Qoraqalpog‘iston: bajarilgan ishlar tahlili va istiqbolli rejalar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
Tashrifdan asosiy maqsad avval berilgan vazifalar ijrosini ko‘rish, tahlil qilish va kelgusi ikki yilda amalga oshirilishi zarur bo‘lgan ustuvor yo‘nalishlarni belgilab olishdir.
Davlatimiz rahbari 2017-yil 20-21-yanvar kunlari Qoraqalpog‘istonda bo‘lib, hudud iqtisodiyotini rivojlantirish, ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha tizimli chora-tadbirlarni belgilab bergan edi. O‘tgan vaqt mobaynida ular to‘la amalga oshirildi.
Tashrif yakunlariga ko‘ra ishlab chiqilgan dasturga muvofiq, sanoatni rivojlantirish borasida umumiy qiymati 160 milliard so‘mga yaqin 242 loyiha bajarildi. Bu qariyb 4 ming ish o‘rni yaratish imkonini berdi.
Masalan, Qorao‘zak tumanidagi “Qoraqalpoq sement” korxonasida birinchi bosqichda yiliga 200 ming tonna sement, Nukus shahridagi “Texnik global” korxonasida “Samsung” brendi ostida yiliga 150 ming televizor, “Nukus polimer” korxonasida yiliga 8 ming tonna polietilen quvurlar va xo‘jalik buyumlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. To‘rtko‘l tumanidagi “Vegateks global” korxonasida yiliga 5 ming tonna ip-kalava ishlab chiqarilmoqda.
Qoraqalpoq aholisi uchun nihoyatda muhim va dolzarb masala bo‘lgan ichimlik suvi muammosi yillar davomida hal etilmay kelayotgan edi. Shuni inobatga olib, qisqa vaqtda 101 kilometrlik “Qo‘ng‘irot – Mo‘ynoq” suv quvuri va “Qo‘ng‘irot” suv taqsimlash inshooti qurib bitkazildi. Buning natijasida Mo‘ynoq tumanidagi 25 ming aholi toza ichimlik suvi bilan ta’minlandi.
Bundan tashqari, investitsiya dasturiga muvofiq byudjet mablag‘lari va Orolbo‘yi hududini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan mavjud suv tarmoqlari rekonstruksiya qilindi va yangilandi. Shu tariqa 35 aholi punktida 50 mingdan ziyod odam ichimlik suvi bilan ta’minlangani bu boradagi ishlarning izchil davomi bo‘ldi.
Nafaqat Qoraqalpog‘iston, balki butun mamlakatimizning faxri bo‘lgan, dunyoda “Sahrodagi Luvr” deb shuhrat qozongan I.Savitskiy nomidagi Qoraqalpoq davlat san’at muzeyining muhtasham ikkinchi korpusi qurilib, yuksak xalqaro standartlar asosida jihozlandi va foydalanishga topshirildi.
Qoraqalpoq davlat o‘lkashunoslik muzeyi binosi, O‘zbekiston Qahramoni Ibroyim Yusupov nomidagi iqtidorli bolalar maktabi, Amir Temur nomidagi istirohat bog‘i, zamonaviy imkoniyatlarga ega yirik sport majmuasi bunyod etildi. Imom Eshon Muhammad jom’e masjidi rekonstruksiya qilinib, foydalanishga topshirildi.
Bunday o‘zgarishlar barcha tumanlarda, qishloq va ovullarda ro‘y berdi. Hudud iqtisodiyoti rivojlandi, aholi turmush darajasi oshdi. Eng muhimi, odamlar buni o‘z hayotlarida sezmoqda.
Shu bois Qoraqalpog‘iston aholisi Prezidentimizning bu galgi tashrifini ham ko‘tarinkilik bilan kutdi. Tashrif kun tartibi, tanishilgan obyektlar va belgilangan chora-tadbirlar shunga yarasha ahamiyatli, keng ko‘lamli bo‘lmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifini Chimboy tumanidagi 8-maktabgacha ta’lim muassasasidan boshladi.
Tashrif bolalar bog‘chasidan boshlanganida katta ma’no mujassam. Prezidentimiz o‘zining har bir chiqishi va hududlarga tashrifida maktabgacha ta’lim sifatini oshirish, maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalarni maktabga sifatli tayyorlashni tubdan yaxshilash, ta’lim-tarbiya jarayoniga jahon amaliyotida keng qo‘llaniladigan zamonaviy ta’lim dasturlari va texnologiyalarini joriy etish tashabbusini ilgari surmoqda va bu borada muhim vazifalar qo‘ymoqda.
