Prezidentimiz qishloq xo‘jaligi mashinasozligi sohasini rivojlantirish dasturi bilan tanishdi
Mamlakatimiz qishloq xo‘jaligining mashinasozlik korxonalari faoliyatini boshqarishni yanada takomillashtirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Sohada ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash, agrosanoat kompleksi uchun zamonaviy, unumdorligi yuqori, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh texnika va uskunalar ishlab chiqarishni tashkil etishga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimizga qishloq xo‘jaligi mashinasozlik sohasida resurs tejamkor, zamonaviy, unumdorligi yuqori qishloq xo‘jaligi texnikasi va mexanizatsiya vositalarini ishlab chiqarish yuzasidan qilinadigan ishlar yuzasidan ma’lumot berildi.
Jumladan, “Chirchiq qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodi” aksiyadorlik jamiyatida 2018-2019-yilga mo‘ljallangan, qiymati 32,7 million dollarlik 3 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Ishlab chiqarilishi rejalashtirilayotgan mahsulotlarni mahalliylashtirish darajasini 50 foizgacha yetkazish ko‘zda tutilgan.
Loyihadan ko‘zlangan maqsad mamlakatimiz qishloq xo‘jaligi sohasida faoliyat olib borayotgan mashina-traktor parklari, fermer va dehqon ho‘jaliklarini qishloq xo‘jaligi texnikalarining yangi turlari – zamonaviy g‘alla va yem-xashak o‘rish kombaynlari, chigit va g‘alla ekish seyalkalari, yerga ishlov berish, kartoshka ekish va yig‘ib olish texnikalari bilan ta’minlashdir.
Davlatimiz rahbari loyiha doirasida ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilayotgan qishloq xo‘jaligi texnikalari namunalari bilan tanishdi. Jahon bozorida raqobat kuchayib borayotgan bugungi kunda, ishlab chiqarayotgan har qanday mahsulot nafaqat ichki bozorni ta’minlashi, balki xalqaro ko‘lamda raqobatbardosh va eksportbop bo‘lishi zarurligi ta’kidlandi.
Shu yerda “Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodi”, “Texnolog”, “Agregat”, “O‘zKeysmash”, “Lemken”, “O‘zKlaasagro” korxonalarida ishlab chiqarilayotgan qishloq xo‘jaligi texnikalari taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the program of development of agricultural machinery
Large-scale work is being carried out in the country on further improving activities of agricultural machinery enterprises aimed at modernizing, technical and technological re-equipment of production, organizing production of modern and competitive machinery and equipment for the agricultural sector in the domestic and foreign markets.
The Head of our state was provided with information on planned measures aimed at production of resource-saving, high-performance agricultural machinery and modern means of mechanization.
It is planned to implement 3 projects worth 32,7 million dollars in 2018-2019, in “Chirchik kishlok khujaligi tekhnikasi zavodi” (“Chirchik agricultural machinery plant”) joint-stock company. It is envisaged to bring the level of localization of products to 50 percent.
The project is aimed at providing machine-tractor parks and farms with new types of agricultural machinery – modern combines for harvesting grain and hay, cotton and grain seeders, equipment for soil cultivation, sowing and potato harvesting.
The Head of our state got acquainted with samples of agricultural machinery, which will be produced here. It was noted that in the current growing competition in the world market, each type of domestic products should provide not only the domestic market, but also be export-oriented and competitive in the foreign market.
Presentation of agricultural machinery produced at “Toshkent kishlok khujaligi tekhnikasi zavodi”, “Technolog”, “Agregat”, “UzCaseMash”, “Lemken”, “UzClaasAgro” enterprises was held.