Hurmatli fuqarol ar joriy yilning 20 noyabr - 20 dekabr kunlari respublikamizda “Kuz-qish mavsumida sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan favqulodda vaziyatlarning oldini olish oyligi” o‘tkazilmoqda
2017-11-27 | Jamiyat
Hurmatli fuqarolar, ma’lumki qish mavsumida havo haroratini keskin pasayib ketishi bilan fuqarolarimiz tomonidan xonadonlarni isitish maqsadida turli xildagi yoqilg‘i mahsulotlari, har xil turdagi isitish va gaz uskunalaridan foydalanishga bo‘lgan ehtiyoj kundan-kunga oshib boradi.
Bu esa o‘z navbatida yong‘in va texnika xavfsizligi qoidalari talablarini buzilishi natijasida xonadonlarda tabiiy gaz va havo aralashmasining chaqnashiga, fuqarolarning is gazlaridan zaharlanib qolish ehtimolini oshishiga olib kelishi mumkin.
Misol uchun: Siz dam olayotgan yoki tunab qolgan xonada yig‘ilgan is gazi miqdori atigi 0,1%ni tashkil etgan taqdirda, unday havodan 30 daqiqa davomida nafas olish insonni o‘limga olib kelishi mumkin.
Kuz-qish mavsumida konservalangan oziq-ovqat mahsulotlari, ayniqsa, uy sharoitida tayyorlangan sabzavotlar konservalarini iste’moli ortishi tabiiy xol.
Lekin, shuni unutmaslik kerakki, uy sharoitida tayyorlangan  konserva mahsuloti tarkibida eng kuchli ovqatdan zaharlanishni keltirib chiqaruvchi botulizm kasalligini qo‘zg‘atuvchisi bo‘lishi ehtimoli juda ham yuqori bo‘lib, zaharlanganlarga qisqa fursat ichida malakali tibbiy yordam ko‘rsatilmaganda, 75-85% holatlarda zaharlanish insonning o‘limiga olib keladi.
Misol uchun: botulizm kasalligini chaqiruvchi botulotoksin kobra iloni zahridan 20 000 barobar kuchli hisoblanadi. Uning atigi 1,0 grami 1,0 mln. kishini zaharlab, o‘ldirishga yetadi.
Joylarda kuz-qish mavsumida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan ana shunday noxush holatlarni oldini olish ishlarining samaradorligini oshirish maqsadida, favqulodda vaziyatlarning oldini olish va oqibatlarini bartaraf etish Hukumat komissiyasining shu yil 14 noyabr kunidagi yig‘ilish bayoni bilan joriy yilning 20 noyabr - 20 dekabr kunlari respublikamizda “Kuz-qish mavsumida sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan favqulodda vaziyatlarning oldini olish oyligi”o‘tkazilmoqda.
Shu munosabat bilan, aziz yurtdoshlar, barchangizni mazkur oylikda faol ishtirok etishingizni xamda o‘zingiz va yaqinlaringizning hayoti va salomatligini asrab qolish uchun quyidagi oddiy qoidalar va tavsiyalarga amal qilishingizni so‘raymiz:
Is gazidan zaharlanmaslik uchun:
isitish mavsumi boshlanishi oldidan pechlar, qozonxonalar, suv isitish kolonkalarining sozligi, mo‘rikonlarining tozaligini tekshirib chiqing;
nosoz, nostandart, qo‘lbola yasalgan isitish va gaz moslamalaridan foydalanishiga aslo yo‘l qo‘ymang;
bolalar va imkoniyati cheklangan kishilarni nazoratsiz qoldirmang;
tabiiy gazdan foydalanishda turli xildagi rezina shlanglar, turli xil gaz so‘rgichlardan foydalanmang;
chet davlatlarda ishlab chiqarilgan isitish moslamalaridan faqat yo‘riqnoma bilan yaxshilab tanishib chiqqandan keyingina foydalaning;
Agar xonaga tabiiy gazning to‘lib qolganligini sezib qolsangiz !
gaz plitalari va isitish pechlarini gaz tarmog‘idan o‘chiring;
darrov eshik va derazalarni ochib, xonani shamollating;
xonada elektr jihozlarini yoqmang, yoniq bo‘lsa o‘chirmang, chunki bu yong‘in yoki gaz va havo aralashmasining chaqnashiga sabab bo‘lishi mumkin;
agar gaz chiqayotgan joyni o‘zingiz aniqlay olmasangiz, 104 raqam orqali shahar va tuman gazlashtirish idoralari avariya ta’mirlash guruhlariga qo‘ng‘iroq qiling.
Sifatsiz konservalangan mahsulotlardan zaharlanishni oldini olish maqsadida:
uy sharoitida pomidor, bodring, patisson marinadi, baqlajon ikralari kabi konserva mahsulotlarini tayyorlamang;
belgilanmagan joylar, ko‘cha-kuylarda sotilayotgan konserva mahsulotlarini xarid qilmang;
uy sharoitida tayyorlangan konserva mahsulotlarini, ayniqsa pomidor va bodiring marinadlarini iste’mol qilishdan chegaralaning, aks holda konservalangan sabzavotlar mahsulotlari suyuqligining tiniqligi va musaffoligiga, sabzavotlarning ezilib qolmaganligi, qopqog‘ini shishib (bo‘rtib) chiqmaganligiga hamda eskirib qolmaganligiga alohida e’tibor qarating;
agarda o‘zingizda botulizm kasalligi alomatlari (holsizlanish,ko‘ngil aynishi, qayd qilish, og‘iz qurishi, ko‘rishning xiralashishi, buyumlarni ikkita bo‘lib ko‘rinishi, ko‘z qovog‘ining osilishi, ovoz bo‘g‘ilishi)ni sezsangiz, darhol yuqumli kasalliklar shifoxonasiga murojaat qiling.