Prezidentimizning 2016-yil 29-dekabrdagi “2017-2021-yillarda maktabgacha ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilinib, maktabgacha ta’lim muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, jumladan, qishloq aholi punktlarida yangi ana shunday inshootlar qurish, ularni zamonaviy uskunalar, o‘quv-metodik qo‘llanmalar, multimedia resurslari bilan ta’minlash choralari ko‘rilmoqda.
Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 30-sentabrdagi "Maktabgacha ta’lim tizimi boshqaruvini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni bilan Maktabgacha ta’lim vazirligi tashkil etildi. Yangi vazirlikning asosiy vazifalari bosqichma-bosqich barcha bolalarni maktabgacha ta’lim tizimiga qamrab olish, o‘zaro raqobat qiluvchi davlat va nodavlat MTMlari tarmog‘ini yaratish, amaliyotga maktabgacha ta’lim va bolalarni tarbiyalashning muqobil shakllarini joriy etishdan iborat.
Mazkur qaror va farmon ijrosi yuzasidan bugun Qoraqalpog‘iston Respublikasida ham keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Hududda 318 ta maktabgacha ta’lim muassasasi bo‘lib, ularning 3 tasi xususiy, 7 tasi turli tashkilotlar tasarrufida. Ularda 48 ming 106 nafar, umumiy bolalarning 32 foizi ta’lim-tarbiya olmoqda.
Davlatimiz rahbari mazkur bog‘chada bolalarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, ularni yaqinlashib kelayotgan Yangi yil bayrami bilan tabrikladi.
Maktabgacha ta’lim tizimiga alohida e’tibor qaratayotganimiz bejiz emas, dedi Shavkat Mirziyoyev. Yoshlar tarbiyasiga bugun e’tibor bermasak, ertaga kech bo‘lishi mumkin. Maktabgacha ta’lim muassasalarini Qoraqalpog‘istonning iqlim sharoitidan kelib chiqib qurish kerak. Har bir xonani isitiladigan pol bilan ta’minlash zarur. Bundan tashqari, bu soha uchun kadrlar tayyorlash tizimini ham qayta ko‘rib chiqish, buning uchun oliy ta’lim muassasalari qoshida maxsus kurslar tashkil qilish lozim. Tarbiyachilar saviyasi bolalar kelajagi uchun muhim ahamiyatga ega.
Prezidentimiz yangi qurilayotgan bog‘chalar loyihasini tayyorlashda Janubiy Koreya tajribasini tatbiq qilish lozimligini qayd etdi.
Bunday inshootlarni eskicha ruhdagi loyihalar asosida qurish o‘zini oqlamayapti. Bolalarning yotoqxonalari va darsxonalarini keng va yorug‘ qilib bunyod qilishimiz, ma’muriy xonalarni ixchamlashtirishimiz kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda 50, 100, 150 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasalarining namunaviy loyihalari taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Yangi loyihalarda maktabgacha ta’lim muassasalarining davlat va nodavlat tarmoqlarini yanada kengaytirish, ular o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, davlat va xususiy sektor sherikligi shartlarida maktabgacha ta’lim muassasalarining yangi shakllarini joriy etish kabi ma’lumotlar o‘z ifodasini topdi.
Pedagogika kollejini tugatgan yoshlarni qayta tayyorlov kurslariga jalb etib, ularni maktabgacha ta’lim muassasalariga ishga qabul qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Prezidentimiz Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filialining Chimboy tumanidagi akademik litseyiga tashrif buyurdi.
Shu yerda farmatsevtika sanoatini yanada rivojlantirish, dori-darmon vositalari hamda tibbiyot buyumlari ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, ichki bozorni mamlakatimizda ishlab chiqarilgan yuqori sifatli preparatlar bilan to‘ldirish borasida amalga oshiriladigan istiqbolli loyihalar taqdim etildi.
Davlatimiz rahbari mazkur soha istiqbolini yuqori baholab, bu borada mutaxassislar tayyorlash tizimini takomillashtirish zarurligini ta’kidladi.
