2017-12-19 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasiga rasmiy tashrif davomida menga va Qirg‘iziston delegatsiyasiga ko‘rsatilgan ehtirom va mehmondo‘stlik uchun chuqur minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.
Mening tashrifim joriy yilda mamlakatlarimiz o‘rtasida yanada mustahkamlangan oliy darajadagi ishonchli muloqotning mantiqiy davomi bo‘ldi.
O‘zaro anglashuv va ishonch muhitida o‘tgan muzokaralardan g‘oyat mamnunman.
Qirg‘iziston bilan O‘zbekistonning xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik aloqalari, yaxshi qo‘shnichilik va qardoshlik munosabatlariga asoslangan strategik sherikligini yanada mustahkamlash bo‘yicha erishilgan kelishuvlardan juda hursandman.
Yo‘lovchi transporti qatnovini qayta tiklash, tranzit tashishlarni ta’minlash va transport yo‘laklari ochish, shuningdek, eksport-import aloqalarini faollashtirishga qaratilgan qo‘shma rejalarning hayotga tatbiq etilishi oddiy fuqarolar turmush farovonligini oshirish hamda o‘zaro savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish uchun zarur sharoitlar yaratishiga ishonchim komil.
O‘ylaymanki, Qirg‘iziston – O‘zbekiston davlat chegaralarining qolgan qismini delimitatsiya qilish ishlari o‘zaro hurmat va manfaatlarni hisobga olish tamoyillari asosida faol sur’atda davom etadi.
Sizning diplomatiyada yangi an’analarga asos solayotganingiz, davlatlararo ahamiyatga molik masalalarni hal qilishda nostandart va samarali yondashuvlarni namoyon qilayotganingiz tahsinga sazovor. Siz nafaqat Qirg‘iziston va O‘zbekiston, balki butun mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikka ijobiy sur’at bag‘ishladingiz.
Qirg‘iziston Sizning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining muntazam uchrashuvlarini tashkil etish to‘g‘risidagi tashabbusingizni to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi. Biz bu tashabbusni amalga oshirish yo‘lida barcha sa’y-harakatlarimizni ishga solamiz.
Qadrli Shavkat Miromonovich!
O‘rtamizda do‘stlik va birodarlik munosabatlari qaror topganidan g‘oyat mamnunman.
Sizning tashrif davomida bir necha bor yangragan "dardingizni o‘z dardimiz, g‘alabangizni o‘z g‘alabamiz sifatida qabul qilamiz", degan so‘zlaringiz qirg‘iz xalqiga ezgu munosabatingiz ifodasi bo‘lib, qalbimdan chuqur joy oldi.
Sizga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat, davlat rahbari sifatidagi faoliyatingizda ulkan muvaffaqiyatlar, O‘zbekiston xalqiga tinchlik va taraqqiyot tilayman.

Позвольте выразить Вам сердечную признательность за радушный прием и гостеприимство, оказанные мне и всей кыргызской делегации во время моего официального визита в Республику Узбекистан.
Мой визит стал логическим продолжением доверительного диалога на высшем уровне, налаженного между нашими странами в течение текущего года.
Весьма удовлетворен переговорами, которые прошли в атмосфере полного взаимопонимания и доверия.
Искренне рад достигнутым договоренностям по дальнейшему углублению стратегического партнерства между Кыргызстаном и Узбекистаном, основанного на прочных узах многовековой дружбы, добрососедства и братских отношений между нашими народами.
Уверен, что реализация совместных планов по возобновлению пассажирских маршрутов, обеспечению транзитных перевозок и созданию транспортных коридоров, а также налаживанию экспортно-импортных поставок существенно улучшит жизнь простых граждан и создаст необходимые условия для развития торгово-экономического сотрудничества.
Полагаю, что работа по делимитации оставшейся части кыргызско-узбекской государственной границы должна идти активными темпами на принципах взаимного уважения и взаимного учета интересов.
С восхищением отмечаю, что Вы закладываете новые традиции в дипломатии и демонстрируете нестандартные и эффективные подходы к решению вопросов межгосударственного характера. Вы задали позитивный тон сотрудничеству не только между Кыргызстаном и Узбекистаном, но и в регионе в целом.
Кыргызская сторона всецело поддерживает Вашу инициативу об организации регулярных встреч глав государств Центральной Азии. Мы готовы приложить максимальные усилия для ее практической реализации.
Глубоко рад тому, что между нами сложились дружественные и братские отношения.
Ваши слова, которые прозвучали неоднократно в ходе визита: «Вашу боль мы воспринимаем как свою боль, вашу победу мы воспринимаем как свою победу» отражают Ваше доброе отношение к кыргызскому народу, и они навсегда останутся в моем сердце.
Позвольте от всей души пожелать Вам крепкого здоровья, счастья и благополучия, огромных успехов в Вашей государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания.