O‘zbekiston – Janubiy Koreya: Strategik sheriklik munosabatlarida yangi bosqich
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning taklifiga binoan 22-noyabr kuni davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatga keldi.
Tashrifning asosiy voqealari 23-noyabr kuni bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev dastlab ikki mamlakat iqtisodiy va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari, yetakchi ishbilarmonlari ishtirokida o‘tgan Janubiy Koreya – O‘zbekiston biznes-forumida qatnashdi.
700 dan ortiq ishtirokchi qatnashgan forum ochilishida Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning qutlovi o‘qib eshitirildi.
Prezidentimiz o‘z nutqida O‘zbekiston bilan Janubiy Koreya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar izchil rivojlanayotgani, mamlakatimizda biznes yuritish uchun zamonaviy sharoit va imkoniyatlar yaratilganini qayd etdi. O‘zbekiston Koreya Respublikasi biznes vakillari bilan hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
O‘zbekistonda Koreya Respublikasi biznes markazi tashkil etish taklifini ilgari surdi.
Janubiy koreyalik moliya va ishbilarmon doira vakillari O‘zbekistonda faol biznes yuritish uchun yaratilgan imkoniyatlarni yuqori baholab, o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyorligini ta’kidladi.
Shu yerda Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimidagi bir yillik faoliyati haqida koreys tilida “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev” nomli kitob taqdimoti bo‘lib o‘tdi. 50 ming nusxada chop etilgan kitob 8 bo‘lim, 320 sahifadan iborat.
Davlatimiz rahbari Koreya Respublikasi mustaqilligi yo‘lida jon fido qilgan qariyb 170 ming odam xoki qo‘yilgan Milliy yodgorlik majmuasini ziyorat qildi. Vatanparvarlar xotirasiga hurmat bajo keltirib, yodgorlik poyiga gulchambar qo‘ydi.
Shundan so‘ng, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Koreya Respublikasi Prezidentining “Chong va de” (“Moviy saroy”) qarorgohida rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi. Faxriy qorovul saf tortdi. Ikki mamlakat davlat madhiyalari yangradi. Prezidentlar faxriy qorovul oldidan o‘tdilar.
Shavkat Mirziyoyev va Mun Chje Inning tor doiradagi muzokarasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning uzoq istiqbolga mo‘ljallangan ustuvor yo‘nalishlari, tomonlarni qiziqtirgan dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
O‘zbekiston va Janubiy Koreya xalqlarini qadimiy do‘stlik rishtalari bog‘lab turadi. Ikki xalqning madaniyati, mentaliteti o‘xshash. Taqdir taqozosi bilan yurtimizga kelib qolgan koreyslar o‘zbeklar bilan do‘st-birodar bo‘lib ketgan, jamiyatimizning faol a’zolariga aylangan. Koreys millatiga mansub yurtdoshlarimiz O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senatida, mahalliy Kengashlarda, boshqaruv organlarida, iqtisodiy-ijtimoiy hayotning barcha sohalarida faoliyat yuritayotir.
Davlatlarimiz o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni qo‘llab-quvvatlash hamda xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishda ko‘p sonli koreys diasporasi muhim rol o‘ynaydi. Ushbu millat vakillari MDHda eng yirik diaspora bo‘lib (180 mingdan ziyod), nufusi jihatidan dunyoda to‘rtinchi o‘rinda turadi. Joriy yilda koreys millatiga mansub yurtdoshlarimiz O‘zbekistonda yashayotganining 80 yilligi keng nishonlandi.
O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi aloqalari 2006-yilda imzolangan Strategik hamkorlik to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya, 2014-yilda qabul qilingan Strategik sheriklikni yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya va boshqa muhim hujjatlar asosida izchil rivojlanmoqda. Bu siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamda madaniy-gumanitar sohalarda ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlari tobora mustahkamlanib borayotganini ta’kidladi.
