O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekovning qo‘shma bayonoti
2017-12-14 | Hujjatlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov 2017-yil 13-14-dekabr kunlari rasmiy tashrif bilan O‘zbekiston Respublikasida bo‘ldi.
Ochiq, do‘stona va konstruktiv muhitda o‘tgan samarali muzokaralar davomida Davlat rahbarlari O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi (keyingi o‘rinlarda – «Tomonlar») o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi munosabatlarning hozirgi darajasiga yuqori baho berdilar.
Prezidentlar ko‘p qirrali O‘zbekiston-Qirg‘iziston hamkorligini yanada rivojlantirishning keng qamrovli masalalari, shuningdek, Tomonlarni qiziqtirgan dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar bo‘yicha fikr almashdilar.
Davlat rahbarlari ikki tomonlama munosabatlarga strategik xususiyat bag‘ishlash ikkala mamlakat xalqlarining hayotiy muhim va uzoq muddatli manfaatlariga javob berishi, shuningdek, Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlashda asosiy omil bo‘lib xizmat qilishiga ishonch bildirgan holda, ikki mamlakat xalqlari o‘rtasida ahil qo‘shnilik va o‘zaro hurmat tamoyillariga asoslangan ko‘p asrlik tarixiy va madaniy umumiylikdan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning 25 yilligiga alohida e’tibor qaratgan holda, 1996-yil 24-dekabrda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida abadiy do‘stlik to‘g‘risida Shartnoma qoidalariga hamda 2017-yil 5-oktabrda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklik, do‘stlik, ahil qo‘shnilik va ishonchni mustahkamlash to‘g‘risida Deklaratsiyaga amal qilgan holda,
O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlarini yanada kengaytirish va chuqurlashtirish, Tomonlar o‘rtasida erishilgan kelishuvlarning o‘z vaqtida va to‘laqonli amalga oshirilishini ta’minlashga intilib, quyidagilar to‘g‘risida bayonot beradilar:
1. Davlat rahbarlari ikki mamlakatning mustaqilligi, suvereniteti, hududiy yaxlitligi va chegaralar daxlsizligini hurmat qilish, bir-birlarining ichki ishlariga aralashmaslik, teng huquqlilik va o‘zaro manfaatdorlik tamoyillari asosida O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklik, do‘stlik, ahil qo‘shnilik munosabatlari va ishonchni mustahkamlash va faol rivojlantirishga tayyor ekanliklarini tasdiqlaydilar.
2. Tomonlar konstruktiv siyosiy muloqotni rivojlantirish va O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlarini izchil kengaytirish maqsadida oliy va yuqori darajalarda muntazam aloqalarni qo‘llab-quvvatlashga kelishib oldilar.
O‘zbekiston tomoni 2017-yil 15-oktabrda Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti demokratik saylovlari muvaffaqiyatli o‘tkazilganini e’tirof etdi.
Qirg‘iziston tomoni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahatlashuvlari bo‘yicha uchrashuvlarni muntazam tashkil qilish, shuningdek, mintaqa mamlakatlari tomonidan Markaziy Osiyoda xavfsizlik, tinchlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni kengaytirish to‘g‘risida BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasining o‘zaro maqbul loyihasini ishlab chiqish yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
3. Davlat rahbarlari O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida Davlat chegara chizig‘ini huquqiy rasmiylashtirishni yakunlash hamda uni do‘stlik, ahil qo‘shnilik va hamkorlik chegarasiga aylantirish ikki qardosh xalqning hayotiy muhim manfaatlariga javob berishini ta’kidladilar.
Tomonlar O‘zbekiston-Qirg‘iziston Davlat chegarasining qolgan qismi bo‘yicha tezroq o‘zaro maqbul yechim topish yuzasidan tizimli va konstruktiv ishlarni davom ettirish hamda chegara hududida ishonchni imkon qadar mustahkamlashga kelishib oldilar.
Prezidentlar O‘zbekiston-Qirg‘iziston Davlat chegarasida o‘tkazish punktlarining to‘laqonli faoliyat yuritishi ikkala xalq manfaatlariga xizmat qilishini hamda madaniy-gumanitar va savdo-iqtisodiy sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishini e’tirof etdilar.
