Jurnalistlar turizm targ‘ibotchilaridir
Samarqandda O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi va Samarqand viloyati hokimligi tomonidan matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda mamlakatimiz hamda 28-30-noyabr kunlari yurtimizda mehmon bo‘lgan Turkiya Respublikasining ommaviy axborot vositalari vakillari, Samarqanddagi sayyohlik firmalari va mehmonxonalar rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi A.Abduhakimov, “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi bosh direktori o‘rinbosari U.Husanov va boshqalar mamlakatimizning turistik salohiyatini yuksaltirish, soha faoliyatini xalqaro talablar darajasida takomillashtirish va rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi. Keyingi bir yil davomida amalga oshirilgan izchil islohotlar, qonunchilikka kiritilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar, soha subyektlari uchun yaratilgan qulaylik va imkoniyatlar yurtimizning xalqaro miqyosda sayyohlik salohiyatini oshirishga xizmat qilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 25-26-oktabr kunlari Turkiya Respublikasiga davlat tashrifi chog‘ida mamlakatlarimiz o‘rtasida ko‘plab sohalarda, jumladan, turizm yo‘nalishida ham hamkorlik aloqalarini kengaytirishga kelishib olindi. Muzokaralar yakuni bo‘yicha ikki davlat rahbarlarining ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvida mamlakatlarimizning turistik imkoniyatini keng targ‘ib etish maqsadida o‘zbek va turk jurnalistlarining sayohatlarini uyushtirish tashabbusi bildirildi. Prezidentlarning mazkur tashabbusi natijasida turkiyalik bir guruh jurnalistlar “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasining yaqinda yo‘lga qo‘yilgan “Samarqand – Istanbul – Samarqand” yo‘nalishi orqali 28-noyabr kuni yurtimizga kelgan edi. Ular uch kun davomida Samarqand va Buxoro shaharlarining tarixiy-madaniy obidalari, muqaddas ziyoratgoh va boshqa sayyohlik maskanlari bilan tanishdi.
Matbuot anjumanida mehmonlar yurtimizga sayohati taassurotlarga boy bo‘lganini ta’kidlab, buning uchun O‘zbekiston va Turkiya davlat rahbarlariga minnatdorlik bildirdi. Ikki mamlakatning sayyohlik borasida hali foydalanilmagan imkoniyatlari juda ko‘pligi va buni targ‘ib etishda ommaviy axborot vositalari faol ish olib borishi zarurligi qayd etildi.
– Keyingi uch kun davomida Samarqand va Buxorodagi tarixiy obidalar bilan tanishib, buyuk turkiy allomalar nomi bilan bog‘liq maskanlarni ziyorat qilib, turkiy xalq vakili ekanimdan yanada g‘ururlandim, – deydi Turkiyaning "TRT world" telekanali muxbiri Erol Sevan. – Men ham shu zaminga bog‘liqligimni angladim. Yurtingizga kelgan kunimdayoq milliy liboslaringizdan xarid qilib, safar davomida kiyib yurdim. Hech kim meni boshqa millat vakili demadi, o‘z qardoshidek hurmat-ehtirom ko‘rsatdi. Qisqa fursatga bo‘lsa-da, O‘zbekistonda kelganimdan baxtiyorman. Sayohatimiz haqida telekanallarimizda ko‘rsatuvlar tayyorlaymiz.
Matbuot anjumanida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi vakillari Turkiya fuqarolarining yurtimizga kelishi uchun viza tartibi soddalashtirilgani va bu borada yaratilgan qulayliklar haqida ma’lumot berdi. O‘zbekiston musulmonlari idorasi Samarqand viloyati vakilligi mas’ul xodimlarining yurtimizda ziyorat turizmini rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlar, zaminimizdan yetishib chiqqan buyuk muhaddis allomalar haqidagi ma’lumotlari ham turkiyalik mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Matbuot anjumani yakunida turkiyalik jurnalistlarga O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi va Samarqand viloyati hokimligining esdalik sovg‘alari topshirildi.

Журналисты – пропагандисты туризма
В Самарканде Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма, Национальной авиакомпанией “Узбекистон хаво йуллари” и Самаркандским областным хокимиятом проведена пресс-конференция.
В мероприятии приняли участие отечественные журналисты и пребывавшие в нашей стране 28-30 ноября представители средств массовой информации Турецкой Республики, руководители туристических фирм и гостиниц Самарканда.
Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма А.Абдухакимов, заместитель генерального директора национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” У.Хусанов и другие отметили, что уделяется особое внимание повышению туристического потенциала нашей страны, совершенствованию и развитию на уровне международных требований деятельности сферы. Осуществленные за последний год последовательные реформы, внесенные в законодательство изменения и дополнения, созданные для субъектов сферы удобства и возможности способствуют повышению туристического потенциала нашей страны в международном масштабе.
В ходе государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 25-26 октября текущего года в Турецкую Республику была достигнута договоренность о расширении сотрудничества между нашими странами во многих сферах, в том числе, в направлении туризма. Во время встречи по итогам переговоров глав двух государств с представителями средств массовой информации была выдвинута инициатива об организации медиа-туров узбекских и турецких журналистов в целях широкой пропаганды туристических возможностей наших стран. В результате этой инициативы Президентов группа турецких журналистов по недавно налаженному Национальной авиакомпанией “Узбекистон хаво йуллари” маршруту “Самарканд – Стамбул – Самарканд” 28 ноября прибыла в нашу страну. Они в течение трех дней знакомились с историко-культурными памятниками, священными местами поклонения и другими туристическими объектами Самарканда и Бухары.
На пресс-конференции гости отметили, что их путешествие в нашу страну было богато впечатлениями, за это они выразили признательность главам Узбекистана и Турции. Подчеркивались наличие еще незадействованных больших возможностей двух стран в сфере туризма, необходимость активной работы средств массовой информации в пропаганде этого.
– В течение трех дней мы ознакомились с историческими памятниками Самарканда и Бухары, посетили священные места поклонения великих мыслителей, и я горжусь тем, что являюсь представителем тюркского народа, – сказал корреспондент газеты "TRT world" (Турция) Эрол Севан. – Я также почувствовал родство с этой землей. С первого дня прибытия в вашу страну я приобрел национальную одежду и носил ее все время поездки. Никто не подумал, что я другой национальности, ко мне относились с уважением и почтением, как к своему родственнику. Я счастлив, что хоть и не долго, но пребывал в Узбекистане. Мы подготовим передачи о поездке в вашу страну на наших телеканалах.
В ходе пресс-конференции представители Министерства иностранных дел Республики Узбекистан предоставили информацию о том, что упрощены процедуры выдачи виз для въезда граждан Турции в нашу страну, о созданных в этом направлении удобствах. Информация, предоставленная ответственными работниками Самаркандского областного представительства Управления мусульман Узбекистана о проводимой в нашей стране работе по развитию паломнического туризма, о наших великих ученых-хадисоведах, также вызвала большой интерес у турецких гостей.
В завершение пресс-конференции турецким журналистам были вручены памятные подарки от Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” и Самаркандского областного хокимията.