2017-12-27 | Jamiyat
Joriy yilning 26-dekabr kuni Xitoy Xalq Respublikasida Adliya vazirligi delegatsiyasi tomonidan O‘zbekiston iqtisodiyotiga sarmoya kiritish imkoniyati va xorijiy sarmoyadorlarga mamlakat qonunchiligiga muvofiq berilgan kafolatlar haqida taqdimot  o‘tkazildi.  O‘zbekistonning yetakchi yuridik kompaniyalari vakillari Xitoy  yuridik kompaniyalari  bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida axborot taqdim etdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining vakillari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida respublikada ijtimoiy hayotining barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan tezkor islohotlar haqida tadbir ishtirokchilariga ma’lumot berishdi.
O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlar ko‘lami, birinchi navbatda, chet el investitsiyalarini jalb etish va O‘zbekiston Respublikasi hududida investitsion faoliyatni kengaytirish uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratish sohasida me’yoriy-huquqiy bazani takomillashtirishga qaratilganligi ta’kidlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston tomoni kirib kelayotgan  2018-yil mamlakat prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan e’lon qilingan “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili” doirasida aniq loyihalarni amalga oshirishga qaratilganligi qayd etildi.
Tashrif chog‘ida Xitoy tomoni ShHT tayyorlov markazida seminarlar o‘tkazdi va Xitoy Adliya vazirligi vakillari bilan uchrashuvlar tashkil etildi, shuningdek,  Shanhay advokatlar assotsiatsiyasi, Sharqiy notarial idorasiga hamda Chjetszyan viloyatining Adliya boshqarmasi va Advokatlar assotsiatsiyasiga tashriflar uyushtirildi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha Xitoy va O‘zbekiston tomonlari o‘rtasida bitimlar tuzilishiga muvaffaq bo‘lindi.  Xususan,  O‘zbekiston Respublikasi Advokatlar palatasi va Shanhay advokatlar assotsiatsiyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi. Shuningdek, O‘zbekistonning (Grata International, Dentons, Prae Legal, Sherdav Himoya)  va Xitoyning (Da Cheng, Shanghai Ying Dong, Zhong Lun i SG & Co. Lawyers) yetakchi yuridik firmalari tomonidan o‘zaro manfaatlarni ikki davlat hududida namoyon etish hamda xitoylik sarmoyadorlarning manfaatlarini O‘zbekiston hududida himoya qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishdilar.
Xitoy tomoni o‘zining iqtisodiy rivojlanish tajribasiga tayangan holda O‘zbekistonning investitsion qonunchiligini o‘rganish  bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish  va uni takomillashtirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqishga tayyorligini bildirdi.

Визит делегации Министерства юстиции Республики Узбекистан в Китайскую Народную Республику продолжается
26 декабря текущего года, в ходе визита узбекской стороной была представлена презентация о возможности инвестиции в экономику Узбекистана и гарантиях, предоставленных для иностранных инвесторов законодательством страны. Представители ведущих юридических компаний Узбекистана также представили информацию с целью налаживания сотрудничества с китайскими юридическими компаниями.
Представители министерства юстиции Республики Узбекистан проинформировали участников мероприятия о стремительных реформах, которые проводятся в республике под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во всех сферах общественной жизни.
Отмечена масштабность проводимых в Узбекистане реформ, их нацеленность, в первую очередь, на совершенствование нормативно-правовой базы в сфере привлечения иностранных инвестиций и созданию еще более благоприятных условий для расширения инвестиционной деятельности на территории Республики Узбекистан.
Также особа отмечена нацеленность узбекской стороны осуществлению конкретных проектов, в рамках объявленного наступающего 2018 года Президентом страны Шавкатом Мирзиёевым «Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий».
В рамках визита китайской стороной проведены семинары в Центре подготовки ШОС и организованы встречи с представителями Министерства юстиции КНР, визиты в Ассоциацию адвокатов и Восточную нотариальную контору Шанхая, а также в Управление юстиции и Ассоциацию адвокатов провинции Чжецзянь.
По итогам визита достигнуты договоренности между китайской и узбекской сторонами.  В частности, подписан Меморандум о сотрудничестве между Палатой адвокатов Республики Узбекистан и Шанхайской ассоциацией адвокатов. Также между ведущими юридическими компаниями Узбекистана (Grata International, Dentons, Prae Legal, Sherdav Himoya) и Китая (Da Cheng, Shanghai Ying Dong, Zhong Lun и SG & Co. Lawyers) достигнуты договоренности по представлению взаимных интересов на территории сторон, защите прав и интересов китайских инвесторов на территории Узбекистана.
Китайская сторона выразила готовность в реализации совместных проектов по изучению инвестиционного законодательства Узбекистана и выработке предложений по его совершенствованию, полагаясь на собственный опыт экономического развития.