Paxtani foyda bersa ham, foyda bermasa ham ekaverish vaqti o‘tdi. Daromad bermadimi, boshqa ekin ekish kerak. Masalan, qizilmiya bu hudud iqlimi va sharoitiga mos keladi. Shunday ekan, nima uchun uni ko‘paytirishni yo‘lga qo‘ymasligimiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Chimboy tumanidagi «Lanextrakt» qo‘shma korxonasida qizilmiya ildizidan ekstrakt ishlab chiqariladi. Korxonada yiliga 30 ming tonna qizilmiya ildizi qayta ishlanib, 1,3 ming tonna ekstrakt tayyorlanadi. Xitoylik investorlar bilan hamkorlikda tashkil etilgan korxonada 200 ish o‘rni yaratilgan.
Prezidentimiz Qoraqalpog‘iston Respublikasida farmatsevtika plantatsiyalarini tashkil etish va yetishtirish loyihasi bilan ham tanishdi. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 3-maydagi “Nukus-farm”, “Zomin-farm”, “Kosonsoy-farm”, “Sirdaryo-farm”, “Boysun-farm”, “Bo‘stonliq-farm” va “Parkent-farm” erkin iqtisodiy zonalarini tashkil etish to‘g‘risida”gi farmoni ijrosi yuzasidan hududda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilib, mavjud ishlab chiqarish imkoniyatlari va resurslar salohiyatidan samarali foydalanish orqali yangi ish o‘rinlari yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Hududda farmatsevtika sanoatini rivojlantirish yo‘nalishida 2018-2019-yillarda qiymati 27 million dollarga teng 17 loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Mazkur loyihalar doirasida 37 turdagi farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqariladi va ularning bir qismi eksport qilinadi.
Nukus shahridagi «Nukus Med Tex» MChJ tomonidan tibbiy buyumlar, «Berlin farm» MChJ tomonidan onkologik dori vositalari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. To‘rtko‘l tumanidagi «To‘rtko‘l shisha idishlari» MChJda farmatsevtika shisha idishlari tayyorlanadi.
Shu kabi farmatsevtik mahsulotlar ishlab chiqarishga qaratilgan boshqa loyihalar ham taqdim qilindi. Loyihalarda selluloza ishlab chiqarish haqidagi ma’lumot ham o‘rin oldi. Ikki bosqichda amalga oshiriladigan mazkur loyiha qog‘oz ishlab chiqarishdan tayyor mahsulotgacha bo‘lgan jarayonni o‘z ichiga oladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida bo‘sh turgan va kam quvvat bilan ishlayotgan bino va maydonlar xatlovdan o‘tkazilgani to‘g‘risidagi ma’lumot asosida yangi korxonalarni ishga tushirish ko‘zda tutilmoqda. Shuningdek, loyihalarda kam ta’minlangan oilalarni ish bilan ta’minlash bo‘yicha takliflar o‘rin olgan.
Davlatimiz rahbari Chimboy tumani faollari, ziyolilar bilan uchrashdi. Uchrashuvda bugun dunyoda ro‘y berayotgan o‘zgarishlar, aholini qiynayotgan muammolar, ta’lim, tibbiyot tizimini takomillashtirish yuzasidan fikr almashildi.
Shavkat Mirziyoyev Taxiatosh tumaniga tashrif buyurdi.
Bu yerda Qoraqalpog‘iston Respublikasini kompleks rivojlantirish bo‘yicha 2017-yilda amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Prezidentimizning avvalgi tashrifidan so‘ng 2 ming 112 loyiha amalga oshirildi. Sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalaridagi ushbu loyihalar natijasida eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi, 11 mingga yaqin ish o‘rni yaratildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasini 2018-2019-yillarda komleks rivojlantirish dasturi doirasida yana 1 ming 309 loyiha rejalashtirilgan. Ularni amalga oshirishga tashabbuskor korxonalar va tijorat banklari mablag‘lari, xorijiy investitsiyalar yo‘naltiriladi. Buning natijasida yangi mahsulotlar ishlab chiqarish o‘zlashtiriladi, mahalliylashtirish va qayta ishlash darajasi oshadi, 10 mingga yaqin ish o‘rni tashkil etiladi.
Hudud sanoatini yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida mamlakatimizdagi yirik korxonalar ham jalb etilgan. Xususan, Navoiy kon-metallurgiya kombinati Taxiatosh tumanida metall konstruksiyalar va nostandart jihozlar, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Qorao‘zak tumanida temir-beton mahsulotlar va qum-shag‘al ishlab chiqarishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari Qoraqalpog‘iston iqtisodiyotini diversifikatsiya qilish, qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish va eksportni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Tebinbuloq konini o‘zlashtirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. Hozirgi kunda mamlakatimizda metall mahsulotlar mavjud shunday buyumlarni eritish orqali ishlab chiqarilmoqda. Tebinbuloq koni temir rudasining ulkan zaxirasiga ega. Ushbu konni o‘zlashtirish ikki bosqichda amalga oshiriladi. Natijada 2021-yildan boshlab yiliga 1 million tonna po‘lat ishlab chiqarish imkoniyati paydo bo‘ladi. Bu boradagi ishlarni tashkil etish maqsadida “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tarkibida direksiya tashkil etildi.
Samarasiz foydalanilayotgan obyektlar negizida yangi korxonalar tashkil etish loyihalari haqida ham ma’lumot berildi. Qoraqalpog‘istonda 6 ta kichik sanoat zonasi tashkil etish rejalashtirilgan. Ulardagi obyektlar 5 yil muddatga keyinchalik mulk huquqini rasmiylashtirish sharti bilan bepul beriladi. Muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini qurish va tiklash ishlari davlat byudjeti hisobidan amalga oshiriladi. Shu tariqa ushbu zonalarda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, tadbirkorlikni rivojlantirish uchun zarur sharoit yaratiladi.
Shu yerda “O‘zqurilishmateriallari” va “O‘zbekenergo” aksiyadorlik jamiyatlari tomonidan amalga oshiriladigan ishlar, Orolbo‘yi aholisi turmush darajasini yaxshilashga qaratilgan rejalar namoyish etildi.
Prezidentimiz ushbu reja va maqsadlarning Qoraqalpog‘iston hayotidagi ahamiyatiga alohida e’tibor qaratib, ularning har biri bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Davlatimiz rahbari Xo‘jayli tumanidagi barpo etilayotgan zamonaviy logistika markazida bo‘ldi. Mazkur hududda logistika markazi qurish topshirig‘i Prezidentimizning joriy yil yanvar oyida Qoraqalpog‘istonga tashrifi davomida berilgan edi.
«Xo‘jayli agrosanoat markazi» MChJ tomonidan tashkil etilayotgan markaz qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash, qayta ishlash va eksport qilish bilan shug‘ullanadi, ichki bozorni qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash, yer maydonlaridan unumli foydalanish, yangi ish o‘rinlari yaratish, mamlakatimiz eksport salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.
15,3 gektar maydonni egallagan majmuada 2018-yilda 5 ming tonna meva-sabzavotni qadoqlash, saralash va qayta ishlash imkoniyati yaratiladi. 150 kishi ish bilan ta’minlanadi.
Shu yerda Qoraqalpog‘istonda oziq-ovqat sanoati sohasida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari, chorvachilik, parrandachilik, asalarichilik va baliqchilikni rivojlantirish bo‘yicha dasturlar taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Xususan, 2018-2019-yillarda meva-sabzavot va go‘shtni qayta ishlash, sovutkichlar qurishga oid 70 loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. 2018-2020-yillarda chorvachilik va parrandachilikni rivojlantirish dasturi doirasida 250 loyihani hayotga tatbiq etish ko‘zda tutilgan. Natijada 730 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi. 2018-2020-yillarda baliqchilikni rivojlantirish dasturi doirasida 6 loyiha bajariladi. Nukus va Qanliko‘l tumanlarida sholi maydonlarida baliq yetishtirish texnologiyasi tatbiq etiladi.
Prezidentimizga 2018-yili Qoraqalpog‘istonda tomorqalardan samarali foydalanish dasturi loyihasi ham taqdim etildi.
Davlatimiz rahbari mazkur loyihalar ahamiyatiga to‘xtalib, ularni yanada takomillashtirish va o‘z vaqtida amalga oshirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘iston Respublikasida melioratsiya va irrigatsiya tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilish loyihalari bilan tanishdi.
2013-2017-yillarda Orolbo‘yi mintaqasida byudjet va markazlashgan kapital mablag‘lar hisobidan 248 milliard so‘mlik irrigatsiya-melioratsiya tadbirlari amalga oshirilib, 140 ming gektar maydonning suv ta’minoti va 231 ming gektar yerning meliorativ holati yaxshilandi.
Prezidentimizning joriy yil 27 noyabrdagi “2018-2019-yillarda irrigatsiyani rivojlantirish va sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yaxshilash Davlat dasturi to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlar ko‘lamini yanada kengaytirishga xizmat qiladi.
