Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev topshirig‘iga binoan Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti o‘qituvchilariga 20 ta uy beriladi
2017-12-23 | Siyosat
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2016-yil 13-maydagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan mazkur universitetda uch fakultet, o‘n ikkita kafedra mavjud.
O‘tgan vaqt mobaynida ushbu oliy ta’lim muassasasiga ajratilgan o‘quv binolari kapital ta’mirdan chiqarilib, zamonaviy sharoitlar yaratildi. Bugun universitetda 1 ming 100 talaba tahsil olmoqda, ularga fan doktorlari va PhD darajasiga ega yuqori malakali mutaxassislardan iborat o‘qituvchilar jamoasi dars bermoqda.
Davlatimiz rahbarining tashrifi doirasida mazkur universitet binolari foydalanishga topshirildi.
Universitetda ta’lim jarayoni to‘liq elektronlashtirilgan. Videokonferensiya zali, sinxron tarjima va ovoz yozish xonalari, axborot-resurs markazi zamonaviy texnologiyalar bilan ta’minlangan. Wi-Fi tarmog‘iga ulangan muloqot maskanlari, Alisher Navoiy dostonlaridagidek ko‘shklar tashkil etilgan.
Prezidentimiz universitetda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. O‘qituvchi va talabalar bilan suhbatlashdi.
Shavkat Mirziyoyev Navoiy asarlarining multimediaviy lug‘atini yaratib, xalqimizga yetkazish, ilmiy izlanishlarni rag‘batlantirish zarurligini ta’kidladi.
O‘zbek tilining xalqaro nufuzini oshirish, o‘zbek adabiyoti namunalarini chet tillarga tarjima qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ona tilimizning boyligini, unga hurmatingiz va muhabbatingizni tilimizni dunyoga tarannum etish bilan ko‘rsatishingiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev universitet mutaxassislari bilan suhbatda.
Prezidentimiz ularning ijtimoiy sharoitlari bilan ham qiziqdi. Universitet o‘qituvchilari uchun Toshkent shahridan 20 uy ajratish bo‘yicha topshiriq berdi.

По поручению Президента нашей страны Шавката Мирзиёева преподавателям Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои будет предоставлено 20 квартир
2017-12-23 | Политика
В университете, организованном в соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 13 мая 2016 года, действуют 3 факультета и 12 кафедр.
За минувший период выполнен капитальный ремонт выделенных этому вузу учебных корпусов, в них созданы современные условия. Сегодня в университете занимаются 1 100 студентов, их обучают высококвалифицированные специалисты, имеющих ученые степени доктора наук и PhD.
В рамках посещения главы нашего государства состоялась сдача корпусов университета в эксплуатацию.
Учебный процесс в университете полностью основан на информационно-коммуникационных технологиях. По последнему слову техники оснащены видеоконференцзал, кабинеты синхронного перевода и звукозаписи, информационной ресурсный центр. Организованы зоны общения с подключением к Wi-Fi.
Президент нашей страны ознакомился с условиями, созданными в университете, побеседовал с преподавателями и студентами.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость создания мультимедийного словаря произведений Навои, обеспечения широкого доступа к этому словарю, а также стимулирования научных исследований.
Особое внимание было уделено вопросам повышения международного авторитета узбекского языка, перевода произведений узбекской литературы на иностранные языки.
Вы должны показать богатство нашего родного языка, ваше уважение и любовь к нему через его широкое распространение по всему миру, сказал Шавкат Мирзиёев в беседе со специалистами университета.
Глава нашего государства поинтересовался социальными условиями преподавательского состава, дал поручение о выделении преподавателям университета 20 квартир в Ташкенте.