4. Davlat rahbarlari Tomonlar o‘rtasida imzolangan ikki tomonlama hujjatlarni o‘z vaqtida va so‘zsiz bajarishga sodiq ekanliklarini bildirdilar hamda savdo-iqtisodiy, bank-moliyaviy, ilmiy-texnikaviy, transport-kommunikatsiyaviy, atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiatdan foydalanish, turizm va boshqa sohalardagi hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasini yanada takomillashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni amalga oshirishga kelishib oldilar.
5. Tomonlar davlatlararo munosabatlarni rivojlantirishda parlamentlar o‘rtasidagi hamkorlikning alohida o‘rnini qayd etgan holda, ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasidagi aloqalarning faollashuvini ijobiy baholadilar hamda parlamentlararo muloqot va aloqalarni yanada qo‘llab-quvvatlash zarurligini e’tirof etdilar.
2017-yil 5-sentabrda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi bilan Qirg‘iziston Respublikasi Jogorku Keneshi o‘rtasida parlamentlararo hamkorlik to‘g‘risida Memorandumni amalda tatbiq qilish muhimligi qayd etildi.
6. Prezidentlar o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlarining ustuvor yo‘nalishi ekanligini ta’kidladilar.
Tomonlar o‘zaro savdodagi ijobiy o‘sish sur’atini mamnuniyat bilan qayd etdilar hamda ikki tomonlama tovar aylanmasi nomenklaturasini diversifikatsiya qilish va yaqin yillarda uning hajmini 500 mln. AQSh dollariga yetkazish uchun salohiyat mavjudligini ta’kidladilar.
Tomonlar ikki mamlakat bozorlarida xaridorgir bo‘lgan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni tovar aylanmasiga jalb qilish orqali o‘zaro savdo nomenklaturasini yanada kengaytirish muhimligini qayd etdilar.
Tomonlar tashqi savdo infratuzilmalari va eksport-import operatsiyalarini qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini faol rivojlantirish, shuningdek, o‘zarolik asosida biznes-forumlar va sanoat mahsulotlarining milliy ko‘rgazmalarini tashkil qilish zarurligini ta’kidladilar.
Tomonlar ishbilarmon doiralar o‘rtasida aloqalarni kengaytirish hamda salmoqli savdo bitimlari va shartnomalarni tuzishga ko‘maklashgan o‘zaro milliy ko‘rgazmalar va biznes-forumlar 2017 yil sentabr-oktabr oylarida Toshkent va Bishkek shaharlarida muvaffaqiyatli o‘tkazilganligini qayd etdilar.
Qirg‘iziston tomoni tashrif davomida 2017-yil 14-dekabrda Toshkent shahrida tashkil etilgan O‘zbekiston mahsulotlari ko‘rgazmasiga yuqori baho berdi.
Davlat rahbarlari 2017-yil 13-14-dekabrda Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan ikki davlat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi muzokaralar va ularning yakuni bo‘yicha imzolangan yangi shartnomalarni mamnuniyat bilan qayd etdilar.
7. Tomonlar tashriflar bilan almashish, hamkorlikning barcha sohalarida qo‘shma tadbirlarni amalga oshirish, ikki mamlakat fuqarolari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish orqali O‘zbekiston va Qirg‘iziston mintaqalari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga ustuvor ahamiyat beradilar.
2017-yil 5-sentabrda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Qirg‘iziston Respublikasi Hukumati o‘rtasida mintaqalararo hamkorlik to‘g‘risida Bitimni amalda tatbiq qilish muhimligi qayd etildi.
Qirg‘iziston tomoni O‘zbekiston tomonining ikki mamlakat bosh vazirlari boshchiligida chegaraoldi viloyatlar hokimlari va ma’muriyat rahbarlari Kengashining birinchi majlisini O‘zbekistonda o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifini qo‘llab-quvvatladi.
8. Davlat rahbarlari agrosanoat majmuasi, qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik va yengil sanoat, transport va aloqa korxonalarining ishlab chiqarish kooperatsiyasini kengaytirish, shuningdek, muhim qo‘shma loyihalar sonini oshirish uchun katta salohiyat mavjudligini qayd etdilar.