Aziz fuqarolar yuqoridagi qoidalariga rioya qilish orqali siz so‘zingiz va yaqinlaringiz hayotini, mol-mulkingizni favqulodda vaziyatlardan va noxush holatlardan asrab qolasiz.

Уважаемые соотечественники в период с 20 ноября по 20 декабря в Республике проводится Месячник профилактики чрезвычайных ситуаций, возможных в осенне-зимний период
Как известно, с наступлением холодов резко возрастает потребность населения в использовании различных отопительных газовых приборов и печного топлива, в том числе альтернативного (уголь, дрова и пр.).
При пользовании отопительными печами и обогревателями на горючем газе и других альтернативных видах топлива с нарушением правил техники безопасности и пользования газом в быту возникают чрезвычайные ситуации (отравления угарным газом и вспышки газовоздушной смеси), связанные с утечкой бытового газа или образованием угарного газа вследствие неполного сгорания его и других альтернативных видов топлива.
Например: в случае получасового отдыха или сна в комнате, в воздухе которой содержится 0,1% угарного газа (СО), возможно отравление им до смертельного исхода.
В осенне-зимний период естественным образом растет потребление в пищу населением консервированных продуктов питания, в частности маринованных овощей (помидоры, огурцы, патисоны и др.).
В тоже время, уместно напомнить о том, что в этой связи резко возрастает вероятность отравления некачественными консервированными продуктами питания, особенно консервами домашнего приготовления.
Наиболее часто регистрируются случаи отравления ботулотоксином (ботулизм), вырабатываемом клостридиями (микробами) в результате их размножения (жизнедеятельности) в анаэробной (безкислородной) среде в консервах.
Ботулотоксин является одним из сильнейших ядов паралитического действия. Отравивишиеся больные, если им в течении первых суток не оказать квалифицированную медицинскую помощь, в 75-85% случаев погибают от остановки дыхания (паралича межреберных мышц и диафрагмы).
Например: ботулотоксин по токсичности сильнее яда кобры в 20 000 раз.всего лишь 1 грамма ботулотоксина достаточно для смертельного отравления до 1 млн. человек.
В целях повышения эффективности принимаемых на местах в осенне-зимний период мер по профилактике  чрезвычайных ситуаций, связанных с отравлениями угарным газом и некачественными пищевыми продуктами, а также вспышек газовоздушной смеси, решением Правительственной комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций
в период с 20 ноября по 20 декабря в Республике проводится Месячник профилактики чрезвычайных ситуаций, возможных в осенне-зимний период.
В этой связи, дорогие соотечественники, призываем Вас принять активное участие в данном Месячнике, а также в целях обеспечения безопасности жизни и здоровья себя и своих близких соблюдать некоторые элементарные правила и рекомендации:
По профилактике отравлений угарным газом и вспышек газовоздушной смеси:
перед пользованием отопительными печами, котлами и газовыми водонагревательными колонками проведите их ревизию на исправность с участием специалистов, а также проверте проходимость дымоходов и вентиляционных шахт;
не пользуйтесь неисправными, нестандартными (самодельными) газовыми и отоительными печами и приборами;
не оставляйте детей и лиц с ограниченными возможностями в комнате (помещении) с отопительными и гаовыми приборами и печами;
не пользуйтесь открытом огнем для обогрева помещений (комнат);
не заносите газовые отопительные печи и приборы, а также баллоны с сжиженным газом в комнаты для сна и отдыха;
ни в коем случае не пользуйтесь резиновыми шлангами для подключения к газовой сети и газовыми насосами;
пользуйтесь отопительными приборами зарубежного производства тольео после полного ознакомления с прилагаемой инструкцией по их эксплуатации.
При запахе газа:
выключите все газовые обогреватели, приборы  котлы;
откройте все окна и двери и проветрите помещение;
не включайте свет и не выключайте, если он включен (это может привести к вспышке газовоздушной смеси);
в случае затруднения выявления причины утечки газа вызывайте аварийно-техническую группу по газовым сетям (телефон 104).
Для предупреждения отравлений некачественными консервированными продуктами питания:
не консервируйте овощи в домашних условиях;
не приобретайте консерированные продукты домашнего приготовления, а также консеры вне установленных торговых точек;
не употребляйте в пищу консервированные овощи (помидоры, огурцы, патисоны) домашнего приготовления, в противном случае внимательно изучите содержимое маринада на прозрачность рассола, отсутствие посторонних включений, целостность и естественный цвет содержащихся овощей, отсутствие вздутия (“бомбажа”) крышки;
при покупке консерв заводскго приготовления внимательно прочтите этикетку и обратитет внимание на дату изготовления продукта и срок его годности.
В случае выявления у себя и близких признаков отравления ботулотоксином (слабость, тошнота, рвота, сухость во рту, ухудшение зрения, двоение в глазах, непроизвольное опущение век, осиплость голоса) немедленно обращайтесь к врачу.
Соблюдение вышеуказанных правил и рекомендаций – залог безопасности и сохранения Вашего здоровья, жизни и имущества. Давайте беречь себя и своих близких от чрезвычайных ситуаций, возможных в осенне-зимний период.