Ushbu qarorga muvofiq, kelgusi ikki yilda qariyb 140 kilometr kanallar hamda 63 gidrotexnik inshoot rekonstruksiya qilinib, 60 ming gektar sug‘oriladigan yerning meliorativ holati yaxshilanadi. 246 kilometrdan ortiq kollektorlarni qurish-rekonstruksiya qilish, 3 ming 735 kilometr uzunlikdagi kollektorlarni ta’mirlash va tiklash ishlari amalga oshiriladi. Natijada 89 ming gektar maydonning meliorativ holati yaxshilanib, qishloq xo‘jaligi ekinlaridan olinadigan hosildorlikni oshirishga erishiladi.
To‘rtko‘l tumanida barpo etilishi rejalashtirilayotgan Sho‘rbuloq suv ombori Amudaryoning quyi oqimida suv taqchil yillarda suv ta’minotini yaxshilash, hududda baliqchilik, chorvachilik, bog‘dorchilikni rivojlantirish va qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratish imkonini beradi.
Ma’lumki, Orol dengizi sathi pasayib, qirg‘oqdan 180-200 kilometr uzoqlashib ketgani Amudaryoning quyi oqimiga kirib keluvchi suvlar yuqori nishablikdan tushishi va Mo‘ynoq tumanidagi Daryo oralig‘i suv ombori yaqinida jarliklar hosil bo‘lishiga olib kelmoqda. Bu Mo‘ynoq suv ombori, Ribache, Maqpalko‘l, Zakirko‘l ko‘llariga suv yetib bormasligi, hududdagi baliq va hayvonot dunyosi yo‘q bo‘lib ketish xavfini tug‘dirmoqda.
Ushbu xavfning oldini olish maqsadida 2013-2017-yillarda shimoliy va sharqiy dambalarni rekonstruksiya qilish hamda suv o‘tkazish qobiliyatini tiklash ishlari bajarildi. Navbatdagi bosqichda Maypost ko‘li bo‘ylab to‘g‘on yo‘lini tiklash va ko‘ldan Amudaryoning eski o‘zaniga suv o‘tkazish imkonini beradigan gidrotexnik inshoot qurish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbariga janubiy Qoraqalpog‘istonda suv resurslarini boshqarishni yaxshilash loyihasi to‘g‘risida ham ma’lumot berildi.
Loyiha asosida amalga oshirilayotgan ishlar tufayli Ellikqal’a, Beruniy va To‘rtko‘l tumanlarida 100 ming gektarga yaqin maydon suv bilan ta’minlanib, yiliga 269 million kubometr suv tejaladi. 23 nasos stansiyasi, Suv iste’molchilari uyushmasi va fermer xo‘jaliklari hisobidagi 450 dan ortiq nasos agregatlari to‘xtatilishi har yili 52 million kilovatt soat elektr energiyasini iqtisod qilish imkonini beradi.
Prezidentimiz irrigatsiya sohasidagi loyihalarni sifatli bajarish va mintaqada suv resurslaridan samarali foydalanish yuzasidan tavsiyalar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nukus shahrida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari va faollari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Unda shu kungacha bajarilgan ishlar tanqidiy tahlil qilinib, barcha sohalarni rivojlantirish bo‘yicha kelgusi ikki yilda amalga oshiriladigan ustuvor yo‘nalishlar va dolzarb vazifalar belgilab berildi.
Mamlakatimizning tegishli vazirliklari, shuningdek, kompaniya va banklar rahbarlarini muntazam ravishda hududlarga yuborib, joylardagi qo‘shimcha rezervlarni izlab topish, aniq investitsiya loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha tadbirlar izchil davom ettirilmoqda, dedi Shavkat Mirziyoyev. Qoraqalpog‘istonga bugungi safardan oldin ikki hafta mobaynida ishlar xuddi shu tartibda tashkil etildi va qo‘shimcha investitsiyalarni jalb etishga yo‘naltirilgan yangi dastur loyihasi ishlab chiqildi.
Ushbu dasturga muvofiq, 2018-2019-yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasida umumiy qiymati 4,5 trillion so‘m bo‘lgan 1 ming 300 dan ziyod loyiha amalga oshiriladi va qariyb 10 ming ish o‘rni yaratiladi. Jumladan, sanoat tarmoqlarida qiymati 492 million dollarga teng bo‘lgan 232 investitsiya loyihasi hayotga tatbiq etiladi.