Tomonlar Qirg‘iziston Respublikasi hududida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi texnikasi, yengil avtomobillari, avtobuslari, maxsus tirkamali va maishiy texnikalarining yig‘uv ishlab chiqarishini tashkil qilish, shuningdek, to‘qimachilik sohasida va qurilish materiallarini ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar yaratish yuzasidan loyihalarni amalda tatbiq etish muhimligini ta’kidladilar.
Shu bilan birga, Tomonlar ko‘rsatib o‘tilgan loyihalar bilan cheklanib qolmasdan, sanoat kooperatsiyasining yangi istiqbolli yo‘nalishlarini birgalikda qidirishga kelishib oldilar.
9. Davlat rahbarlari 2018-2021-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va gumanitar hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo Dasturni izchil amalga oshirish iqtisodiyotning turli soha va tarmoqlarida o‘zaro aloqalarni mustahkamlashga ko‘maklashib, o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilishini qayd etdilar.
10. Prezidentlar tashqi bozorlarga eng qisqa va samarali chiqishni ta’minlovchi transport va tranzit yo‘laklarini rivojlantirish sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikning strategik xususiyatini ta’kidladilar.
Davlat rahbarlari mintaqadagi eng ko‘p foyda keltiradigan va samarali tranzit yo‘lagi sifatida Markaziy Osiyoning jozibadorligini oshirishga ko‘maklashadigan «Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston» temir yo‘l magistralini tez fursatda qurish ikki mamlakat tub manfaatlariga to‘la javob berishini alohida qayd etdilar.
Shu munosabat bilan Tomonlar mazkur loyihani tezroq amalda tatbiq qilish bo‘yicha birgalikdagi ishlarni faollashtirishga kelishib oldilar.
Mintaqa transport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilishda muhim omillardan biri hisoblanadigan «Toshkent–Andijon–O‘sh–Irkeshtom–Qoshg‘ar» yo‘nalishi bo‘yicha 2017-yil 30-oktabrdan 3-noyabrga qadar tashkillashtirilgan xalqaro sinov avtosafariga yuqori baho berildi.
Tomnlar mintaqada yuk tashish hajmini yanada oshirish maqsadida mazkur transport yo‘lagi bo‘yicha muntazam tashuvlarni tezroq yo‘lga qo‘yishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklari e’tirof etildi.
Tomonlar ikki mamlakat shaharlari o‘rtasida avtobus, temir yo‘l va yangi avia qatnovlarni tashkil qilish O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasida yo‘lovchi va sayyohlar oqimini ko‘paytirishga ko‘maklashishini qayd etadilar.
11. Davlat rahbarlari Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Qirg‘iziston hukumatlararo komissiyasi savdo-iqtisodiy, transport-tranzit va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash masalalarini hal etishda, shuningdek, mazkur sohalarda ikki mamlakat aloqalarining ustuvor yo‘nalishlarini belgilashda muhim o‘rin tutishini ta’kidladilar.
12. Tomonlar madaniyat, ta’lim, ilm-fan, sport, turizm va tibbiyot kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, ommaviy axborot vositalari, ilmiy muassasalar, do‘stlik jamiyatlari va badiiy jamoalar o‘rtasidagi do‘stona almashinuvlarni mustahkamlashda davom etadilar. Tomonlar o‘zaro madaniy almashinuv ikki xalq o‘rtasida do‘stona munosabatlarni mustahkamlash va o‘zaro anglashuvni kuchaytirishga ko‘maklashishini qayd etdilar.
Tomonlar 2014 va 2016-yillarda Qirg‘izistonda bo‘lib o‘tgan hamda BMT Bosh Assambleyasining tegishli rezolyutsiyasini qabul qilish orqali keng qo‘llab-quvvatlangan Butunjahon ko‘chmanchilar o‘yinlarining muhimligini ta’kidlaydilar. Butunjahon ko‘chmanchilar o‘yinlarining madaniyatlararo muloqotni mustahkamlashdagi hissasini e’tirof etgan holda, O‘zbekiston Respublikasi ularni 2018 yil sentabr oyida Qirg‘izistonda o‘tkazish bo‘yicha Qirg‘iziston Respublikasining sa’y-harakatlarini olqishlaydi.
