O‘zbekiston Prezidenti nomidan Afg‘oniston xalqiga 25 avtobus, 3 traktor va tirkama texnika topshirildi
10-yanvar kuni Hayraton shahrida (Afg‘oniston Islom Respublikasi) O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomidan 25 avtobus, 3 traktor va tirkama texnika Afg‘oniston xalqiga hadya qilinishiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston rasmiy delegatsiyasi a’zolari, Afg‘oniston Prezidenti ma’muriyati va hukumati, ushbu mamlakat jamoatchiligi va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili I.Ergashev, Afg‘oniston transport vaziri M.Taxmosiy, ta’lim vaziri o‘rinbosari A.Mahjur, Balx provinsiyasi gubernatori o‘rinbosari M.Tavhidiy va boshqalar O‘zbekiston rahbariyati xalqlarimiz o‘rtasidagi azaliy do‘stlik rishtalariga asoslangan yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashga, barcha jabhalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga ustuvor ahamiyat qaratayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Afg‘oniston bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada faollashtirish hamda qo‘shni mamlakatda tez fursatda tinchlik, barqarorlik o‘rnatilishi, uning iqtisodiy va transport infratuzilmasi tiklanishiga ko‘maklashish tarafdori ekani qayd etildi.
Keyingi paytlarda O‘zbekiston – Afg‘oniston hamkorligida izchil o‘sishga erishildi. 2017-yilning 4-6-dekabr kunlari Afg‘oniston Prezidenti Ashraf G‘ani O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Ushbu tashrif ikki davlat munosabatlarida yangi sahifa ochdi. Tashrif yakuniga ko‘ra, siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarga oid 20 hujjat imzolandi. Imzolangan hujjatlarning aksariyati nafaqat Afg‘oniston va O‘zbekiston, balki butun mintaqa uchun strategik ahamiyat kasb etadi. Jumladan, O‘zbekiston mutaxassislari tomonidan "Mozori Sharif – Hirot" temir yo‘li va "Surxon – Puli Xumri" elektr uzatish liniyasi qurish bo‘yicha yirik loyihalarni amalga oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi. Mazkur loyihalarning amalga oshirilishi Afg‘oniston iqtisodiyoti rivojlanishiga xizmat qiladi.
O‘zbekistonning Afg‘onistonga do‘stona munosabati, davlatimiz rahbariyatining kelgusida ham afg‘on xalqiga ko‘maklashishga tayyor ekani ramzi sifatida Surxondaryo viloyatida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga muvofiq Afg‘oniston fuqarolari uchun maxsus Namunaviy ta’lim markazi tashkil etilgani ta’kidlandi. Markazga 20-yanvar kuni 100 ga yaqin talaba kelishi kutilmoqda.
Afg‘oniston rasmiy shaxslari va jamoatchilik vakillari sovg‘a qilingan avtobus, traktor va maxsus texnikalar uchun O‘zbekiston Prezidentiga minnatdorlik bildirdi. O‘zbekistonning Afg‘oniston iqtisodiyotini rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasi afg‘on xalqi turmushi yaxshilanishi va uning tinch taraqqiyot yo‘liga qaytishiga xizmat qiladi. Jumladan, O‘zbekiston tomonidan taqdim etilgan avtobuslar afg‘on bolalarining maktabga borishini osonlashtiradi. O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirokida uchta avtobus Hayraton shahri ma’muriyatiga topshirildi.
So‘zga chiqqanlar O‘zbekiston – Afg‘oniston hamkorligini barcha sohalarda rivojlantirish va kengaytirish tendensiyasi kuzatilayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Ikki tomonlama munosabatlardagi bunday ijobiy o‘sishga, avvalo, Afg‘onistonga do‘stlik qo‘lini cho‘zgan va ushbu davlatning iqtisodiy infratuzilmasi tiklanishida amaliy yordam ko‘rsatayotgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qat’iy irodasi tufayli erishilgani ta’kidlandi.
