Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev topshirig‘iga binoan Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti o‘qituvchilariga 20 ta uy beriladi
2017-12-23 | Siyosat
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2016-yil 13-maydagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan mazkur universitetda uch fakultet, o‘n ikkita kafedra mavjud.
O‘tgan vaqt mobaynida ushbu oliy ta’lim muassasasiga ajratilgan o‘quv binolari kapital ta’mirdan chiqarilib, zamonaviy sharoitlar yaratildi. Bugun universitetda 1 ming 100 talaba tahsil olmoqda, ularga fan doktorlari va PhD darajasiga ega yuqori malakali mutaxassislardan iborat o‘qituvchilar jamoasi dars bermoqda.
Davlatimiz rahbarining tashrifi doirasida mazkur universitet binolari foydalanishga topshirildi.
Universitetda ta’lim jarayoni to‘liq elektronlashtirilgan. Videokonferensiya zali, sinxron tarjima va ovoz yozish xonalari, axborot-resurs markazi zamonaviy texnologiyalar bilan ta’minlangan. Wi-Fi tarmog‘iga ulangan muloqot maskanlari, Alisher Navoiy dostonlaridagidek ko‘shklar tashkil etilgan.
Prezidentimiz universitetda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. O‘qituvchi va talabalar bilan suhbatlashdi.
Shavkat Mirziyoyev Navoiy asarlarining multimediaviy lug‘atini yaratib, xalqimizga yetkazish, ilmiy izlanishlarni rag‘batlantirish zarurligini ta’kidladi.
O‘zbek tilining xalqaro nufuzini oshirish, o‘zbek adabiyoti namunalarini chet tillarga tarjima qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ona tilimizning boyligini, unga hurmatingiz va muhabbatingizni tilimizni dunyoga tarannum etish bilan ko‘rsatishingiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev universitet mutaxassislari bilan suhbatda.
Prezidentimiz ularning ijtimoiy sharoitlari bilan ham qiziqdi. Universitet o‘qituvchilari uchun Toshkent shahridan 20 uy ajratish bo‘yicha topshiriq berdi.

On the instruction of the President of our country Shavkat Mirziyoyev, teachers of Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi will be provided with 20 apartments
2017-12-23 | Politics
There are 3 faculties and 12 departments at the university, organized in accordance with the resolution of the First President of our country Islam Karimov of May 13, 2016.
Over the past period, major repairs have been implemented in the educational buildings allocated to this university, modern conditions have been created. Today, 1 100 students are studying at the university, they are trained by highly qualified specialists with the degree of Doctor of Sciences and PhD.
The buildings of the university were commissioned within the framework of the visit of the Head of our state.
The educational process at the university is completely based on information and communication technologies. Video conferencing hall, simultaneous interpretation and sound recording rooms, information resource center are equipped with the latest technology. Communication areas with connection to Wi-Fi are organized.
The President of our country got acquainted with conditions created at the university, talked with teachers and students.
Shavkat Mirziyoyev noted the need of creating a multimedia dictionary of Navoi’s works, providing broad access to this dictionary, as well as to stimulating scientific research.
Main attention was paid to issues of raising international authority of the Uzbek language, translating works of Uzbek literature into foreign languages.
You must show the wealth of our native language, your respect and love for it through its wide spread around the world, said Shavkat Mirziyoyev during the conversation with university specialists.
The Head of our state inquired about social conditions of the teaching staff, gave instructions on allocation of 20 apartments to the university professors, in Tashkent.