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga jahon mumtoz adabiyoti namoyondasi Chingiz Aytmatov xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risidagi qarori uchun minnatdorlik bildiradi.
2017 yil oktabr oyida Qirg‘iziston Respublikasida O‘zbekiston Respublikasining madaniyati va san’ati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazilganligi ta’kidlandi.
Qirg‘iziston Respublikasining madaniyati va san’ati kunlari 2018 yilda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadi.
13. Tomonlar bundan buyon ham ikki davlat hududida istiqomat qiluvchi o‘zbek va qirg‘iz diasporalari uchun ona tili, milliy madaniyati, an’ana va urf-odatlarini saqlash hamda rivojlantirish masalalarida qulay sharoitlar yaratib beradilar, o‘z davlatlari hududidagi boshqa Tomon fuqarolarining huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlash bo‘yicha barcha zarur chora-tadbirlarni amalga oshiradilar.
14. Tomonlar favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularga barham berish sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishning muhimligini qayd etdilar.
Aholi va hududlarni transchegaraviy xususiyatdagi favqulodda vaziyatlarning yuzaga kelish xavfidan muhofaza qilish bo‘yicha aniq amaliy tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirishda hamkorlikni davom ettirishga tayyorlik bildirildi.
15. Davlat rahbarlari terrorizm, diniy ekstremizm, narkotik va qurollarning noqonuniy muomalada bo‘lishi va boshqa mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikka xuruj va tahdidlar bilan kurashishda ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish va jadallashtirish zaruriyatini qayd etdilar.
Ushbu maqsadlarda O‘zbekiston va Qirg‘iziston tegishli idoralarining maslahatlashuvlarini o‘tkazish orqali birgalikdagi harakatlarni takomillashtirish bo‘yicha barcha zaruriy choralar ko‘riladi.
16. Tomonlar Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik, xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlashga doir ko‘plab dolzarb masalalar bo‘yicha pozitsiyalarining mos kelishini tasdiqladilar. Markaziy Osiyoda barcha ichki mintaqaviy muammolar bo‘yicha mintaqa davlatlarining faqatgina o‘zlari tomonidan o‘zaro foyda va bir-birlarining manfaatlarini hurmat qilish asosida kelishilgan va o‘zaro maqbul yechimlarga erishish muhimligini ta’kidladilar.
17. O‘zbekiston va Qirg‘iziston Markaziy Osiyoda suv-energetika resurslaridan kompleks foydalanish tarafdoridirlar. Ushbu maqsadlarda mintaqadagi barcha davlatlarning manfaatlari va ehtiyojlarini hisobga olgan holda suv resurslaridan oqilona foydalanish masalasini hal etish uchun o‘zaro manfaatli hamkorlik va o‘zaro maqbul yechimlarni topish bo‘yicha uzoq muddatli barqaror mexanizmlarni ishlab chiqish muhim hisoblanadi.
O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasida suvdan foydalanish masalalarini hal etish maqsadida Tomonlar Suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha ikki tomonlama qo‘shma komissiyani tashkil etish va uning majlisini yaqin vaqtlarda o‘tkazishga kelishib oldilar.
18. Tomonlar xalqaro maydonda ikki tomonlama hamkorlikni davom ettirish va mustahkamlash uchun salmoqli salohiyat mavjudligini qayd etdilar hamda Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida O‘zbekiston va Qirg‘iziston hamkorligini yanada rivojlantirishga o‘zaro intilishlarini bildirdilar.
19. Tomonlar Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekovning joriy tashrifi natijalarini mamnuniyat bilan qayd etdilar hamda bo‘lib o‘tgan muzokaralar va tashrif davomida imzolangan hujjatlar turli sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishga yangi turtki berishini, shuningdek, davlatlararo munosabatlarni har tomonlama chuqurlashtirishga salmoqli hissa qo‘shishini ta’kidladilar.
20. Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga va butun O‘zbekiston xalqiga Qirg‘iziston delegatsiyasiga ko‘rsatilgan mehmondo‘stlik, samimiy va do‘stona qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga tashrif bilan Qirg‘izistonda bo‘lishni taklif qildi. Tashrifning aniq muddatlari diplomatik kanallar orqali kelishiladi.

Совместное заявление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Кыргызской Республики Сооронбая Жээнбекова
2017-12-14 | Документы
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 13-14 декабря 2017 года состоялся официальный визит Президента Кыргызской Республики Сооронбая Жээнбекова в Республику Узбекистан.
В ходе плодотворных переговоров, прошедших в открытой, дружественной и конструктивной атмосфере, Главы государств дали высокую оценку современному уровню отношений между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой (далее – «Стороны») в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других областях.
Президенты обменялись мнениями по широкому спектру вопросов дальнейшего развития многопланового узбекско-кыргызского сотрудничества, а также актуальным региональным и международным вопросам, представляющим общий интерес.
Главы государств, выражая убежденность в том, что придание двусторонним отношениям стратегического характера отвечает жизненно важным и долгосрочным интересам народов двух стран, а также будет служить ключевым фактором в обеспечении мира, стабильности и безопасности в Центральной Азии,
исходя из многовековой исторической и культурной общности народов двух стран, основанных на незыблемых принципах добрососедства и взаимоуважения,
придавая важное значение предстоящему 25-летию дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой,
руководствуясь положениями Договора о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой от 24 декабря 1996 года и Декларацией о стратегическом партнерстве, укреплении дружбы, добрососедства и доверия между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой от 5 октября 2017 года,
стремясь к дальнейшему расширению и углублению узбекско-кыргызских отношений, обеспечению своевременной и полной реализации достигнутых между Сторонами договоренностей,
заявляют о следующем:
1. Главы государств подтверждают свою решимость активно развивать и укреплять отношения стратегического партнерства, дружбы, добрососедства и доверия между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой на основе уважения независимости, суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ обоих государств, принципов невмешательства во внутренние дела друг друга, равноправия и взаимной выгоды.
2. Стороны договорились поддерживать регулярные контакты на высшем и высоком уровнях в целях развития конструктивного политического диалога и поступательного расширения узбекско-кыргызских отношений.
Узбекская сторона отметила успешное проведение 15 октября 2017 года демократических выборов Президента Кыргызской Республики.
Кыргызская сторона выразила поддержку инициативам Республики Узбекистан о проведении консультативных встреч глав государств Центральной Азии на регулярной основе, а также разработке странами региона взаимоприемлемого проекта резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об усилении регионального и международного сотрудничества по безопасности, обеспечению мира и устойчивого развития в центральноазиатском регионе.
3. Главы государств подчеркнули, что завершение правового оформления линии Государственной границы между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой и превращение ее в границу дружбы, добрососедства и сотрудничества отвечает жизненно важным интересам двух братских народов.
Стороны договорились продолжать системную и конструктивную работу по скорейшему нахождению взаимоприемлемых решений по оставшейся части узбекско-кыргызской Государственной границы и всемерно укреплять доверие в районе границы.
Президенты подчеркнули, что полноформатное функционирование пунктов пропуска на узбекско-кыргызской Государственной границе служит интересам обоих народов и создает благоприятные условия для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в культурно-гуманитарной и торгово-экономической сферах.
4. Главы государств выразили приверженность своевременному и безусловному выполнению двусторонних документов, подписанных между Сторонами, и согласились прилагать усилия по дальнейшему совершенствованию договорно-правовой базы торгово-экономического, банковско-финансового, научно-технического, транспортно-коммуникационного сотрудничества, взаимодействия в сфере охраны окружающей среды, природопользования, туризма и других.
5. Стороны, придавая особую роль сотрудничеству между парламентами в развитии межгосударственных отношений, положительно оценили активизацию связей между законодательными органами двух стран и высказали необходимость дальнейшего поддержания межпарламентского диалога и контактов.
Отмечена важность практической реализации Меморандума о межпарламентском сотрудничестве между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Жогорку Кенешем Кыргызской Республики от 5 сентября 2017 года.
6. Президенты подчеркнули, что приоритетным направлением двусторонних отношений стратегического партнерства является дальнейшее расширение взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества.
