Qoraqalpog‘istonliklar Prezident tashrifidan mamnun
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari 2017-yil 20-21-yanvar kunlari Qoraqalpog‘istonda bo‘lib, hudud iqtisodiyotini rivojlantirish, ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha tizimli chora-tadbirlarni belgilab bergan edi. O‘tgan vaqt mobaynida ular to‘la amalga oshirildi.
Tashrif yakunlariga ko‘ra ishlab chiqilgan dasturga muvofiq, sanoatni rivojlantirish borasida umumiy qiymati 160 milliard so‘mga yaqin 242 ta loyiha bajarildi. Bu qariyb 4 mingta ish o‘rni tashkil etish imkonini berdi.
Masalan, Qorao‘zak tumanidagi “Qoraqalpoq sement” korxonasida birinchi bosqichda yiliga 200 ming tonna sement, Nukus shahridagi “Texnik global” korxonasida “Samsung” brendi ostida yiliga 150 ming dona televizor, “Nukus polimer” korxonasida yiliga 8 ming tonna polietilen truba va xo‘jalik buyumlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
To‘rtko‘l tumanidagi “Vegateks global” korxonasida yiliga 5 ming tonna ip-kalava ishlab chiqarilmoqda.
Qoraqalpoq eli uchun nihoyatda muhim va dolzarb masala bo‘lgan ichimlik suvi muammosi yillar davomida hal etilmay kelayotgan edi. Shuni inobatga olib, qisqa vaqt davomida 101 kilometrlik “Qo‘ng‘irot-Mo‘ynoq” suv quvuri va “Qo‘ng‘irot” suv taqsimlash inshooti qurib bitkazildi. Buning natijasida Mo‘ynoq tumanidagi 25 ming aholi toza ichimlik suvi bilan ta’minlandi.
Bundan tashqari, investitsiya dasturiga muvofiq byudjet mablag‘lari va Orolbo‘yi hududini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan mavjud suv tarmoqlari rekonstruksiya qilindi va yangilandi. Shu tariqa 35 ta aholi punktida 50 mingdan ziyod odam ichimlik suvi bilan ta’minlangani bu boradagi ishlarning izchil davomi bo‘ldi.
Nafaqat Qoraqalpog‘iston, balki butun mamlakatimizning faxri bo‘lgan, dunyoda “Sahrodagi Luvr” deb shuhrat qozongan I.Saviskiy nomidagi Qoraqalpoq davlat san’at muzeyining muhtasham ikkinchi korpusi qurilib, yuksak xalqaro standartlar asosida jihozlandi va foydalanishga topshirildi.
Qoraqalpoq davlat o‘lkashunoslik muzeyi binosi, O‘zbekiston Qahramoni Ibroyim Yusupov nomidagi iqtidorli bolalar maktabi, Amir Temur nomidagi istirohat bog‘i, zamonaviy imkoniyatlarga ega bo‘lgan yirik sport majmuasi bunyod etildi. Imom Eshon Muhammad jome masjidi rekonstruksiya qilinib, foydalanishga topshirildi.
Bunday o‘zgarishlar barcha tumanlarda, qishloq va ovullarda ro‘y berdi. Hudud iqtisodiyoti rivojlandi, aholi turmush darajasi oshdi. Eng muhimi, odamlar buni o‘z hayotlarida sezmoqda.
Shu bois Qoraqalpog‘iston aholisi Prezidentimizning bu galgi tashrifini ham ko‘tarinkilik bilan kutdi. Tashrif doirasida shu paytgacha bajarilgan ishlarni tahlil qilish, barcha sohalarni rivojlantirish bo‘yicha kelgusi ikki yilda amalga oshirilishi zarur bo‘lgan ustuvor yo‘nalishlar va dolzarb vazifalarni belgilab olish rejalashtirilgan.

Каракалпакстанцы рады приезду Президента
Глава нашего государства в ходе своей поездки в Каракалпакстан 20-21 января текущего года определил системные меры по развитию экономики региона, улучшению социальных условий. За минувший период эти поручения были последовательно исполнены.
В соответствии с программой, разработанной по итогам той поездки, было реализовано 242 проекта общей стоимостью 160 миллиардов сумов, нацеленных на развитие промышленности. Это позволило создать почти 4 тысячи рабочих мест.
Так, в Караузякском районе введена в строй первая линия предприятия "Каракалпакцемент" производственной мощностью 200 тысяч тонн цемента в год, на предприятии "Техник глобал" в Нукусе налажен выпуск 150 тысяч телевизоров под брендом "Samsung", на предприятии "Нукус полимер" - 8 тысяч тонн полиэтиленовых труб и бытовых товаров. На предприятии "Вегатекс глобал" Турткульского района в год изготавливается 5 тысяч тонн пряжи.
Очень важная и актуальная для каракалпакстанцев проблема питьевого водоснабжения на протяжении ряда лет оставалась нерешенной. Поэтому в сжатые сроки был проложен водопровод Кунград-Муйнак протяженностью 101 километр и построено водораспределительное сооружение "Кунград", что позволило обеспечить 25 тысяч жителей Муйнакского района чистой питьевой водой.
Кроме того, в соответствии с Инвестиционной программой за счет бюджетных средств и средств Фонда по развитию Приаралья реконструированы и обновлены имеющиеся водопроводные сети. В результате налажено питьевое водоснабжение более 50 тысяч жителей 35 населенных пунктов.
Возведен, оснащен по международным стандартам и сдан в эксплуатацию второй корпус "Лувра в пустыне" - Государственного музея искусств имени И.Савицкого, являющегося гордостью не только Каракалпакстана, но и всей нашей страны.
Построены новые здания Каракалпакского государственного краеведческого музея, школы для одаренных детей имени Героя Узбекистана Ибройима Юсупова, парк имени Амира Темура, крупный спортивный комплекс с современными условиями. Реконструирована мечеть Имама Эшона Мухаммада на 1,5 тысячи человек.
Подобные преобразования произошли во всех районах, селах и аулах. Достигнуты успехи в развитии региона, повысился уровень жизни населения. Самое главное, люди ощущают это на себе.
Поэтому жители Каракалпакстана с большим воодушевлением приветствовали и нынешнюю поездку Президента нашей страны. В ходе поездки намечено проанализировать проделанную уже работу, определить приоритетные направления и актуальные задачи по развитию всех сфер на ближайшие два года.