O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolari hamda sobiq O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining haqiqiy a’zolari va muxbir a’zolari faoliyatini yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2017-12-31 | Hujjatlar
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolari hamda sobiq O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining haqiqiy a’zolari va muxbir a’zolarini yanada qo‘llab-quvvatlash va faoliyatini rag‘batlantirish, respublikaning akademik ilm-fani nufuzini oshirish maqsadida:
1. Belgilab qo‘yilsinki:
2018-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolari va sobiq O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining haqiqiy a’zolari (keyingi o‘rinlarda akademiklar deb ataladi) uchun eng kam oylik ish haqining o‘n ikki barobari miqdorida, sobiq O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining muxbir a’zolari (keyingi o‘rinlarda muxbir a’zolar deb ataladi) uchun esa – eng kam oylik ish haqining sakkiz barobari miqdorida oylik gonorar to‘lanadi; akademiklarga va muxbir a’zolarga to‘lanadigan oylik gonorarlar jismoniy shaxslarning daromadlariga solinadigan daromad solig‘isiz amalga oshiriladi.
2. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi 2018-yil 1-yanvardan boshlab ushbu Farmonning 1-bandida belgilangan tadbirlarni moliyalashtirish uchun zarur mablag‘larni ajratishni O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda:
qonun hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin; o‘zlari qabul qilgan me’yoriy-huquqiy hujjatlarni ushbu Farmonga muvofiqlashtirsinlar.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 29-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining akademiklari faoliyatini yanada takomillashtirish va rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–4907-son Farmonining 2-bandi o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 10-avgustdagi “Sobiq O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining haqiqiy a’zolari va muxbir a’zolarini rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–5146-son Farmonining 1-bandida ikkinchi va uchinchi xatboshilari chiqarib tashlansin.
5. Ushbu Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi R.S.Qosimov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari S.R.Xolmuradov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – qishloq va suv xo‘jaligi vaziri Z.T.Mirzayev va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti B.S.Yo‘ldoshev zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему стимулированию деятельности действительных членов Академии наук Республики Узбекистан, а также действительных членов и членов-корреспондентов бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук
2017-12-31 | Документы
В целях дальнейшей поддержки и стимулирования деятельности действительных членов Академии наук Республики Узбекистан, а также действительных членов и членов-корреспондентов бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук, повышения имиджа академической науки республики:
начиная с 1 января 2018 года действительным членам Академии наук Республики Узбекистан и действительным членам бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук (далее – академики) выплачивается ежемесячный гонорар в размере двенадцати минимальных заработных плат, членам-корреспондентам бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук (далее – члены-корреспонденты) – в размере восьми минимальных заработных плат;
выплата ежемесячного гонорара для академиков и членов-корреспондентов осуществляется без взимания налога на доходы физических лиц.
2. Министерству финансов Республики Узбекистан начиная с 1 января 2018 года предусматривать в параметрах расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан выделение необходимых средств на финансирование мероприятий, указанных в пункте 1 настоящего Указа.
3. Академии наук Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок:
внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа;
4. Признать утратившим силу пункт 2 Указа Президента Республики Узбекистан от 29 декабря 2016 года № УП-4907 «О мерах по дальнейшему совершенствованию и стимулированию деятельности академиков Академии наук Республики Узбекистан», а также исключить абзацы второй и третий пункта 1 Указа Президента Республики Узбекистан от 10 августа 2017 года № УП-5146 «О мерах по стимулированию действительных членов и членов-корреспондентов бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук».
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Государственного советника Республики Узбекистан Касимова Р. С., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Холмурадова С. Р., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра сельского и водного хозяйства Мирзаева З. Т. и президента Академии наук Республики Узбекистан Юлдашева Б. С.