Rossiyalik shifokor Qoraqalpog‘istonda jarrohlik amaliyotini o‘tkazdi
Nukusda Rossiya Federatsiyasi Sog‘liqni saqlash vazirligining N.N.Bloxin nomidagi Milliy tibbiy onkologiya tadqiqot markazi vertebral jarrohlik bo‘limi boshlig‘i, tibbiyot fanlari doktori, professor Elmar Musayev ishtirokida seminar-trening o‘tkazildi.
"Umurtqa bo‘g‘ini va kurak suyaklarining xavfli o‘simtalari diagnostikasi va emlash" mavzusida tashkil etilgan seminarda mutaxassislar ishtirok etdi.
Tadbir doirasida rossiyalik mutaxassis onkologik kasalligi bor bemorlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib, zarur maslahatlar berdi. Umurtqa bo‘g‘ini va ichki ichak yo‘llaridagi kasalliklar bo‘yicha ikki nafar bemorni operatsiya qildi.
– Umurtqa bo‘g‘ini, kurak, bel umurtqasi bo‘yicha orttirgan tajribamni soha mutaxassislari bilan bo‘lishishni rejalashtirganman, – deydi professor E.Musayev. – O‘zbekistonda birinchi marotaba bel umurtqasida xavfli o‘simta kasalligini jarrohlik yo‘li bilan davolashga harakat qildik va xavfli o‘simtani olib tashladik. Amaliyot muvaffaqiyatli o‘tdi. Jarrohlik amaliyotida ko‘plab shifokorlar qatnashdi. Shu yerdagi qabulimizga Xorazm, Buxoro, Surxondaryo, Qashqadaryo viloyatlaridan ham bemorlar keldi. Bu Qoraqalpog‘iston Respublikasiga ilk tashrifim. Endi Xorazm va Buxoro viloyatlarida ishimizni davom ettiramiz.
Tibbiyot fanlari doktori, professor Elmar Musayev boshchiligidagi guruh tomonidan Xo‘jayli tumani tibbiyot birlashmasida ham onkolog, jarroh va travmatolog shifokorlar ishtirokida o‘quv-seminar o‘tkazildi.

Russian physicians conducted surgery in Karakalpakstan
Training seminar with participation of the head of vertebral surgery department of the National Medical Research Center of Oncology named after N.N.Blokhin of the Ministry of Health of the Russian Federation, doctor of medical sciences, professor Elmar Musayev was held in Nukus.
Specialists of the sphere attended the seminar on “Diagnosis of dangerous vertebral and scapula bones tumors and vaccination”.
Within the framework of the event, the Russian expert conducted a medical examination of patients with oncological diseases, gave necessary consultations. Two patients with diseases of vertebral joints and intestines were operated.
– I am planning to share my experience with local experts, – said professor E.Musayev. – We surgically removed a dangerous vertebral tumor for the first time in the practice of Uzbekistan. Operation was completed successfully. This is my first visit to the Republic of Karakalpakstan. Now we will continue our work in Khorezm and Bukhara regions.
A group led by professor Elmar Musayev also conducted a training seminar in Khojeyli district medical association with participation of oncologists, surgeons and traumatologists.