Fan va ta’lim rivojida yoshlarning o‘rni
Toshkentdagi Turin politexnika universitetida «Fan va ta’limni rivojlantirishda yoshlarning o‘rni» mavzuida ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Tadbir O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Fan va texnologiyalar agentligi hamkorligida yoshlarni ilmiy yangiliklar, ixtirolar qilish va innovatsion texnologiyalar yaratish jarayonlariga keng jalb qilish maqsadida tashkil etildi. Unda hamkor tashkilotlar mutasaddilari, oliy ta’lim muassasalari talabalari, izlanuvchi-tadqiqotchilar, yosh olimlar va professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti B.Yo‘ldoshev, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashi raisi o‘rinbosari D.Kattaxonova va boshqalar mamlakatimizda yoshlar manfaatini himoya qilish, orzu-istaklarini ro‘yobga chiqarish, ularning har tomonlama barkamol avlod bo‘lib voyaga yetishini ta’minlash, yuqori malakali ilmiy kadrlar tayyorlashga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
Besh yuzdan ortiq maqola va tezislar orasidan ekspertlar guruhi saralab olgan uch yuzga yaqin material mualliflari anjumanda ilmiy ishlari bilan qatnashdi.
Ilmiy-amaliy anjuman yurtimiz yoshlarining ilmiy axborotlari, fizika-matematika va texnika, ijtimoiy-gumanitar hamda tabiiy fanlarining dolzarb muammolari, internet orqali radikallashuvni bartaraf etish yo‘llari kabi yo‘nalishlarda olib borildi.

Обсуждена роль молодежи в развитии науки и образования
В Туринском политехническом университете в Ташкенте состоялась научно-практическая конференция “Роль молодежи в развитии науки и образования”.
Мероприятие было организовано совместно Союзом молодежи Узбекистана, Академией наук, Агентством по науке и технологиям Республики Узбекистан в целях широкого привлечения молодежи к научно-изобретательской и инновационной деятельности. В нем приняли участие ответственные работники организаций-партнеров, студенты, исследователи, молодые ученые, профессора и преподаватели.
Президент Академии наук Республики Узбекистан Б.Юлдошев, заместитель председателя Центрального совета Союза молодежи Узбекистана Д.Каттахонова и другие отметили, что в нашей стране особое внимание уделяется защите интересов молодежи, реализации ее таланта и потенциала, воспитанию гармонично развитых личностей, подготовке высококвалифицированных кадров.
На конференции были обсуждены такие вопросы, как научная деятельность молодежи, актуальные проблемы физико-математических и технических, социально-гуманитарных и естественных наук, противодействие радикализации в интернете.