Qarshida neft va gaz sohasi mutaxassislari tayyorlanmoqda
Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universitetining Qashqadaryodagi hududiy tayyorlov bo‘limi o‘z faoliyatini yangi binoda olib bormoqda.
Prezidentimizning joriy yil 12-apreldagi O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida ikki tomonlama strategik hamkorlik va sherikchilik munosabatlarini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori ijrosi doirasida “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati va I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti o‘rtasida tuzilgan o‘zaro kelishuv memorandumi asosida Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti qoshida rus tilini chuqurlashtirib o‘qitishga mo‘ljallangan tayyorlov kurslari tashkil etilgan edi.
Dastlab, rus tili chuqurlashtirib o‘qitiladigan kurslarda o‘qish istagini bildirgan o‘rta maxsus ta’lim muassasalarining 2 ming 288 nafar o‘quvchisidan 800 dan ziyodi saralab olindi. Rus tilini o‘rganish bo‘yicha uch oylik tayyorlov kursida o‘qitilgan o‘quvchilar joriy yilning 3-7-oktabr kunlari hududiy tayyorlov bo‘limiga qabul qilish uchun test sinovlaridan o‘tkazildi. Test sinovlaridan 342 o‘quvchi muvaffaqiyatli o‘tdi.
Mazkur o‘quv bo‘limi uchun Qarshi shahridagi “Hisorneftgaz” tashkiloti binosining 3-qavatidan joy ajratilib, kapital ta’mirlandi. Tinglovchilar uchun mo‘ljallangan 14 xonaning barchasi zamonaviy o‘quv jihozlari va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bilan ta’minlandi. Tumanlardan keladigan tinglovchilarga qulaylik yaratish maqsadida hududiy tayyorlov bo‘limining Shahrisabz, Kitob, Muborak, G‘uzor va Qamashi tumanlarida ajratilgan kasb-hunar kollejlari negizida hududiy filiallari ham tashkil etildi.
Ayni paytda tayyorlov bo‘limida viloyat bo‘yicha 342 nafar tinglovchi ta’lim olmoqda. Xususan, Qarshi shahridagi hududiy tayyorlov bo‘limida 146 tinglovchi 10 guruhga bo‘lingan holda matematika, fizika va rus tili fanlarini chuqur o‘rganmoqda. Darslar to‘liq rus tilida olib borilayotir.
– Tayyorlov bo‘limidagi ta’lim uslubi menga juda yoqdi, – deydi Qarshi axborot texnologiyalari kolleji o‘quvchisi Saidolim Mirzayev. – Avvalo, tartib-intizomga alohida e’tibor qaratiladi. Kollejdagi darslarimga ham xalaqit bermaydi. Har ikki oyda I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti o‘qituvchilari kelib test sinovlaridan o‘tkazishadi va o‘zlashtirish darajasini aniqlashadi. Bu yerda sakkiz oy davomida ta’lim olamiz. Shundan so‘ng I.M.Gubkin nomidagi Rossiya davlat neft va gaz universiteti va uning filiallarida imtihondan o‘tib, o‘qishni davom ettirishimiz mumkin bo‘ladi. Agar imtihonlardan muvaffaqiyatli o‘ta olmasak, yurtimizdagi oliy o‘quv yurtlariga bemalol hujjat topshirishimiz ham mumkin. Kelajakda neft-gaz sohasi bo‘yicha malakali mutaxassis bo‘lib yetishishni maqsad qilganman.

Кузница кадров для нефтегазовой отрасли
Региональное подготовительное отделение Российского государственного университета нефти и газа имени И.Губкина в Кашкадарье начало работу в новом здании.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны о мерах по дальнейшему расширению стратегического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией от 12 апреля нынешнего года на основе меморандума о взаимопонимании между акционерным обществом “Узбекнефтегаз” и Российским государственным университетом нефти и газа имени И.Губкина при Каршинском инженерно-экономическом институте были организованы подготовительные курсы по глубокому изучению русского языка.
Сначала из 2 288 учащихся средних специальных образовательных учреждений, желавших изучать русский язык на курсах, было отобрано более 800 претендентов, которые, пройдя трехмесячную подготовку, 3-7 октября нынешнего года прошли тестирование для поступления на региональное подготовительное отделение. Экзамены успешно сдали 342 человека.
Для данного учебного заведения выделены помещения в здании организации “Гиссарнефтегаз” в Карши. После проведенного капитального ремонта все 14 кабинетов обеспечены современными учебными принадлежностями и информационно-коммуникационными технологиями. В целях создания удобств для слушателей из других районов на базе профессиональных колледжей в Шахрисабзском, Китабском, Мубарекском, Гузарском и Камашинском районах организованы территориальные филиалы регионального отделения.
В настоящее время на подготовительном отделении по области обучаются 342 слушателя. В частности, на Каршинском региональном подготовительном отделении 146 слушателей в 10 группах углубленно изучают математику, физику и русский язык. Уроки ведутся полностью на русском языке.
– Мне очень понравился метод обучения на подготовительных курсах, – говорит учащийся Каршинского колледжа информационных технологий Саидолим Мирзаев. – Здесь прежде всего особое внимание уделяется дисциплине. Курсы не мешают нашим занятиям в колледже. Каждые два месяца преподаватели из России проводят тестовые испытания и тем самым определяют уровень знаний по трем предметам. Здесь мы будем обучаться на протяжении восьми месяцев. Затем сможем продолжить обучение, сдав вступительные экзамены в Российский государственный университет нефти и газа имени И.Губкина и его филиалы. Если успешно пройти конкурс не получится, мы сможем сдать документы в отечественные высшие учебные заведения. В будущем я хочу стать высококвалифицированным специалистом нефтегазовой отрасли.