Rossiyalik shifokor Qoraqalpog‘istonda jarrohlik amaliyotini o‘tkazdi
Nukusda Rossiya Federatsiyasi Sog‘liqni saqlash vazirligining N.N.Bloxin nomidagi Milliy tibbiy onkologiya tadqiqot markazi vertebral jarrohlik bo‘limi boshlig‘i, tibbiyot fanlari doktori, professor Elmar Musayev ishtirokida seminar-trening o‘tkazildi.
"Umurtqa bo‘g‘ini va kurak suyaklarining xavfli o‘simtalari diagnostikasi va emlash" mavzusida tashkil etilgan seminarda mutaxassislar ishtirok etdi.
Tadbir doirasida rossiyalik mutaxassis onkologik kasalligi bor bemorlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib, zarur maslahatlar berdi. Umurtqa bo‘g‘ini va ichki ichak yo‘llaridagi kasalliklar bo‘yicha ikki nafar bemorni operatsiya qildi.
– Umurtqa bo‘g‘ini, kurak, bel umurtqasi bo‘yicha orttirgan tajribamni soha mutaxassislari bilan bo‘lishishni rejalashtirganman, – deydi professor E.Musayev. – O‘zbekistonda birinchi marotaba bel umurtqasida xavfli o‘simta kasalligini jarrohlik yo‘li bilan davolashga harakat qildik va xavfli o‘simtani olib tashladik. Amaliyot muvaffaqiyatli o‘tdi. Jarrohlik amaliyotida ko‘plab shifokorlar qatnashdi. Shu yerdagi qabulimizga Xorazm, Buxoro, Surxondaryo, Qashqadaryo viloyatlaridan ham bemorlar keldi. Bu Qoraqalpog‘iston Respublikasiga ilk tashrifim. Endi Xorazm va Buxoro viloyatlarida ishimizni davom ettiramiz.
Tibbiyot fanlari doktori, professor Elmar Musayev boshchiligidagi guruh tomonidan Xo‘jayli tumani tibbiyot birlashmasida ham onkolog, jarroh va travmatolog shifokorlar ishtirokida o‘quv-seminar o‘tkazildi.

Российские врачи провели операцию в Каракалпакстане
В Нукусе прошел семинар-тренинг с участием заведующего отделением вертебральной хирургии Национального медицинского исследовательского центра онкологии имени Н. Н. Блохина Министерства здравоохранения Российской Федерации, доктора медицинских наук, профессора Эльмара Мусаева.
В семинаре "Диагностика опасных опухолей позвоночных суставов и лопаточных костей и вакцинация" приняли участие специалисты сферы.
В рамках мероприятия российский специалист провел медицинское обследование больных онкологическими заболеваниями, дал необходимые консультации. Двое пациентов с заболеваниями позвоночных суставов и кишечника были прооперированы.
- Планирую поделиться с местными специалистами своим опытом, - сказал профессор Э. Мусаев. - Впервые в практике Узбекистана мы хирургическим путем удалили опасную опухоль поясничного позвонка. Операция прошла успешно. В ней приняло участие много врачей и специалистов. На нашем приеме также побывали больные из Хорезмской, Бухарской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской областей. Это моя первая поездка в Республику Каракалпакстан. Теперь мы продолжим работу в Хорезмской и Бухарской областях.
Группа во главе с профессором Эльмаром Мусаевым также провела учебный семинар в Ходжейлийском районном медицинском объединении с участием врачей-онкологов, хирургов и травматологов.