Стороны с удовлетворением отметили положительную динамику во взаимной торговле и подчеркнули наличие потенциала для диверсификации номенклатуры двустороннего товарооборота и доведения его объемов до 500 млн. долл. в ближайшие годы.
Стороны подтвердили важность дальнейшего расширения номенклатуры взаимной торговли путем вовлечения в товарооборот востребованной на рынках двух стран продукции с высокой добавленной стоимостью.
Стороны также констатировали необходимость активного развития внешнеторговой инфраструктуры и механизмов поддержки экспортно-импортных операций, создания совместных торговых домов, а также проведения на взаимной основе бизнес-форумов и национальных выставок промышленной продукции.
Стороны отметили успешную организацию в сентябре-октябре 2017 года взаимных национальных выставок и бизнес-форумов в гг.Бишкек и Ташкент, что содействовало расширению контактов между деловыми кругами и заключению солидного пакета торговых соглашений и контрактов.
Кыргызская сторона дала высокую оценку организованной в рамках визита выставке продукции Узбекистана в Ташкенте 14 декабря 2017 года.
Главы государств с удовлетворением оценили проведенные в Ташкенте 13-14 декабря 2017 года переговоры между деловыми кругами двух государств и подписанные по их итогам новые контракты.
7. Стороны будут уделять приоритетное внимание развитию и укреплению сотрудничества между регионами Узбекистана и Кыргызстана путем обмена визитами, проведения совместных мероприятий во всех сферах сотрудничества, развития связей между гражданами двух стран.
Подчеркнута важность практической реализации Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Кыргызской Республики о межрегиональном сотрудничестве от 5 сентября 2017 года.
Кыргызская сторона поддержала предложение узбекской стороны о проведении в Узбекистане первого заседания Совета хокимов и руководителей администраций приграничных областей под патронажем премьер-министров двух стран.
8. Главы государств отметили большой потенциал для расширения производственной кооперации предприятий агропромышленного комплекса, сельского хозяйства, машиностроения и легкой промышленности, транспорта и связи, а также увеличения числа значимых совместных проектов.
Стороны отметили важность практической реализации проектов по организации на территории Кыргызской Республики сборочных производств узбекской сельхозтехники, легковых автомобилей, автобусов, специальной прицепной техники, бытовой техники, а также созданию совместных предприятий в текстильной сфере и по производству строительных материалов.
При этом, Стороны согласились не ограничиваться указанными проектами и совместно искать новые перспективные направления промышленной кооперации.
9. Главы государств отметили, что последовательное выполнение межправительственной Программы экономического, научно-технического и гуманитарного сотрудничества на 2018-2021 годы послужит наращиванию взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества, способствуя укреплению взаимодействия в различных сферах и отраслях экономики.
10. Президенты подчеркнули стратегический характер двустороннего сотрудничества в сфере транспорта и развития транзитных коридоров, обеспечивающих кратчайший и эффективный выход на внешние рынки.
Главы государств особо отметили, что коренным интересам двух стран полностью отвечает скорейшее строительство железнодорожной магистрали «Китай-Кыргызстан-Узбекистан», которая будет способствовать повышению привлекательности Центральной Азии в качестве наиболее выгодного и эффективного транзитного коридора в регионе.
В этой связи, Стороны согласились активизировать совместную работу по скорейшей практической реализации указанного проекта.
Высокая оценка дана организованному в период с 30 октября по 3 ноября 2017 года пилотному международному автопробегу по маршруту «Ташкент–Андижан–Ош–Иркештам–Кашгар», который станет еще одним важным фактором диверсификации транспортных маршрутов региона.
Выражена обоюдная заинтересованность Сторон в скорейшем запуске регулярных перевозок по данному транспортному коридору в целях дальнейшего наращивания объемов грузоперевозок в регионе.
Стороны отмечают, что открытие автобусных, железнодорожных и новых авиа маршрутов между городами двух стран будет способствовать увеличению пассажирского и туристического потока между Узбекистаном и Кыргызстаном.
