Qirg‘izistonlik ekspert: Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlar mintaqadagi boshqa davlatlar va MDH mamlakatlari uchun andoza bo‘la oladi
2018-01-01 | Siyosat
Xalqaro ishlar bo‘yicha ekspert Edil Osmonbetovning fikricha, 2017-yil Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarda tarixiy bosqich bo‘ldi. “Chunki biz ikki tomonlama aloqalar nuqtai nazaridan 26 yilda bajarilmagan ishlarni bir yil ichida fazoviy tezlikda amalga oshirdik, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar yaxshilanishiga erishdik”, deydi u.
Qirg‘iziston Milliy axborot agentligi – «Kabar» tomonidan O‘zA uchun maxsus tayyorlangan maqolada qirg‘izistonlik siyosatshunos ikki mamlakat o‘rtasida so‘nggi bir yilda yuz bergan o‘zgarishlar haqida o‘z nuqtai nazarini bayon etgan.
Siyosatshunosning fikricha, Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlar mintaqadagi boshqa davlatlar va MDH mamlakatlari uchun andoza bo‘la oladi.
“Agar biz O‘zbekiston bilan barcha iqtisodiy, chegaraga oid, tranzitni diversifikatsiya qilish masalalariga milliy manfaatlarimiz nuqtai nazaridan kelib chiqqan holda yechim topsak, qo‘shni mamlakat bilan aloqalarimiz teng huquqli bo‘ladi. Mintaqadagi boshqa davlatlar bunga e’tibor qaratib, uni asos qilib oladi va Markaziy Osiyoda 2018-2019-yillarda tamoman boshqa muhit kuzatiladi”, deb ta’kidlaydi E.Osmonbetov.
Siyosatchining fikricha, Sooronbay Jeenbekov Qirg‘iziston Respublikasi Prezidentligiga saylanganidan so‘ng xorijga ilk rasmiy tashrifini O‘zbekistonga uyushtirgani mamlakat rahbariyatining O‘zbekiston bilan o‘zaro aloqalarga alohida e’tibor qaratayotganidan dalolatdir.
Shavkat Mirziyoyevning “Qirg‘iziston va O‘zbekiston munosabatlarida chegara bo‘lmasligi kerak”, degan so‘zlari so‘zning asl ma’nosida emas, munosabatlardagi barcha yo‘nalishlarda chegara bo‘lmasligini anglatadi. Ya’ni har ikki mamlakat ijtimoiy hayot va iqtisodiyotning barcha sohalarida bir-biri bilan hamkorlik qilishi zarur, deb ta’kidlaydi ekspert.
Bu ikki tomonlama aloqalar butunlay yangi, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarning taraqqiyot bosqichiga ko‘tarilganidan guvohlik beradi.
“Bunda mamlakatlar rahbarlari va hukumatlar, eng asosiysi – xalqlarimiz o‘rtasidagi ishonch va samimiylik muhim o‘rin tutadi”, deb ta’kidlaydi siyosatshunos.
E.Osmonbetov mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar aylanmasi 250 million AQSH dollariga yetgani ikki tomonlama aloqalar tarixida hali kuzatilmaganini, bu davlatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada yuksaltiruvchi ko‘rsatkichlardan ekanini ta’kidladi.
“Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘iziston O‘zbekistonning eng yaqin qo‘shnisi, degan so‘zlari biz mintaqada strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganimizni anglatadi”, deb qo‘shimcha qiladi ekspert.

Expert: “Relations between Kyrgyzstan and Uzbekistan could become a model for other countries of the region and the CIS”
2018-01-01 | Politics
According to international affairs expert Edil Osmonbetov, 2017 has really become a historic stage in relations between Kyrgyzstan and Uzbekistan. “From the point of view of bilateral relations, in a year we have passed what was not passed in 26 years, we became able to improve relations between the two countries”, he says.
According to political scientist, relations between Kyrgyzstan and Uzbekistan could become a model for other countries of the region and the CIS.
“If we solve all economic, border issues, as well as issues of diversification of transit with Uzbekistan taking into account national interests, and relations with the neighboring country are equal, then other countries of the region will take them into account and for the basis, and there will be a completely different agenda in 2018-2019 in Central Asia”, the political scientist notes.
According to political scientist, the visit of President Sooronbai Jeenbekov to Uzbekistan, which was the first official visit since his election to the post of President of the Kyrgyz Republic, shows great attention of the country’s leadership to bilateral relations with Uzbekistan.
And when President Shavkat Mirziyoyev said that “there should be no boundaries between Kyrgyzstan and Uzbekistan”, according to the political scientist, does not mean that there should be no borders in the literal sense, namely borders in all areas in relations and that the two countries need to interact with each other in all spheres of public life and economy.
This also shows that bilateral relations have radically changed and have risen to the highest level of development of relations between countries. “Trust and sincerity between the leaders and governments of the countries and most importantly between the citizens of the states themselves, play a very important role”, the political scientist emphasizes.
E.Osmonbetov also points out that the data on the increase in trade turnover between the two countries to 250 million dollars, which did not occur in the history of bilateral relations, is also an indicator of improving cooperation between the countries.
“And when Shavkat Mirziyev noted that Kyrgyzstan is the closest neighbor for Uzbekistan, means that we are entering a strategic partnership in the region”, the international affairs expert noted.