O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 27-noyabr kuni Qirg‘iziston Respublikasi sobiq rahbari Almazbek Atamboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘zining Qirg‘iziston Respublikasining yuksak davlat mukofoti – “Danaker” ordeni bilan taqdirlangani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Bu mamlakatlarimiz va qardosh xalqlarimiz o‘rtasida do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari, samarali hamkorlikni rivojlantirishda erishilgan ulkan muvaffaqiyatlar e’tirofi ekani ta’kidlandi.
Suhbatda yakuniga yetayotgan yil ikki tomonlama munosabatlarda to‘planib qolgan ko‘plab, jumladan, ancha murakkab masalalarni hal qilishda katta natijalarga erishish imkonini bergan hamkorlikni yangi darajaga olib chiqishda muhim ahamiyatga ega bo‘lgani ta’kidlandi.
Qirg‘iziston va O‘zbekistonga yaqinda amalga oshirilgan o‘zaro davlat tashriflari ikki tomonlama munosabatlar rivojiga yangi sur’at baxsh etgani, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmining sezilarli o‘sishiga, turli darajadagi tashriflar almashinuvini faollashtirishga xizmat qilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston – Qirg‘iziston davlat chegaralari to‘g‘risidagi shartnoma imzolanganining tarixiy ahamiyati alohida qayd etildi.

О телефонном разговоре Президента Республики Узбекистан
27 ноября 2017 года состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с бывшим руководителем Кыргызской Республики Алмазбеком Атамбаевым.
Президент Узбекистана выразил глубокую признательность за награждение его высокой государственной наградой Кыргызской Республики – орденом «Данакер». Было отмечено, что это является признанием достигнутых огромных успехов в развитии отношений дружбы и добрососедства, плодотворного сотрудничества между двумя братскими странами и народами.
В беседе было подчеркнуто, что уходящий год стал исключительно важным в обеспечении нового уровня взаимодействия, позволившего достичь больших результатов в решении многих накопившихся, в том числе весьма сложных, вопросов.
С глубоким удовлетворением отмечено, что состоявшиеся недавно государственные визиты в Кыргызстан и Узбекистан придали мощный импульс активизации двусторонних отношений, способствовали заметному росту товарооборота между нашими странами, активизации обменов визитами на различных уровнях.
Отдельно была подчеркнута историческая значимость подписания Договора об узбекско-кыргызской Государственной границе.
В завершение беседы была особо отмечена важность сохранения преемственности во внешней политике обеих стран.