Koreya Respublikasi bilan O‘zbekiston Respublikasi strategik sheriklardir. Janubiy Koreya yuksak darajada taraqqiy etgan, ulkan iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, innovatsion va intellektual salohiyatga ega davlat sifatida dunyoda e’tibor qozongan. Ochiqlik, o‘zaro anglashuv va manfaatlarga hurmat asosida qaror topgan hamkorligimizni yuksak qadrlaymiz, dedi davlatimiz rahbari.
Mun Chje In Shavkat Mirziyoyevni Koreya Respublikasiga davlat tashrifi bilan qutlab, oliy darajadagi an’anaviy muloqotlarni davom ettirish va yanada rivojlantirishga tayyor ekanini ta’kidladi.
O‘zbekiston bizning eng yaqin hamkorlarimizdan biri bo‘lib, turli sohalardagi aloqalarimiz izchil rivojlanib borayotganidan mamnunmiz. Janubiy Koreya bugungi kunda butun Yevrosiyoda tinchlik va farovonlikni mustahkamlash yo‘lidan bormoqda. Markaziy Osiyoda asosiy o‘ringa ega O‘zbekiston ushbu rejaning markazidadir, dedi Koreya Respublikasi Prezidenti.
Mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganidan beri 14 marta davlat rahbarlari darajasidagi uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. So‘nggi yillarda ushbu muloqotlar yanada faollashib, ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik aloqalari iqtisodiyotning eng muhim tarmoqlarida va gumanitar sohada o‘z aksini topmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi siyosiy munosabatlari xalqaro maydonda bir-birini qo‘llab-quvvatlash ruhida davom etmoqda. Tomonlarning global hamda mintaqaviy ahamiyatga ega masalalar bo‘yicha yondashuvlari o‘xshash yoki yaqindir.
Prezidentlar muloqotni ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida davom ettirdilar. Tomonlar savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirishga oid masalalarni muhokama qildilar.
Bugungi kunda hukumatlar, vazirlik, idora, moliya, bank institutlari va biznes tuzilmalari o‘rtasida mustahkam munosabatlar tobora kengayib bormoqda. Parlamentlararo aloqalar rivojlanib, Tashqi ishlar vazirliklari maslahatlashuvlari doimiy ravishda o‘tkazilmoqda.
Koreya Respublikasi Osiyo – Tinch okeani mintaqasida O‘zbekistonning yetakchi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklaridan biridir. 2016-yil yakunlari bo‘yicha o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard AQSh dollaridan oshdi. Janubiy Koreyaning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan savdo aylanmasida O‘zbekiston ulushi qariyb 50 foizni tashkil qiladi.
Oliy darajadagi uchrashuvda ayni paytdagi hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun mavjud imkoniyat va salohiyat to‘liq ishga solinmayotgani qayd etildi. Yaqin yillarda ushbu ko‘rsatkichlarni yanada oshirish bo‘yicha yangi qadamlar tashlanishi ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasida olib borilayotgan izchil islohotlar zamirida xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqqa xizmat qilishi kerak, degan ezgu g‘oya mujassam ekanini ta’kidlar ekan, Koreya Respublikasida ham davlatning haqiqiy egasi xalqdir, degan g‘oya uyg‘unligiga e’tibor qaratdi.
Koreya Respulikasi Prezidenti ham O‘zbekistonda xalqchil va oqilona siyosat olib borilayotgani, bu mamlakatning izchil taraqqiyotida muhim omil bo‘lishini qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi hamkorligi keng ko‘lam kasb etgan. Rasmiy Seulning O‘zbekiston iqtisodiyotiga jalb etgan investitsiyalari hajmi 7 milliard dollardan oshdi. Yurtimizda ushbu mamlakat kapitali ishtirokida 461 korxona faoliyat yuritmoqda. Ularning 386 tasi qo‘shma korxona bo‘lsa, 75 tasi to‘laligicha koreys sarmoyasi evaziga tashkil qilingan. Mazkur korxonalar neft-gaz, neft-kimyo va kimyo, mashinasozlik, elektrotexnika hamda to‘qimachilik sohalarida, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, transport va logistika, turizm yo‘nalishlarida muvaffaqiyatli ish olib bormoqda.
