O‘zbekiston vakillari Germaniya matbuot xizmatlari ishi bilan tanishdilar
Prokuratura organlarining jamoatchilik bilan aloqalar va huquqiy axborot bo‘yicha mas’ul xodimlarining Germaniya Federativ Respublikasi safari amalga oshirildi.
Safardan ko‘zlangan maqsad – Germaniya huquqni muhofaza qiluvchi organlari matbuot xizmatlari faoliyatini o‘rganish, ushbu sohada tajriba almashishdan iborat.
Tanishuv safari Bosh prokuratura va YeXHT O‘zbekistondagi Loyihalar koordinatorining hamkorlikdagi «Prokuratura organlari faoliyati ochiqligini takomillashtirish va jamoatchilikning axborotdan foydalanishini kengaytirish orqali jamiyatda huquqiy madaniyatni oshirish» loyihasi doirasida amalga oshirildi.
Safar davomida ishtirokchilar Berlin va Drezden shaharlari Bosh prokuraturasi, Jinoiy sudi va politsiyasining ommaviy axborot vositalari bilan o‘zaro hamkorlikni ta’minlash borasidagi tajribasi bilan tanishdilar.
Jumladan, germaniyalik hamkasblar prokuratura matbuot xizmatining roli va funksiyalari, prokuratura faoliyatini yoritishning xususiyatlari, jurnalistlar bilan o‘zaro hamkorlikning asosiy shakllari to‘g‘risida ma’lumot berdilar.
Shuningdek, safar ishtirokchilari sudlar faoliyatini faol yoritib boruvchi jurnalistlarning ish jarayoni bilan tanishib, Drezden Bosh prokuraturasi matbuot xizmatining jurnalistlar bilan uchrashuvida ishtirok etdilar.
Delegatsiya a’zolari dastur doirasida Germaniyadagi mashhur nashrlar, shu jumladan, har kuni chop etiladigan «Bild» gazetasi va har haftada chop etiladigan «Der Spiegel» jurnali nashriyotiga tashrif buyurdilar.
O‘z navbatida, nemis tomoniga O‘zbekiston Respublikasini 2017-2021 yillarda rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish doirasida O‘zbekistonda ro‘y berayotgan chuqur tarkibiy islohotlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Bundan tashqari, jurnalistlar O‘zbekistonda huquqbuzarliklar profilaktikasi, jinoyatchilikka qarshi kurash va ijtimoiy-iqtisodiy yangilanishlar sohasida amalga oshirilayotgan yangi bosqichdagi islohotlar doirasidagi amaliy chora-tadbirlar bilan tanishtirildi.

Представители генеральной прокуратуры ознакомились с работой пресс-служб Германии
Состоялась ознакомительная поездка ответственных работников органов прокуратуры по связям с общественностью и правовой информации в Федеративную Республику Германия.
Цель поездки – изучение работы пресс-служб правоохранительных органов Германии, обмен опытом в данной сфере.
Ознакомительная поездка организована в рамках Компонента совместного проекта Генеральной прокуратуры и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане «Повышение правовой культуры в обществе путем совершенствования открытости деятельности органов прокуратуры и расширения доступа общественности к информации».
В ходе поездки участники ознакомились с опытом работы по взаимодействию со СМИ Генеральной прокуратуры, Уголовного суда и полиции Берлина и Дрездена.
Так, немецкие коллеги проинформировали о роли и функциях пресс-служб прокуратуры, особенностях освещения деятельности прокуратуры, основных формах взаимодействия с журналистами.
Участники были ознакомлены с деятельностью пресс-представителя уголовного суда, пресс-службы и групп социальных СМИ полиции города Берлина, встретились с Генеральным прокурором Берлина.
Также состоялось ознакомление с процессом работы журналистов, активно освещающих деятельность судов, приняли участие на встрече пресс-службы Генеральной прокуратуры Дрездена с журналистами.
В рамках программы делегация посетила наиболее известные издания в Германии, в том числе издание ежедневной газеты «Bild Zeitung» и еженедельного журнала «Der Spiegel».
В свою очередь, немецкая сторона была проинформирована о проводимых в Узбекистане глубоких структурных реформах в рамках реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Также, журналистам был представлен обзор практических мер нового этапа реформ в сфере профилактики правонарушений, борьбы с преступностью и социально-экономических преобразований в Узбекистане.
Поездка была плодотворной и послужит дальнейшему повышению эффективности деятельности пресс-служб органов прокуратуры.