2017-11-29 | Jamiyat
Poytaxtimizda O‘zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi tomonidan ushbu mavzuda xalqaro seminar o‘tkazildi. Unda kengash a’zolari, Oliy sud sudyalari, vazirlik va idoralar vakillari, xorijlik ekspertlar qatnashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi raisi M.Usmonov va boshqalar mamlakatimizda sud-huquq tizimini tubdan isloh qilish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 21-oktabrdagi "Sud-huquq tizimini yanada isloh qilish, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlash, uning nufuzini oshirish, sudyalarni tanlash va tayinlash tizimini yanada takomillashtirishga xizmat qilmoqda.
Yurtimizda sud hokimiyatining mustaqilligini ta’minlashga ko‘maklashuvchi yangi institut – O‘zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi tashkil etildi. Kengash o‘z vazifalarini amalga oshirishda, xususan, sudyalarning kasb tayyorgarligini tashkil etishda O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi va Adliya vazirligi, O‘zbekiston sudyalar assotsiatsiyasi, ilmiy muassasalar va xalqaro tashkilotlar bilan samarali hamkorlik qilmoqda.
Mazkur seminar ham Sudyalar oliy kengashi faoliyatiga doir xalqaro huquq normalari va andozalari bilan tanishish, sud hokimiyatining mustaqilligi va hisobdorligi masalalarida ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganish maqsadida tashkil etildi.
Tadbirda sud hokimiyatining mustaqilligiga oid xalqaro andozalar, sudyalarni tanlash va tayinlashga mas’ul organlar faoliyatini tashkil qilish, sudyalar faoliyatini baholash hamda intizomiy javobgarligiga doir masalalar muhokama etildi.
– O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, Sudyalar oliy kengashi faoliyati va sohaga doir huquqiy hujjatlar bilan tanishdim, – deydi xalqaro ekspert Maarten Steyenbeyek (Niderlandiya). – Sudyalar oliy kengashi sudyalarning mustaqilligini ta’minlashda muhim organ hisoblanadi. Bugungi seminar sudyalarga nafaqat O‘zbekistondagi, balki bu borada xorijiy tajribani tahlil etish va o‘rganishga yordam berishi bilan ham ahamiyatlidir. Bu esa sud qonunlari va sud amaliyotini xalqaro standartlar darajasiga olib chiqishga xizmat qiladi.
Xorijlik ekspertlar tomonidan sud hokimiyatining mustaqilligi va hisobdorligi masalalarida Sudyalar oliy kengashi hamda sudyalar o‘zini-o‘zi boshqarish organlarining hamkorligi va faoliyatiga doir ilg‘or xorijiy tajriba yuzasidan taqdimotlar qilindi. Shuningdek, ishtirokchilar Sharqiy Yevropa, Janubiy Kavkaz va Markaziy Osiyoda sud organlarining mustaqilligiga doir Kiyev tavsiyalari hamda YeXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining huquqiy xulosalari bilan tanishdi.

Роль судей в обеспечении независимости судебной власти
Этой теме был посвящен состоявшийся в Ташкенте международный семинар, организованный Высшим судейским советом Республики Узбекистан. В нем приняли участие члены совета, судьи Верховного суда, представители министерств и ведомств, зарубежные эксперты.
Председатель Высшего судейского совета Республики Узбекистан М.Усмонов и другие отметили, что в нашей стране осуществляется масштабное реформирование судебно-правовой системы. Указ Президента страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан" от 21 октября 2016 года служит обеспечению подлинной независимости судебной власти, повышению ее авторитета, дальнейшему совершенствованию системы отбора и назначения судей.
Образован новый институт содействия обеспечению независимости судебной власти - Высший судейский совет Республики Узбекистан. В реализации своих задач, в частности, организации профессиональной подготовки судей совет эффективно сотрудничает с Верховным судом и Министерством юстиции Республики Узбекистан, Ассоциацией судей Узбекистана, научными учреждениями и международными организациями.
Семинар был организован с целью ознакомления с касающимися деятельности Высшего судейского совета нормами и стандартами международного права, изучения передового зарубежного опыта в вопросах независимости и отчетности судебной власти.
На мероприятии были обсуждены международные стандарты независимости судебной власти, организация деятельности ответственных органов по отбору и назначению судей, вопросы оценки деятельности судей и дисциплинарной ответственности.
– Ознакомился с Конституцией Республики Узбекистан, правовыми документами о сфере и деятельности Высшего судейского совета, – говорит международный эксперт Маартен Стеенбеек (Нидерланды). – Высший судейский совет считается важным органом обеспечения независимости судей. Семинар направлен на изучение и анализ местного и зарубежного опыта в этом направлении. Это способствует доведению законов о суде и судебной практики до уровня международных стандартов.
Участники семинара ознакомились с Киевскими рекомендациями и правовыми заключениями Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ по вопросам независимости судебной власти в странах Восточной Европы, Южного Кавказа и Центральной Азии.