Energetika sohasidagi aloqalar ham jadal rivojlanmoqda. 2016-yil Janubiy Koreya bilan hamkorlikda Ustyurt gaz-kimyo majmuasi barpo etildi. Mamlakatlarimizning savdo-iqtisodiy hamda sarmoyaviy hamkorligining yorqin namunasi bo‘lgan ushbu yirik loyihaga 4 milliard dollar miqdoridagi mablag‘ yo‘naltirilgan.
Ma’lumki, Koreya Respublikasi xalqaro miqyosda rivojlangan va jozibador erkin iqtisodiy zonalarga ega mamlakatlardan biri hisoblanadi. Ushbu mamlakat O‘zbekistonda erkin iqtisodiy zonalar tashkil etish va ularni rivojlantirishga ko‘maklashayotir. “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasida Janubiy Koreya, Xitoy, Italiya, Singapur, Hindiston, BAA va boshqa mamlakatlar ishtirokida 20 ta korxona faoliyat yuritmoqda. Bundan tashqari, 2008-yildan beri “Korean Air” kompaniyasi “Navoiy” xalqaro aeroporti orqali yuk tashishlarni amalga oshirmoqda, aeroportda ilg‘or texnologiyalar hamda samarali tizimli nazoratni joriy etib kelmoqda.
Joriy yilning may oyida “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasida “CNP Dream” kompaniyasi bilan hamkorlikda kosmetika mahsulotlari ishlab chiqaradigan zavod qurildi. Ushbu mahsulotlar Markaziy Osiyo mamlakatlariga eksport qilinayotir.
Zamonaviy texnologiyalarni keng qo‘llash asosida shaharlarni boshqarish, transport tizimi hamda uy-joy kommunal xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha samarali tizim tashkil etish sohasida Janubiy Koreyaning ilg‘or tajribasidan keng foydalanilmoqda.
Joriy yilning 24-oktabr kuni Janubiy Koreyaning yer resurslari, infratuzilmalar hamda transport vaziri Kim Xyon Mi boshchiligidagi “Korea Eximbank”, “Korea Expressway”, “Hyundai Engineering Co. Ltd”, “POSCO Engineering and Construction”, “HSnK Architects Group” singari yirik kompaniyalar vakillaridan iborat delegatsiya “Tashkent City” xalqaro biznes markazi loyihasi bilan tanishish maqsadida mamlakatimizda bo‘ldi. Zamonaviy texnologiyalar va “aqlli shaharlar” qurilishiga ustuvor ahamiyat berish maqsadida yurtimizda bo‘lgan investorlar biznes uchun yaratilgan shart-sharoitlar, ayniqsa, valyuta siyosati liberallashtirilganiga alohida e’tibor qaratdi.
Koreya Respublikasi xalqaro hamkorlik agentligi hamda Koreya eksport-import banki mamlakatimizda qator loyihalarni amalga oshirmoqda. “Samsung”, “LG” singari yirik korporatsiyalar yurtimizda qo‘shma korxonalar tashkil qilmoqda. Xususan, “Samsung” “Artel” kompaniyasi bilan maishiy texnika vositalari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan.
Madaniy-gumanitar aloqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlamoqda. Yurtimizda Koreya Respublikasi madaniyati kunlari bo‘lib o‘tdi. Koreys madaniyati va san’ati uyi qurilmoqda. Ushbu loyiha mamlakatimizdagi koreys diasporasiga qaratilayotgan yuksak e’tiborning yaqqol ifodasidir.
Ta’lim sohasidagi aloqalar ham tobora rivojlanib bormoqda. Mamlakatimizdagi oliy ta’lim muassasalari Janubiy Koreyaning 30 dan ortiq ilmiy-tadqiqot muassasasi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan. Qator ta’lim muassasalarida koreys tili hamda madaniyati markazlari ochilgan. 2014-yil Toshkent shahrida Inha universiteti ochilgani bu boradagi aloqalarni yangi pog‘onaga ko‘tardi. Ushbu oliy ta’lim muassasasi xalqaro standartlar darajasida yuqori malakali IT-mutaxassislar tayyorlashga munosib hissa qo‘shayotgan ilk xorijiy ta’lim dargohidir. Bugungi kunda universitetda mingdan ziyod talaba axborot texnologiyalari, injiniring va logistika yo‘nalishlarida tahsil olmoqda.
