Hamkorlikning yangi bosqichi butun Markaziy Osiyo uchun ijobiy natija beradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Markaziy Osiyo davlatlari bilan yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari va o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash mamlakatimiz tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishi etib belgilangani jahon hamjamiyati, ayniqsa qo‘shni mamlakatlarda katta qiziqish bilan kutib olindi va keng ma’qullanmoqda. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi - O‘zA qo‘shni mamlakatlar axborot agentliklari bilan hamkorlik doirasida keng jamoatchilikni mintaqaning taniqli davlat va jamoat arboblari, oddiy fuqarolarining ushbu mavzuga doir fikr-mulohazalari bilan tanshtirish maqsadida materiallar tayyorladi. Quyida "Kazinform" XAA tomonidan O‘zA uchun maxsus tayyorlangan maqola keltirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Navro‘z bayrami nishonlanayotgan kunlarda Ostonaga uyushtirgan ilk davlat tashrifi davomida juda muhim kelishuvlarga erishildi, ko‘plab hujjatlar imzolandi. Ta’kidlash joizki, Shavkat Mirziyoyevning joriy yil iyun oyida Ostonada bo‘lib o‘tgan ShHT sammiti va EKSPO – 2017 xalqaro ixtisoslashgan ko‘rgazmasining ochilishidagi ishtiroki Qozog‘iston uchun juda muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Joriy yil sentabr oyida Prezident Nursulton Nazarboyevning O‘zbekistonga davlat tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tardi. Qozog‘iston Prezidentining tashrifi chog‘ida ham muhim kelishuvlar, jumladan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga doir bitim imzolandi.
Ushbu tashriflar va davlatlarimiz rahbarlarining sa’y-harakatlari samarasida mamlakatlarimiz ishbilarmon vakillari o‘rtasidagi aloqalar ham faollashdi. Prezidentlarning o‘zaro tashriflari davomida biznes-forum va tadbirkorlar uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirlarda qariyb 1,2 milliard AQSh dollariga teng shartnoma va bitimlar imzolandi. Bu savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada faollashtirishda muhim omil hisoblanadi.
Noyabr oyida Samarqandda Qozog‘iston tashqi ishlar vaziri Qayrat Abdrahmonovning tashrifi doirasida Qozog‘iston Respublikasi, O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston o‘rtasida uchta mamlakat davlat chegaralarining tutashgan hududi to‘g‘risida shartnoma imzolangani yakuniga yetayotgan yilning muhim voqeasi bo‘ldi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik, chegaralar, boshqa sohalar bo‘yicha erishilgan kelishuvlar aloqalarimizni sifat jihatdan yangi bosqichga olib chiqishda mustahkam shartnoma-huquqiy asoslar yaratadi. 2017-yilning muhim voqealarini tahlil qilar ekanmiz, o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlik hamda ikki tomonlama munosabatlarda mavjud ulkan salohiyatdan to‘liq foydalanishga intilishdan iborat aloqalarimizning yangi bosqichi boshlandi, deb ishonch bilan ayta olamiz. Bunday aloqalar savdo aylanmasi ko‘rsatkichlari o‘sishiga ham ta’sir ko‘rsatmoqda. Joriy yilning 10 oyi mobaynida o‘zaro tovar ayirboshlash 1,5 milliard AQSh dollaridan oshdi, bu 2016 yilning shu davriga nisbatan 28 foiz ko‘pdir. Savdo munosabatlarining bu tarzda mustahkamlanishidan Qozog‘iston ham, O‘zbekiston ham birdek manfaatdor. Ayni paytda mamlakatlarimizning bu boradagi salohiyati to‘liq ishga solinmaganini ham aytish joiz.
Davlatlarimiz rahbarlari tomonidan erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish turli yo‘nalishdagi hamkorlik rivojida yangi imkoniyatlar ochadi. Biz o‘zbekistonlik hamkasblarimiz bilan parlamentlararo aloqalarni mustahkamlashdan manfaatdormiz. Bu borada aniq ishlar amalga oshirilmoqda. O‘ylaymanki, kelgusida parlamentlararo munosabatlarimiz yanada faollashadi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston – mintaqadagi yetakchi mamlakatlardir. Davlatlarimiz o‘rtasidagi yaqin hamkorlik, mustahkam savdo-iqtisodiy aloqalar Markaziy Osiyodagi iqtisodiy vaziyatga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Shu bois, o‘zaro munosabatlar nafaqat mamlakatlarimiz, ayni paytda butun Markaziy Osiyo mintaqasi manfaatlariga xizmat qiladi, deb o‘ylayman.
Yangi yilda faol ishlashimiz lozim bo‘lgan qator yo‘nalishlar mavjud. Mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash masalalari bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash ham g‘oyat muhim ahamiyatga ega. Bugungi kunda mamlakatlarimiz xalqaro terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashishda faol ishtirok etmoqda. Shuningdek, mamlakatlarimiz o‘rtasida davlat chegaralarini demarkatsiya qilish jarayonini yakunlash muhim vazifalardan hisoblanadi. Umuman, O‘zbekiston bilan chegara bo‘yicha hech qanday bahsli masalalar yo‘q. Bugungi kunda O‘zbekiston va Qozog‘iston tomonidan davlat chegaralarini demarkatsiya qilish jarayonini yakunlashga doir texnik ishlar amalga oshirilmoqda. Suv-energetika sohasidagi hamkorlik ham muhim yo‘nalishlardan bo‘lib, bu borada birgalikda ishlaymiz.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik rivoji davlatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlariga xizmat qiladi. Bugungi kunda yangi bosqichda taraqqiy etayotgan o‘zaro manfaatli hamkorlik kelgusida O‘zbekiston uchun ham, Qozog‘iston uchun ham, umuman, Markaziy Osiyo uchun ijobiy natijalarini beradi, deb hisoblayman. O‘zim nomimdan, Qozog‘iston parlamenti a’zolari nomidan shuni ta’kidlamoqchimanki, biz mamlakatlarimiz amalga oshirayotgan loyiha va amaliy ishlar ro‘yobiga faol ko‘maklashamiz va ularni qo‘llab-quvvatlaymiz.

