Xitoy Xalq Respublikasining Favqulodda va muxtor elchisi Sun Litsze bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2018-yilning 9-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari–Qishloq va suv xo‘jaligi vaziri Zoyir Mirzayev Xitoy Xalq Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Sun Litszeni qabul qildi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi o‘zaro do‘stona hamkorlik barcha sohalarda yuksak samaralar berayotganligi ta’kidlandi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yilning may oyida davlat tashrifi bilan Xitoyda bo‘lganda davlatlarimiz rahbarlari tomonidan imzolangan muhim hujjatlar va erishilgan kelishuvlar bugun keng amalga oshirilmoqda. Agrar sohada muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan o‘nlab loyihalar shular jumlasidandir.
O‘zbekistonda o‘z diplomatik missiyasini yakunlayotgani munosabati bilan elchiga ko‘p yillik muvaffaqiyatli faoliyati va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng qamrovli sohalarda va yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun minnatdorchilik bildirildi.
O‘z navbatida O‘zbekiston-Xitoy o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni rivojlantirish va ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishga munosib hissa qo‘shib kelayotganligi uchun O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari–Qishloq va suv xo‘jaligi vaziri Zoyir Mirzayevga elchixona diplomi topshirildi.

Проведена встреча с Сунь Лицзе–Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан
9 января 2018 года Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан–Министр сельского и водного хозяйства Зойир Мирзаев принял Сунь Лицзе–Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан.
В ходе встречи было отмечено, что дружественное и взаимовыгодное сотрудничество между Узбекистаном и Китаем дает значительные результаты во всех сферах экономики. Достигнутые договоренности, а также подписанные документы главами наших государств, в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китай в мае 2017 года успешно реализуется, среди них десятки проектов в аграрном секторе.
В связи с завершением дипломатической миссии в Узбекистане, Послу выражена благодарность за его многолетнюю успешную работу и личный вклад в развитие и расширение сфер и направлений сотрудничества между нашими странами.
В свою очередь Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан–Министру сельского и водного хозяйства Зойиру Мирзаеву был вручен диплом посольства за личный вклад в дело укрепления китайско-узбекской дружбы и углубление двустороннего сотрудничества.