Shu bilan birga, Qoraqalpog‘istonda yoqilg‘i-energetika va kon-metallurgiya sohasida umumiy qiymati 3,4 milliard dollardan ortiq 5 ta yirik loyihani joriy etish rejalashtirilmoqda, dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi davom etmoqda.

Karakalpakstan: analysis of implemented activities and plans for the future
On December 15, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in the Republic of Karakalpakstan.
The main purpose of the trip is to analyze and to become acquainted with the process of tasks, identify priority areas of activities for the next two years.
The Head of our state during his trip to Karakalpakstan on January 20-21 of this year defined systemic measures on development of the region’s economy, improving social conditions. Over the past period, these instructions have been consistently executed.
In accordance with the program developed on the results of that trip, 242 projects worth 160 billion sums, aimed at development of industry, were implemented. This allowed to create almost 4 thousand workplaces.
Thus, the first line of “Karakalpak cement” enterprise with the production capacity of 200 thousand tons of cement per year was put into operation in Karauzak district. Production of 150 thousand Samsung TV sets at “Technik global” enterprise in Nukus, 8 thousand tons of polyethylene pipes and household goods at “Nukus polymer” has been established. “Vegatex global” enterprise of Turtkul district annually produces 5 thousand tons of yarn.
The problem of drinking water supply, which is very important for people of Karakalpakstan, remained unresolved for many years. Therefore, in a short time, Kungrad – Muynak water pipe with a length of 101 kilometers was laid and “Kungrad” water distribution plant was built. It allowed providing 25 thousand people of Muynak district with clean drinking water.
In accordance with the Investment program, the existing water supply networks have been reconstructed and upd ated at the expense of the budgetary funds and funds of the Aral Sea Region Development Fund. As a result, drinking water supply has been established for more than 50 thousand residents of 35 settlements.
The second building of the “Louvre in the desert” – the State Museum of Art named after I.Savitsky, which is the pride of not only Karakalpakstan, but also of all of our country, was erected, equipped according to international standards and put into operation.
New buildings of the Museum of Local Lore of Karakalpakstan, a school for gifted children named after the Hero of Uzbekistan Ibrohim Yusupov, a park named after Amir Temur, a large sports complex with modern conditions have been built. The mosque of Imam Eshon Muhammad was reconstructed and put into operation.
Similar transformations took place in all districts, villages and auls. Success has been achieved in development of the region, the standard of living of the population has been improved. Most importantly, people feel these themselves.
Therefore, people of Karakalpakstan welcomed the current trip of the President of our country with great enthusiasm. The scale, significance of the program of the trip, as well as measures determined during the acquaintance with the objects corresponds to it.
President Shavkat Mirziyoyev began his trip with a visit to preschool education institution No.8 of Chimbay district. The fact that the first point of the trip was a kindergarten, is of great importance. In each of his speeches and during trips to the regions, the President of our country forwards initiatives and sets important tasks on improving the quality of preschool education, cardinal improvement of preparation of children for school, introducing modern education programs and technologies that are widely used in the world practice into the sphere.
In accordance with the resolution of the President of our country “On measures of further improving the system of preschool education in 2017-2021” of December 29, 2016, measures are being taken on strengthening the material and technical base of the existing preschool education institutions, construction of new ones, including in rural areas, providing them with modern equipment, educational and methodical aids, multimedia resources.
By the Decree of Shavkat Mirziyoyev on cardinal improvement of the management of preschool education system, of September 30 this year, the Ministry of Preschool Education was established. The main tasks of the new ministry are the phased coverage of all children with preschool education system, creation of a network of state and non-state preschool education institutions in the country for healthy competition, introduction of alternative forms of preschool education and upbringing of children.
Large-scale activity is being carried out in the Republic of Karakalpakstan for the execution of these resolution and decree. There are 318 preschool education institutions, including 3 private and 7 kindergartens at various organizations. 48 106 children or 32 percent of all children of the region are being educated there.
The Head of our state got acquainted with conditions created in the kindergarten, congratulated children on the upcoming New Year holiday.
We are paying special attention to the system of preschool education, said Shavkat Mirziyoyev. If today we do not pay proper attention to the education of youth, tomorrow it may be too late. Preschool education institutions must be built taking into account climatic conditions. Each room must have a warm floor. In addition, it is necessary to revise the system of personnel training for the sphere. It is also necessary to organize special courses at higher education institutions. The professional level of educators is very important for the future of children.