Новый этап сотрудничества даст хорошие результаты для всей Центральной Азии
Изменение по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева приоритетов во внешней политике нашей страны, ориентир, в первую очередь, на укрепление добрососедских отношений и взаимовыгодного сотрудничества со странами Центральноазиатского региона вызвали большой интерес и одобрение мирового сообщества, особенно в соседних государствах. Национальным информационным агентством Узбекистана - УзА в рамках сотрудничества с информационными агентствами соседних государств подготовлены материалы в целях информирования широкой общественности с мнением во этому вопросу видных государственных и общественных деятелей, простых граждан стран региона. Ниже публикуется материал, специально подготовленный МИА "Казинформ" для УзА.
За последний год значительно активизировались контакты между Казахстаном и Узбекистаном, что является очень положительной тенденцией. Это придает хороший импульс нашему двустороннему взаимодействию.
В ходе первого государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Астану, который состоялся в дни празнования Навруза, были достигнуты очень важные договоренности, подписано множество документов. Нужно отметить, что для Казахстана было очень важно, что Шавкат Мирзиёев в июне этого года также принял участие в саммите ШОС и открытии Международной специализированной выставки "ЭКСПО-2017" в Астане. На новый уровень отношений между нашими странами вывел государственный визит Президента Нурсултана Назарбаева в Ташкент в сентябре этого года. В рамках визита Президента Казахстана также были подписаны очень важные соглашения, в том числе соглашение по развитию экономических контактов между нашими странами.
Благодаря этим визитам и позициям глав наших государств активизировались контакты между бизнесменами двух стран. В рамках взаимных визитов Президентов наших стран состоялись бизнес-форум и встреча предпринимателей, на которых было подписано контрактов и соглашений на сумму около 1,2 миллиарда долларов США, что является очень важным для дальнейшей активизации торгово-экономического сотрудничества.
Важным событием уходящего года было подписание в ноябре в Ташкенте в рамках визита министра иностранных дел Казахстана Кайрата Абдрахманова договора между Республикой Казахстан, Республикой Узбекистан и Туркменистаном о районе точки стыка государственных границ трех стран.
Договоренности, которые достигнуты по торгово-экономическому сотрудничеству, границе, другим направлениям, закладывают серьезную договорно-правовую базу для выведения наших контактов на качественно новый уровень. Анализируя важные события 2017 года, мы можем смело говорить о том, что начался новый этап в наших отношениях, которые характеризуются взаимовыгодным торгово-экономическим сотрудничеством и желанием максимально использовать имеющийся огромный потенциал двустороннего взаимодействия. И такого рода контакты сказываются на росте показателей торгового оборота. По итогам 10 месяцев этого года – с января по октябрь – взаимный товарооборот превысил 1,5 миллиарда долларов США, что больше по сравнению с аналогичным периодом 2016 года на 28 процентов. И конечно, такого рода укрепление торговых отношений отвечает интересам и Казахстана, и Узбекистана. Но в то же время это не предел.
Реализация тех договоренностей, которые достигнуты между главами нашими государств, открывает новые возможности для сотрудничества по различным направлениям. Со своей стороны мы также заинтересованы в укреплении межпарламентских контактов с нашими узбекскими коллегами. В этом направлении предпринимаются конкретные шаги. И я думаю, что в предстоящий период мы увидим активизацию наших взаимоотношений по межпарламентской линии.
Узбекистан и Казахстан – ведущие страны в регионе. И хорошие взаимоотношения между Узбекистаном и Казахстаном, укрепление торгово-экономических взаимоотношений будет позитивно сказываться на экономической ситуации в Центральной Азии. Поэтому я думаю, что укрепление наших взаимоотношений отвечает интересам не только наших стран, но и в целом интересам всего Центральнозиатского региона. Есть ряд направлений, где мы можем и должны, я думаю, в предстоящий год активно работать.
Очень важное значение имеет и укрепление взаимодействия по вопросам обеспечения региональной безопасности. Сегодня наши страны активно участвуют в борьбе с международным терроризмом и экстремизмом. Также важной задачей остается завершение процесса демаркации государственной границы между нашими странами. Но в целом по границе у нас нет никаких вопросов с Узбекистаном. Соответствующие договоренности по делимитации достигнуты, сегодня идет технический процесс по завершению процесса демаркации государственной границы между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан. Очень важный блок вопросов касается сотрудничества в водно-энергетической сфере.
Взаимодействие и укрепление сотрудничества между нашими странами отвечает интересам наших народов, наших государств. И я считаю, что начавшийся сегодня новый этап взаимовыгодного, интенсивного сотрудничества в конечном итоге даст очень хорошие результаты как для Узбекистана, так и для Казахстана, а также для всей Центральной Азии. И со своей стороны, со стороны парламентариев Казахстана, мы будем активно способствовать и поддерживать те начинания, те проекты, которые сегодня между нашими странами реализуются.