11. Главы государств подчеркнули важную роль возглавляемой премьер-министрами двух государств узбекско-кыргызской Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству в решении вопросов развития и укрепления торгово-экономического, транспортно-транзитного и инвестиционного сотрудничества, а также определения приоритетных направлений взаимодействия двух стран в данных сферах.
12. Стороны будут продолжать расширять сотрудничество в таких сферах, как культура, образование, наука, спорт, туризм, медицина, а также укреплять дружественные обмены между средствами массовой информации, научными учреждениями, обществами дружбы и художественными коллективами. Стороны отметили, что взаимный культурный обмен способствует укреплению дружественных отношений и повышению взаимопонимания между двумя народами.
Главы государств подчеркивают важность Всемирных игр кочевников, проходивших в 2014 и 2016 годах в Кыргызстане, которые получили всеобщую поддержку посредством принятия соответствующей резолюции Генеральной Ассамблеи ООН. Признавая вклад Всемирных игр кочевников в укреплении межкультурного диалога, Республика Узбекистан приветствует усилия Кыргызской Республики по их проведению в сентябре 2018 года в Кыргызстане.
Президент Кыргызской Республики выражает благодарность Президенту Республики Узбекистан за решение по увековечению памяти классика мировой литературы Чингиза Айтматова.
Подчеркнуто успешное проведение в октябре 2017 года Дней культуры и искусства Республики Узбекистан в Кыргызской Республике.
Дни культуры и искусства Кыргызской Республики пройдут в Республике Узбекистан в 2018 году.
13. Стороны будут и далее создавать благоприятные условия для проживающих на территории двух государств узбекской и кыргызской диаспор в деле сохранения и развития родного языка, национальной культуры, традиций и обычаев, принимать все необходимые меры по обеспечению прав и законных интересов граждан другой Стороны, находящихся на территории своего государства.
14. Стороны отметили важность углубления сотрудничества в сфере предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Выражена готовность к продолжению сотрудничества в разработке и реализации конкретных практических мероприятий по защите населения и территорий от угроз возникновения чрезвычайных ситуаций трансграничного характера.
15. Главы государств отметили необходимость дальнейшего наращивания и активизации двустороннего сотрудничества в борьбе с терроризмом, религиозным экстремизмом, незаконным оборотом наркотиков и оружия и другими вызовами и угрозами региональной и международной безопасности.
В этих целях будут предприниматься все необходимые меры по совершенствованию взаимодействия путем проведения консультаций соответствующих структур Узбекистана и Кыргызстана.
16. Стороны подтвердили совпадение позиций по большинству актуальных вопросов обеспечения мира, стабильности, безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии. Отметили важность достижения согласованных и взаимоприемлемых решений по всему комплексу внутрирегиональных проблем в Центральной Азии самими государствами региона на основе взаимной выгоды и уважения интересов друг друга.
17. Узбекистан и Кыргызстан выступают за комплексное использование водно-энергетических ресурсов в Центральной Азии. В этих целях важно выработать устойчивые долгосрочные механизмы по взаимовыгодному сотрудничеству и нахождению взаимоприемлемых решений с учетом интересов и потребностей всех государств региона.
Для решения вопросов в сфере водопользования между Узбекистаном и Кыргызстаном Стороны договорились создать Совместную двустороннюю водохозяйственную комиссию и провести в ближайшее время ее заседание.
18. Стороны отметили наличие существенного потенциала продолжения и укрепления двустороннего взаимодействия на международной арене и выразили обоюдное стремление к дальнейшему развитию сотрудничества Узбекистана и Кыргызстана в рамках ООН, СНГ, ШОС, ОИС, ОБСЕ и других международных структур.
19. Стороны выразили удовлетворение результатами нынешнего визита Президента Кыргызской Республики Сооронбая Жээнбекова и подчеркнули, что состоявшиеся переговоры и подписанные в ходе визита документы придадут новый импульс дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества в различных сферах, а также вносит весомый вклад во всестороннее углубление межгосударственных отношений.
20. Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков выразил благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву и всему узбекскому народу за оказанное кыргызской делегации гостеприимство, теплый и дружественный прием, а также пригласил Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева посетить Кыргызскую Республику с визитом. Конкретные сроки будут согласованы по дипломатическим каналам.