Muzokarada tomonlar oliy darajadagi muloqotlarni izchil davom ettirish, iqtisodiyot, energetika, moliya, sarmoya, yuqori texnologiyalar kabi sohalardagi hamkorlikni yanada faollashtirish, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, gumanitar aloqalarni kengaytirishga tayyor ekanini bildirdi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In Strategik sheriklik munosabatlarini har tomonlama chuqurlashtirish to‘g‘risida Qo‘shma bayonotni imzoladilar.
O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va Koreya Respublikasi Inson resurslarini boshqarish vazirligi o‘rtasida Hamkorlik memorandumi, ikki mamlakat Adliya vazirliklari o‘rtasida Hamkorlik memorandumi, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi hamda Koreya Respublikasi Savdo, sanoat va energetika vazirliklari o‘rtasida O‘zbekistonda Milliy elektron savdo platformasini joriy qilish bo‘yicha hamkorlik bitimi, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilishi bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo memorandum, ikki davlat Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2018-2020-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi bilan Koreya Strategiya va moliya vazirligi o‘rtasida Bilimlar almashinuv dasturi bo‘yicha Anglashuv memorandumi, 2018-2020-yillarda Iqtisodiy taraqqiyot va hamkorlik jamg‘armasi kreditlari bo‘yicha hukumatlararo hadli kelishuv hamda O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot fondi bilan Koreya Respublikasi eksport-import banki o‘rtasida moliyaviy hamkorlik to‘g‘risida kelishuv kabi oltmishdan ortiq hujjat imzolandi.

Узбекистан- Южная Корея: Новый этап отношений стратегического партнерства
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина 22 ноября прибыл с государственным визитом в эту страну.
Основные события визита состоялись 23 ноября.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев принял участие в южнокорейско-узбекском бизнес-форуме с участием руководителей экономических и финансовых структур, ведущих деловых людей двух стран.
На церемонии открытия форума с участием более 700 человек было зачитано приветственное послание Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина.
Президент нашей страны в своем выступлении отметил динамичное развитие торгово-экономических связей двух стран, созданные в Узбекистане современные условия и возможности для ведения бизнеса, заинтересованность нашей страны в дальнейшем развитии сотрудничества с южнокорейскими предпринимателями.
Глава нашего государства предложил создать Корейский бизнес-центр в Узбекистане.
Представители финансовых и деловых кругов Южной Кореи высоко оценили созданные в Узбекистане условия для активного бизнеса и выразили готовность еще больше развивать торгово-экономическое сотрудничество.
Здесь же состоялась презентация книги "Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев" на корейском языке, изданной тиражом 50 тысяч экземпляров и посвященной первой годовщине деятельности Шавката Мирзиёева на посту Президента Узбекистана.
Президент нашей страны посетил Национальный мемориальный комплекс, где захоронены почти 170 тысяч человек, отдавших свою жизнь за независимость Республики Корея, почтил память павших и возложил венок к Мемориальной колонне.
Затем в резиденции Президента Республики Корея Чонг ва дэ (Голубой дворец) состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан. В честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Прозвучали государственные гимны двух стран. Президенты обошли строй почетного караула.
Шавкат Мирзиёев и Мун Чжэ Ин в ходе переговоров в узком формате обменялись мнениями по приоритетным направлениям дальнейшего развития двустороннего сотрудничества на долгосрочную перспективу, а также актуальным региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Народы Узбекистана и Южной Кореи связывают давние узы дружбы, они имеют схожую культуру и менталитет. Корейцы, волею судьбы оказавшиеся в нашей стране, стали полноправными и активными членами нашего общества. Наши соотечественники корейской национальности заседают в Законодательной палате и Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, местных Кенгашах народных депутатов, работают в органах государственного управления, во всех отраслях социально-экономической жизни.