Afg‘oniston O‘zbekistonning savdo-iqtisodiy munosabatlarni yanada faollashtirish, infratuzilmaga oid turli yirik loyihalarni amalga oshirish va mintaqadagi integratsion jarayonlarda ishtirok etishda yordam berish orqali Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlik o‘rnatishga qaratilgan sa’y-harakatlarini yuksak qadrlaydi. Afg‘oniston aholisi va jamoatchiligi yetkazib berilayotgan elektr energiyasi hajmini oshirish, Kobul va shimoliy viloyatlarning elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojini ta’minlashga mo‘ljallangan yangi "Surxon – Puli Xumri" elektr uzatish liniyasi qurilishi loyihasini amalga oshirishga tayyorligi uchun O‘zbekistonga alohida minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekistonning Afg‘onistonga yetkazib berilayotgan elektr energiyasi haqini kamaytirgani to‘g‘risidagi xabar tadbir ishtirokchilari tomonidan mamnuniyat bilan qarshi olindi.

Народу Афганистана переданы 25 автобусов, 3 трактора и навесная техника от имени Президента Узбекистана
В городе Хайратон (ИРА) 10 января состоялось торжественное мероприятие, посвященное передаче в дар народу Афганистана 25 автобусов, 3-х тракторов и навесной техники от имени Президента Республики Узбекистан. В нем приняли участие члены официальной делегации Узбекистана, представители администрации Президента и правительства Афганистана, общественных и деловых кругов этой страны.
Спецпредставитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану И.Иргашев, министр транспорта Афганистана М.Тахмоси, заместитель министра образования А.Махжур, заместитель губернатора провинции Балх М.Тавхиди и другие отметили, что руководство Узбекистана, основываясь на традиционных исторических узах дружбы между нашими народами, придает приоритетное значение развитию и укреплению добрососедских отношений, расширению взаимовыгодного сотрудничества во всех сферах.
Подчеркнута приверженность Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева к дальнейшей активизации многопланового сотрудничества с Афганистаном и продолжению содействия в скорейшем установлении мира, стабильности в соседней стране, восстановлении ее экономической и транспортной инфраструктуры.
В последнее время достигнута положительная динамика в процессе узбекско-афганского сотрудничества. 4-6 декабря 2017 года состоялся визит Президента Афганистана Ашрафа Гани в Узбекистан, который открыл новую страницу во взаимоотношениях двух стран. По итогам визита было подписано 20 документов о сотрудничестве в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Ряд подписанных документов имеют стратегическое значение как для Узбекистана и Афганистана, так и для всего региона. Речь идет о реализации специалистами Узбекистана крупных проектов по строительству железной дороги «Мазари-Шариф – Герат» и линии электропередачи «Сурхан – Пули-Хумри». Реализация этих проектов послужит стимулированию экономического развития Афганистана. Отмечено, что в качестве примера дружественного отношения Узбекистана к Афганистану, решимости руководства нашей страны и впредь оказывать содействие афганскому народу, в Сурхандарьинской области по поручению Президента Шавката Мирзиёева создан специальный Образовательный центр обучения для граждан ИРА, куда 20 января прибудут около 100 студентов.
Официальные лица и представители общественности Афганистана выразили признательность Президенту Узбекистана за переданные в дар автобусы, тракторы и специальную технику. Посильный вклад Узбекистана в дело экономического восстановления Афганистана будет способствовать улучшению жизни афганского народа и его возвращению в нормальное русло мирного развития. Переданные Узбекистаном автобусы, в том числе, облегчат доставку афганских детей в школы. В присутствии делегации Узбекистана три автобуса были переданы в администрацию города Хайратон.
Выступившие с удовлетворением отметили ярко выраженную тенденцию к расширению и углублению узбекско-афганских отношений во всех сферах. По их мнению, данная позитивная динамика в процессе двусторонних отношений, прежде всего, достигнута благодаря твердой воле Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, протянувшего руку дружбы Афганистану и оказывающего практическое содействие в восстановлении экономической инфраструктуры ИРА.
Афганской стороной подчеркнуто, что заслуживают высокой оценки усилия Узбекистана, направленные на установление мира и стабильности в Афганистане посредством активизации торгово-экономического взаимодействия, содействия ИРА в реализации крупных инфраструктурных проектов и ее вовлечения в региональные интеграционные процессы. Была выражена особая признательность населения и общественности Афганистана за готовность Узбекистана увеличить объемы поставляемой электроэнергии, осуществить проект строительства новой линии электропередачи «Сурхан – Пули-Хумри», призванной обеспечить потребность Кабула и северных провинций страны в электроэнергии.
Участниками торжественного мероприятия с особым удовлетворением была воспринята информация о существенном снижении цены за электроэнергию, поставляемую Узбекистаном афганскому народу.
Торжественное мероприятие передачи техники в дар народу Афганистана прошло в дружественной обстановке.