliklari va boshqa idoralar vakillaridan iborat.
Maxsus Hukumat komissiyasiga Qozog‘iston vakillari bilan birgalikda ushbu favqulodda hodisaning sabablarini aniqlash, mamlakatimiz fuqarolarining shaxsini aniqlash, halok bo‘lganlar va jabrlanganlarni mamlakatimizga olib kelish, ularning oilalariga zarur yordam ko‘rsatish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rish vazifasi yuklatilgan.
2018 yil 18 yanvar kuni maxsus Hukumat komissiyasi a’zolari belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash uchun maxsus samolyotda Toshkentdan Qozog‘istonning Aktyubinsk shahriga jo‘nab ketdi.

Информационное сообщение в связи с трагическим инцидентом в Актюбинской области Республики Казахстан
18 января 2018 года в Иргизском районе Актюбинской области Республики Казахстан произошло возгорание автобуса, в результате которого погибли 52 и пострадали 5 человек. По предварительным данным, среди них есть и граждане Узбекистана.
В связи с этим Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил соболезнование семьям и близким погибших.
По поручению руководителя нашего государства создана специальная Правительственная комиссия во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан. В ее состав вошли представители министерств иностранных дел, по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, здравоохранения и других ведомств.
На специальную Правительственную комиссию возложена задача по установлению совместно с представителями Казахстана причин чрезвычайного происшествия, принятию мер по установлению личностей граждан нашей страны, доставке погибших и пострадавших на родину, оказанию всей необходимой помощи их семьям.
18 января 2018 года специальный самолет с членами Правительственной комиссии вылетел из Ташкента в Актюбинск (Казахстан) для решения поставленных задач.