Многочисленная корейская диаспора играет важную роль в поддержке дружеских отношений между нашими государствами и дальнейшем сближении наших народов. Эта диаспора является крупнейшей в СНГ (более 180 тысяч человек), по численности находится на четвертом месте в мире. В нынешнем году в нашей стране широко отмечено 80-летие проживания корейцев в Узбекистане.
Отношения между Республикой Узбекистан и Республикой Корея последовательно развиваются на основе подписанной в 2006 году Совместной декларации о стратегическом партнерстве, принятой в 2014 году Совместной декларации о дальнейшем развитии и углублении стратегического партнерства. Эти связи способствуют выведению двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах на качественно новый уровень.
Шавкат Мирзиёев выразил благодарность за теплый прием и отметил, что дружеские отношения между нашими народами последовательно укрепляются.
Республика Корея и Республика Узбекистан являются стратегическими партнерами. Южная Корея хорошо известна во всем мире как высокоразвитое государство, обладающее высоким экономическим, научно-техническим, инновационным и интеллектуальным потенциалом. Мы высоко ценим наше сотрудничество, базирующееся на открытости, взаимном понимании и уважении интересов, сказал глава нашего государства.
Мун Чжэ Ин тепло поприветствовал Шавката Мирзиёева, прибывшего с государственным визитом, и выразил готовность продолжать и еще больше развивать традиционные контакты на высшем уровне.
Мы рады, что Узбекистан является одним из ведущих наших партнеров, и наши связи в различных сферах последовательно развиваются. Южная Корея сегодня проводит новый курс, нацеленный на укрепление мира и благополучия во всей Евразии. Узбекистан, занимающий ключевое место в Центральной Азии, играет важную роль в данном плане, отметил Президент Республики Корея.
С момента установления дипломатических отношений между нашими странами состоялись 14 встреч на уровне глав государств. В последние годы эти контакты еще больше активизировались, что находит свое воплощение в важнейших отраслях экономики и гуманитарной сфере.
Политические отношения между Республикой Узбекистан и Республикой Корея развиваются в духе взаимной поддержки на международной арене. Позиции сторон по вопросам глобального и регионального значения схожи или близки.
Президенты продолжили диалог на переговорах с участием официальных делегаций двух стран. Стороны обсудили вопросы расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Сегодня тесные контакты между правительствами, министерствами, ведомствами, финансовыми, банковскими институтами и бизнес-структурами наших стран постоянно укрепляются. Развиваются межпарламентские связи, регулярно проводятся консультации между министерствами иностранных дел.
Республика Корея является одним из ведущих торгово-экономических и инвестиционных партнеров Узбекистана в Азиатско-Тихоокеанском регионе. По итогам 2016 года объем товарооборота между нашими странами превысил один миллиард долларов США. Доля Узбекистана в товарообороте Южной Кореи со странами Центральной Азии составляет почти 50 процентов.
На встрече на высшем уровне отмечалось, что имеющиеся потенциал и возможности для развития взаимовыгодного сотрудничества не задействованы в полной мере, в ближайшие годы будут сделаны новые шаги для дальнейшего улучшения показателей в этом направлении.
Шавкат Мирзиёев отметил, что в основе осуществляемых в Узбекистане последовательных реформ лежит благородная идея, согласно которой не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу, обратив внимание на то, что это созвучно главной в Южной Корее идее - народ является истинным хозяином государства.
Президент Республики Корея отметил, что в Узбекистане осуществляется мудрая политика, ориентированная на народ, его интересы, что служит важным фактором динамичного развития страны.
Сотрудничество Республики Узбекистан и Республики Корея приобрело широкий масштаб. Объем вложенных в экономику Узбекистана южнокорейских инвестиций превысил 7 миллиардов долларов. В нашей стране действует 461 предприятие с участием южнокорейских инвестиций, в том числе 386 совместных предприятий и 75 предприятий со стопроцентным южнокорейским капиталом. Эти предприятия успешно действуют в нефтегазовой, нефтехимической и химической, машиностроительной, электротехнической и текстильной отраслях, сферах информационно-коммуникационных технологий, транспорта, логистики и туризма.
