O‘zbekiston uchun konvensiya kuchga kirdi
2017-yilning 12-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi uchun 1948-yil 9-iyulda San Fransisko shahrida (AQSh) imzolangan Xalqaro mehnat tashkilotining birlashmalar erkinligi va kasaba uyushmalariga birlashish huquqini himoya qilish to‘g‘risidagi 87-sonli Konventsiyasi kuchga kirdi.
O‘zbekistonning ushbu Konventsiyaga qo‘shilishi 1948-yildagi Inson huquqlari bo‘yicha umumjahon deklaratsiyasida o‘z ifodasini topgan, har bir insonning uyushmalarga birlashish huquqini kafolatlovchi va inson huquqlarini himoya qiluvchi umume’tirof etilgan me’yorlarga hamda Xalqaro mehnat tashkilotining fundamental konvensiyalariga mamlakatimiz sodiq ekanligini yana bir bor tasdiqladi.
Hujjat ilg‘or xalqaro tajriba asosida kasaba uyushmalarini yanada rivojlantirish uchun mustahkam huquqiy asos yaratadi.

Для Узбекистана конвенция вступила в силу
12 декабря 2017 года для Республики Узбекистан вступила в силу Конвенция Международной организации труда № 87 о свободе объединений и защите права на объединение в профсоюзы, подписанная 9 июля 1948 года в городе Сан-Франциско (США).
Присоединение Узбекистана к данной Конвенции еще раз подтверждает ее приверженность общепризнанным нормам защиты прав человека, отраженным во Всеобщей декларации прав человека от 1948 года, гарантирующим право каждого человека на свободу ассоциации, а также фундаментальным конвенциям Международной организации труда.
Документ создаёт прочную правовую основу для дальнейшего развития профсоюзов, в том числе на основе передового международного опыта.