The Head of our state noted the need to take into account the South Korean experience in preparation of projects on organization of new kindergartens.
The current projects of such structures, developed on the basis of outdated decisions, do not justify themselves. We must build broad and bright children’s bedrooms and classes, and the administrative offices should be more compact, noted the President.
Presentation of standard projects of construction of preschool education institutions for 50, 100, 150 places was held. Information was presented on further expansion of the network of state and non-state preschool education institutions, formation of healthy competition between them, introduction of new forms of preschool education on the basis of public-private partnership.
Instructions were given on attracting graduates of pedagogical colleges to retraining courses and their admission to work in preschool education institutions.
The Head of our state visited the academic lyceum under Nukus branch of Tashkent State Agrarian University, in Chimbay district.
Presentation of projects on further development of pharmaceutical industry, supporting manufacturers of medicines and medical products, saturation of the domestic market with qualitative medicines of domestic production was held.
The President of our country highly assessed the prospects of development of this sphere, noted the need of improving the system of training specialists.
Time have passed to plant cotton even when it is not profitable. It is necessary to grow other, profitable crops. For example, licorice is suitable for natural and climatic conditions of this region. Therefore, there should be no obstacles to the expansion of its crops, said Shavkat Mirziyoyev.
“Lanextrakt” joint venture in Chimbay district produces an extract of licorice root. The company processes 30 thousand tons of licorice root and produces 1,3 thousand tons of extract per year. 200 workplaces are created at the enterprise, organized in cooperation with Chinese investors.
The President of our country also got acquainted with the project of organization in Karakalpakstan of plantations of medicinal plants. Large-scale work was carried out in the region in accordance with the Decree of the Head of our state “On establishment of free economic zones “Nukus-pharm”, “Zomin-pharm”, “Kosonsoy-pharm”, “Syrdaryo-pharm”, “Boysun-pharm”, “Bustonlik-pharm” and “Parkent-pharm” of May 3, 2017, special attention is paid to creating new workplaces through the effective use of existing production capacity and resource potential.
It is planned to implement 17 projects worth 27,7 million dollars in 2018-2019 for development of pharmaceutical industry of the region. This will allow the production and export of pharmaceutical products of 37 types.
“Nukus Med Tech” LLC is planning to launch production of medical products, “Berlin pharm” LLC – medicines for treatment of oncological diseases, “Turtkul shisha idishlari” LLC in Turtkul district will produce pharmaceutical containers.
Other projects on production of pharmaceutical and other products were also presented. In particular, it was told about the plans on production of cellulose. This project, implemented in two stages, involves organization of the technological process from the production of paper to the manufacture of finished products from it.
It is planned to organize new enterprises based on the inventory of empty and unused buildings and areas, in Karakalpakstan. Proposals on employment of low-income families were submitted.
The Head of our state met with activists and representatives of intelligentsia of Chimbay district. At the meeting, views were exchanged on events taking place in the world, on issues concerning the population, improving activities of the education and healthcare systems.
President Shavkat Mirziyoyev visited Takhiatash district.
Information was presented on the implemented activity in 2017 on integrated development of the Republic of Karakalpakstan. 2 112 projects were implemented in the region after the previous trip of the Head of our state. As a result of implementation of projects in the spheres of industry, agriculture and services, the production of export-oriented products has been established. About 11 thousand workplaces were created.
Within the framework of the comprehensive development program of the Republic of Karakalpakstan for 2018-2019, it is planned to implement another 1 309 projects. Funds of enterprises-initiators, commercial banks and foreign investment will be allocated on their implementation. Production of new types of products will be mastered, the level of localization and processing will be increased, about 10 thousand workplaces will be created.
Large enterprises of our country are involved in the process of bringing the industry of the region to a new level. In particular, Navoi Mining and Metallurgical Combinat plans to establish production of metal structures and non-standard equipment in Takhiatash district, Almalyk Mining and Metallurgical Combinat – reinforced concrete products, sand and crushed stone in Karauzak district.
The Head of our state gave instructions on diversification of the economy of Karakalpakstan, production of goods with added value, expansion of exports.
The main attention was paid to the activities on development of Tebinbulak iron ore deposit. Currently, metal products in our country are being produced on the basis of melting scrap metal. The Tebinbulak deposit has huge iron ore reserves. Its development will take place in two stages. As a result, starting from 2021, it will be possible to produce 1 million tons of steel per year. For the organization of activities in this direction, a corresponding directorate was established under Uzbekistan Railways.
