O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi prezidentini qabul qildi
2017-12-19 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-dekabr kuni mamlakatimizga tashrif buyurgan Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TIKA) prezidenti Serdar Chamni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, joriy yilning 25-26-oktabr kunlari Turkiyaga amalga oshirilgan davlat tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni strategik hamkorlik darajasiga olib chiqqanini mamnuniyat bilan ta’kidladi.
Bugungi kunda turkiyalik hamkorlar bilan birgalikda savdo, sanoat, investitsiya, transport, turizm, sog‘liqni saqlash, ta’lim va boshqa sohalarda istiqbolli dastur va loyihalar amalga oshirilayotgani ijobiy baholandi.
Bo‘lib o‘tgan muloqot davomida TIKAning mamlakatimizdagi faoliyatini yanada kengaytirish va yangi bosqichga olib chiqish muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
O‘zbekistonda Agentlik tomonidan shu kungacha 23,6 million dollar miqdoridagi 700 ga yaqin grant loyihalari amalga oshirilgan.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab olish, bu borada TIKAning O‘zbekistondagi faoliyatini aniq loyihalar asosida va tizimli ravishda rivojlantirish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Bu borada “Yo‘l xaritasi”ni qisqa muddatda ishlab chiqib, uni amalga oshirishga kirishish muhimligi, shu munosabat bilan, iqtisodiy, madaniy, ta’lim, sog‘liqni saqlash, atrof-muhitni muhofaza qilish, turizm va ijtimoiy ahamiyatga molik boshqa qator sohalarda amalga oshirilayotgan loyiha va dasturlar hajmini bir necha barobar ko‘paytirish bo‘yicha kelishib olindi.
TIKA rahbari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an hamda ushbu mamlakat Bosh vaziri Binali Yildirimning ezgu tilaklarini yetkazdi.
Serdar Cham davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan taklif va tashabbuslarni to‘liq qo‘llab-quvvatlashini, bu yo‘lda bor kuch-g‘ayratini safarbar etgan holda, ularni hayotga o‘z vaqtida va samarali tatbiq etishga turk tomonining tayyor ekanini bildirdi.

Президент Республики Узбекистан принял президента Турецкого агентства по сотрудничеству и координации
19 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял прибывшего в нашу страну с визитом президента Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (ТИКА) Сердара Чама.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с удовлетворением отметил, что государственный визит в Турцию 25-26 октября текущего года вывел отношения между нашими странами на уровень стратегического партнерства.
Была положительно оценена реализация совместных с турецкими партнерами перспективных программ и проектов в сферах торговли, промышленности, инвестиционной, транспортной, туристической, медицинской, образовательной и других.
На встрече отмечалось важное значение дальнейшего расширения деятельности ТИКА в нашей стране и выведения ее на новый уровень.
В Узбекистане агентством к нынешнему моменту уже реализовано около 700 грантовых проектов на 23,6 миллиона долларов.
Особо была отмечена необходимость определения перспективных направлений двустороннего сотрудничества, системного развития деятельности ТИКА в Узбекистане на основе конкретных проектов.
Была подчеркнута важность скорейшей разработки и реализации соответствующей "дорожной карты", достигнута договоренность о многократном увеличении количества проектов и программ, реализуемых в сферах экономики, культуры, образования, здравоохранения, охраны окружающей среды, туризма и ряде других социально значимых направлениях.
Глава ТИКА выразил Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву искреннюю благодарность за теплый прием и передал наилучшие пожелания Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана и Премьер-министра этой страны Бинали Йылдырыма.
Сердар Чам выразил полную поддержку выдвинутых главой нашего государства предложений и инициатив, а также готовность турецкой стороны приложить максимальные усилия к их своевременной и эффективной реализации.