Xitoylik ishbilarmonlar Farg‘onada yangi loyihalarni muhokama qildi
Farg‘onada viloyat tadbirkorlari va Xitoyning Szyansu provinsiyasi ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes-seminar bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimizda xorijiy sarmoyadorlar bilan hamkorlikda ish yuritish uchun yaratilgan qulay muhit, imtiyoz va preferensiyalar iqtisodiyotimizning barqaror rivojlanishiga xizmat qilayotir. Mazkur tadbirni o‘tkazishdan maqsad ham xorijlik ishbilarmonlar bilan savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirishdan iborat.
Farg‘ona viloyatida iqtisodiyotning turli sohalarida 200 ga yaqin qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Bu xorijiy sarmoyadorlarda mamlakatimiz iqtisodiyotining barqarorligi, uni rivojlantirish istiqbollariga qiziqish va ishonch ortib borayotganidan dalolat. Xususan, xitoylik ishbilarmonlar bilan keyingi yillarda mustahkam hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani natijasida viloyatning o‘zida 20 dan ortiq qo‘shma korxona ishga tushirildi. Ayni paytda "Qo‘qon" erkin iqtisodiy zonasida xorijliklar bilan hamkorlikda ko‘plab istiqbolli loyihalar amalga oshirilishi ko‘zda tutilmoqda.
Mazkur biznes-seminar ham mavjud aloqalarni mustahkamlash va yangi loyihalarni muhokama qilish uchun qulay imkoniyat bo‘lib xizmat qiladi. Unda mashinasozlik, farmatsevtika, to‘qimachilik, qurilish, oziq-ovqat, kimyo sanoati, elektrotexnika, muqobil energiya manbalari, zamonaviy texnologiyalar, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish sohalarida faoliyat yuritayotgan 100 ga yaqin konsern va kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.
– Szyansu provinsiyasida zamonaviy sanoat rivojlangan bo‘lib, Xitoyda yetakchi o‘rinlardan birini egallaydi, – deydi “Jiangsu” kompaniyasi direktor o‘rinbosari Szya Yinke. – Bugun Farg‘ona viloyatidagi iqtisodiy imkoniyatlar bilan yaqindan tanishdik. Yurtingizda tadbirkorlik uchun katta imtiyozlar berilayotgani e’tiborga sazovor.
Tadbirda viloyatning iqtisodiy salohiyati va bu yerdagi investitsiya muhiti xususida ma’lumotlar taqdim etildi. Turli sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha qator investitsiyaviy shartnomalar imzolandi.

Деловые люди из Китая–в Фергане
В Фергане состоялся бизнес-семинар с участием предпринимателей Ферганской области и представителей деловых кругов китайской провинции Цзянсу.
Созданная в нашей стране благоприятная среда для международного сотрудничества в сфере бизнеса, предоставляемые льготы и преференции способствуют устойчивому развитию экономики. Данное мероприятие также организовано с целью дальнейшего расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с зарубежными предпринимателями.
В Ферганской области в различных секторах экономики действуют около 200 совместных предприятий, что свидетельствует об интересе потенциальных партнеров и доверии иностранных инвесторов к устойчивости нашей экономики и перспективам ее развития. В частности, за последние годы в результате тесного сотрудничества с китайскими деловыми людьми в области появилось более 20 совместных предприятий. В настоящее время намечено реализовать множество перспективных проектов в свободной экономической зоне "Коканд".
Проведенный бизнес-семинар стал еще одной возможностью для укрепления связей и обсуждения новых проектов. В нем приняли участие представители почти 100 компаний и концернов, действующих в машиностроении, фармацевтике, строительной индустрии, текстильной, пищевой, химической, электротехнической промышленности, в сферах альтернативной энергетики и современных технологий, сельском хозяйстве.
– Провинция Цзянсу по уровню развития промышленности является одним из лидеров в Китае, – говорит заместитель директора компании “Jiangsu” Цзя Йинке. – Сегодня мы близко ознакомились с экономическими возможностями Ферганской области. Заслуживает внимания проводимая в Узбекистане работа по широкой поддержке предпринимательства.
На мероприятии была представлена информация об экономическом потенциале области и созданном здесь инвестиционном климате. Подписаны инвестиционные соглашения по дальнейшему расширению взаимовыгодного партнерства в различных сферах.