Динамично развиваются связи и в энергетической сфере. В 2016 году в сотрудничестве с Южной Кореей был построен Устюртский газохимический комплекс. В этот крупный проект, являющийся ярким примером торгово-экономического и инвестиционного партнерства наших стран, было вложено 4 миллиарда долларов.
В Южной Корее действуют высокоразвитые и инвестиционно привлекательные свободные экономические зоны. Эта страна помогает в организации и развитии подобных зон в Узбекистане. В СЭЗ “Навои” действует 20 предприятий с участием Южной Кореи, Китая, Италии, Сингапура, Индии, ОАЭ и других стран. Кроме того, с 2008 года компания “Korean Air” осуществляет грузоперевозки через аэропорт “Навои”, внедряет в этой воздушной гавани передовые технологии и эффективные системы контроля.
В мае текущего года в СЭЗ "Навои" совместно с компанией “CNP Dream” введен в строй завод по производству косметической продукции, которая в настоящее время экспортируется в страны Центральной Азии.
Налажено широкое сотрудничество в целях использования передового опыта Южной Кореи в управлении городами, развитии транспортной системы и жилищно-коммунального хозяйства на основе широкого применения современных технологий.
Делегация во главе с министром земельных ресурсов, инфраструктуры и транспорта Южной Кореи Ким Хён Ми в составе представителей таких крупных компаний, как “Korea Eximbank”, “Korea Expressway”, “Hyundai Engineering Co. Ltd”, “POSCO Engineering and Construction”, “HSnK Architects Group”, 24 октября текущего года посетила нашу страну для ознакомления с проектом международного бизнес-центра “Tashkent City”. Инвесторы, уделив приоритетное значение современным технологиям и строительству "умных городов", отметили созданные в нашей стране благоприятные условия для ведения бизнеса, особенно принятые меры по либерализации валютной политики.
Корейское агентство по международному сотрудничеству и Экспортно-импортный банк Южной Кореи реализуют ряд проектов, такие крупные корпорации, как “Samsung” и “LG”, создают совместные предприятия в нашей стране. В частности, “Samsung” совместно с компанией “Artel” наладил выпуск бытовой техники.
Культурно-гуманитарные связи еще больше укрепляют сотрудничество между нашими странами. В Узбекистане прошли Дни культуры Республики Корея.
Динамично развиваются связи и в сфере образования. Вузы нашей страны сотрудничают с более чем 30 научно-исследовательскими учреждениями Южной Кореи. В ряде учебных заведений открыты центры корейского языка и культуры. В 2014 году в Ташкенте открылся университет Инха, что вывело сотрудничество в данном направлении на новый уровень. Данное высшее образовательное учреждение является первым иностранным вузом, готовящим высококвалифицированных IT-специалистов на уровне международных стандартов. Сегодня в университете свыше тысячи студентов обучаются информационным технологиям, инжинирингу и логистике.
В ходе переговоров стороны выразили готовность последовательно продолжать диалог на высшем уровне, еще больше активизировать сотрудничество в таких сферах, как экономика, энергетика, финансы, инвестиции, высокие технологии, увеличивать объем взаимного товарооборота, расширять гуманитарные связи.
По итогам переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин подписали Совместное заявление о всестороннем углублении отношений стратегического партнерства.
Подписано более 60 документов, таких, как Меморандум о сотрудничестве между Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан и Министерством управления персоналом Республики Корея, Меморандум о сотрудничестве между министерствами юстиции двух стран, Соглашение о сотрудничестве по внедрению в Узбекистане Национальной платформы электронной торговли между Министерством внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством торговли, промышленности и энергетики Республики Корея, Межправительственный меморандум о сотрудничестве по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию, Программа сотрудничества на 2018-2020 годы между министерствами иностранных дел двух стран, Меморандум о взаимопонимании по Программе обмена знаниями между Министерством экономики Республики Узбекистан и Министерством стратегии и финансов Республики Корея, Межправительственное рамочное соглашение по кредитам Фонда экономического развития и сотрудничества на 2018-2020 годы и Соглашение о финансовом сотрудничестве между Фондом реконструкции и развития Узбекистана и Экспортно-импортным банком Южной Кореи.