The main attention was paid to the activities on development of Tebinbulak iron ore deposit.
Projects on organization of new enterprises on the basis of inefficiently used facilities were also presented. It is planned to organize 6 small industrial zones in Karakalpakstan. The objects will be provided free of charge ownership rights for a period of 5 years with subsequent registration. Construction and restoration of engineering and communication networks will be carried out at the expense of the State budget. In these zones conditions will be created for the organization of production, the development of entrepreneurship.
Projects of joint-stock companies “Uzkurilishmateriallari” and “Uzbekenergo”, plans on raising the living standards of the population of the Aral Sea region were also presented.
The Head of our state paid special attention to the importance of these projects for Karakalpakstan, gave instructions to responsible persons on each of them.
Shavkat Mirziyoyev visited a modern logistics center, which is being organized in Khodjeyli district. This complex is being built in accordance with the instruction given by the President of the country in January this year.
The logistics center, organized by “Khodjeyli agrosanoat markazi” LLC will be engaged in the storage, processing and export of agricultural products, the uninterrupted supply of this product to the domestic market, will serve the rational use of land, creation of new workplaces and increasing the country’s export potential.
In the complex, the area of which is 15,3 hectares, it is planned to sort, process and pack 5 thousand tons of fruits and vegetables in 2018. 150 people will work here.
Presentation of investment projects that are being implemented in Karakalpakstan in the food industry, development programs on livestock, poultry, beekeeping and fish farming was held. Thus, in 2018-2019, it is planned to implement 70 projects on processing fruit and vegetable products and meat, construction of refrigerated storages. It is planned to implement 250 projects within the framework of the livestock and poultry development program for 2018-2020. As a result, more than 730 workplaces will be created. Within the framework of the fish culture development program, 6 projects will be implemented in 2018-2020. Breeding fish will be established in the rice fields of Nukus and Kanlykul districts.
A draft program on effective use of homestead land in Karakalpakstan in 2018 was also presented.
The Head of our state noted the importance of such projects, gave instructions on their revision and timely implementation.
Shavkat Mirziyoyev got acquainted with projects on construction and reconstruction of melioration and irrigation networks in Karakalpakstan.
Irrigation-reclamation activities worth 248 billion sums were implemented in 2013-2017 in the Aral Sea region, at the expense of budgetary funds and centralized investments, water supply of 140 thousand hectares and reclamation of 231 thousand hectares of areas were improved.
The resolution of the Head of our state “On the State Program of development of irrigation and improvement of the reclamation state of irrigated lands for the period of 2018-2019” of November 27 this year has contributed to the expansion of the scope of this work.
In accordance with this resolution, in the next two years, it is planned to reconstruct 140 kilometers of canals and 53 hydraulic engineering constructions, which will improve the reclamation state of 60 thousand hectares of irrigated land. Construction and reconstruction activities on reservoirs with a length of more than 246 kilometers, repair and restoration of 3 735 kilometers of collectors are planned. As a result, the ameliorative condition of 89 thousand hectares of land will improve, the productivity of agricultural crops will increase.
Construction of Shurbulak reservoir in order to improve water supply in shallow waters in the lower reaches of Amudarya, development of fish farming, livestock, horticulture and creation of new workplaces is planned in Turtkul district.
As it is known, the drying up of the Aral and the retreat of the sea for 180-200 kilometers from the shore led to the exposure of the bottom. As a result, the waters of Amudarya flow into the Aral from a height, as a result of which, rills are formed alongside the reservoir of Muynak district. As a result, the Muynak reservoir, Rybachye, Makpalkul, Zakirkul lakes are becoming shallow, fish and fauna of this area is under the threat of extinction.
To prevent this, activity on reconstruction and restoration of the capacity of the northern and eastern dams was carried out in 2013-2017. At the next stage it is planned to restore the dam along Maypost lake and build a hydraulic structure that will allow water to flow from the lake into the old estuary of Amudarya.
The Head of our state was also presented a project on improving water resources management in southern Karakalpakstan.
As a result of implementation of the project, water supply of about 100 thousand hectares of areas in Ellikkala, Beruniy and Turtkul districts will be se t up and 269 million cubic meters of water saved per year. Stopping 23 pumping stations, as well as more than 450 pumping aggregates of the Association of water users and farms will allow to save 52 million kilowatt-hours of electricity per year.