Xalqimiz dasturxoni sarxil mevalar, sifatli va arzon mahsulotlar bilan to‘kin bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 20-noyabr kuni bozorlarni qish-bahor mavsumida ham qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash, ularni qayta ishlash ko‘lamini oshirish, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish, ho‘l meva-sabzavotlar eksportini kengaytirish, shuningdek, poliz va meva-sabzavot mahsulotlari, kartoshka, uzum xarid qilish bo‘yicha 2018-yilga mo‘ljallangan davlat buyurtmasini shakllantirish vazifalari ijrosiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda hukumat a’zolari, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini tayyorlash bo‘yicha davlat buyurtmasini bajarishga mas’ul vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi.
Prezidentimiz rahnamoligida ichki va tashqi bozorda xaridorgir bo‘lgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish uchun yer maydonlarini kengaytirish, ularni qayta ishlash hajmini oshirish, ishlab chiqaruvchilar tomonidan ho‘l meva-sabzavot mahsulotlari eksportini ko‘paytirishni rag‘batlantirishga qaratilgan qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Ichki iste’mol bozorini qish-bahor mavsumida barqaror ta’minlash maqsadida meva-sabzavot mahsulotlarini zaxiraga g‘amlash, shuningdek, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi mahalliy korxonalar ehtiyojini ta’minlash bo‘yicha davlat buyurtmasi tizimi joriy qilindi.
Joriy yilda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining xaridorgir turlarini takroriy ekish maydonlari sezilarli darajada kengaytirildi. Sentyabr-oktyabr oylarida takroriy ekindan yetishtirilgan qariyb 65 ming tonna mahsulot eksport qilindi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,4 barobar ko‘pdir.
Yil boshidan buyon meva-sabzavot mahsulotlari 54 mamlakatga eksport qilindi. Bangladesh, Filippin, Suriya, Tayvan, Iordaniya, Makedoniya va boshqa mamlakatlarda yangi bozorlar o‘zlashtirildi.
Ichki iste’mol bozorida meva-sabzavot mahsulotlari narxining oshib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida Ijtimoiy ahamiyatga ega oziq-ovqat tovarlarining asosiy turlariga narx-navoni monitoring va nazorat qilish respublika komissiyasi tuzildi. Import orqali bozorlarni tanqis va yuqori narxdagi mahsulotlar bilan ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar qabul qilindi. Hududlar kesimida 490 ming tonnadan ziyod qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining asosiy turlarini kelgusi qish-bahor mavsumi uchun g‘amlash parametrlari tasdiqlandi.
Bu borada amalga oshirilgan ijobiy ishlarni qayd etgan holda, ayrim hududlarda qish-bahor mavsumi uchun qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini g‘amlash yetarli darajada tashkil etilmagani jiddiy tanqid qilindi. Xususan, Prezidentimiz tomonidan Toshkent shahri, Buxoro, Namangan va Sirdaryo viloyatlari bo‘yicha berilgan topshiriqlar ijrosiga alohida e’tibor qaratildi.
Ayniqsa, Toshkent, Namangan, Sirdaryo va Samarqand viloyatlarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini g‘amlash jarayonida tijorat banklari tomonidan sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani aniq raqam va dalillar asosida ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari qish-bahor mavsumida xalqimiz dasturxoni sarxil mevalar, sifatli va arzon oziq-ovqat mahsulotlari bilan to‘kin bo‘lishi zarurligini ta’kidladi.
Qish-bahor mavsumida xalqimizning arzon mahsulotlarga bo‘lgan ehtiyojini ta’minlash uchun noyabr oyi oxiriga qadar qo‘shimcha ravishda yana 330 ming tonna mahsulot g‘amlash bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi. Bu masalada “O‘zbekoziqovqatzaxira” uyushmasi rahbariyati zimmasiga katta mas’uliyat yuklandi. Joriy yil oktyabr oyida uyushmada amalga oshirilgan tub o‘zgarishlar, uning tarkibiga kiruvchi tashkilotlarga taqdim etilgan imtiyoz va preferensiya bunga keng imkoniyat yaratadi.
Tijorat banklariga tayyorlov korxonalari tomonidan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini dehqon va shaxsiy yordamchi xo‘jaliklardan sotib olish uchun ajratilayotgan imtiyozli kredit resurslari hajmini sezilarli oshirish tavsiya etildi.
Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini takroriy ekish hajmini oshirish bo‘yicha qabul qilingan chora-tadbirlarni hisobga olgan holda, ho‘l meva-sabzavot eksportini kengaytirish bo‘yicha mavjud imkoniyatlar yetarlicha ishga solinmayotganiga alohida e’tibor qaratildi.
Prezidentimiz “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi va “O‘zagroeksport” aksiyadorlik jamiyati rahbarlari tomonidan eksport qilinayotgan mahsulotlar turi va hajmini kengaytirish bo‘yicha dehqon va fermer xo‘jaliklariga ko‘maklashish borasida yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklarga alohida urg‘u berdi. Toshkent, Qashqadaryo, Namangan viloyatlari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasida bu boradagi ishlar yetarli darajada amalga oshirilmayotgani tanqid qilindi. Shu bilan birga, mazkur yo‘nalishda meva-sabzavot mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashgan 66 tuman hokimlari ishiga alohida e’tibor qaratildi.
Prezidentimiz mamlakatimiz eksport salohiyatini yanada yuksaltirish va tashqi bozorga ho‘l meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berish hajmini oshirish uchun zarur sharoitlar yaratish maqsadida hukumatga “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi, Markaziy bank va tijorat banklari bilan birgalikda o‘n kun muddatda Qishloq xo‘jaligi korxonalarini tarkibiy qayta tuzish agentligining 200 million dollargacha bo‘lgan moliyaviy mablag‘ini jalb qilgan holda hududlarda yirik logistika markazlari tashkil etish bo‘yicha dastur ishlab chiqish yuzasidan topshiriq berdi. Ushbu logistika markazlari zamonaviy standartlarga javob berishi va meva-sabzavot mahsulotlarini tayyorlash, saqlash, qayta ishlash, qadoqlash, tashish, eksport qilish uchun barcha zarur sharoitlarga ega bo‘lishi lozimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda poliz va meva-sabzavot mahsulotlari, kartoshka, uzum xarid qilish va ulardan foydalanish bo‘yicha 2018-yilga mo‘ljallangan davlat buyurtmasi parametrlarini shakllantirishga doir chora-tadbirlarga a’lohida e’tibor qaratildi. Ushbu yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlar va davlat buyurtmasining asosiy parametrlari to‘g‘risida axborot berildi.
Prezidentimiz har bir hudud kesimida aniq bosqichlar, muddatlar va mas’ul ijrochilarni belgilagan holda, 2018 yilga mo‘ljallangan davlat buyurtmasini ta’minlash bo‘yicha manzilli chora-tadbirlar ishlab chiqishga doir topshiriqlar berdi. Ichki iste’mol bozorida, ayniqsa, qish-bahor mavsumida narx-navoning oshib ketishi va tanqislikka yo‘l qo‘ymaslik maqsadida ichki bozorga meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berish va ularni eksport qilish muvozanatini ta’minlash zarurligi alohida ta’kidlandi.
Yig‘ilishda aholining shakar, tuxum, baliq, go‘sht va yog‘ kabi kundalik zarur mahsulotlarga bo‘lgan talabini qondirish, ularni barqaror narxlarda yetkazib berish yuzasidan tegishli idoralar mas’ullari, barcha tuman va viloyat hokimlariga aniq topshiriqlar berildi.
Ho‘l meva-sabzavot va poliz mahsulotlari, kartoshka, uzum xarid qilish va ulardan foydalanish bo‘yicha davlat buyurtmasi parametrlarining so‘zsiz bajarilishini tizimli ravishda nazorat va monitoring qilish zarurligi alohida qayd etildi.

Qualitative and affordable fruits and vegetables–for the population
On November 20, a meeting devoted to the implementation of tasks on saturating the domestic market with agricultural products, especially in the coming winter/spring period, deepening the level of its processing and production of ready-made food products, expanding the volume of export supplies of fresh fruit and vegetables, as well as formation of the state order for the purchase of fresh fruit and vegetables, potatoes, melons and grapes for 2018 was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The meeting was attended by members of the government, heads of ministries, departments and economic associations responsible for fulfilling the state order for agricultural products.
A number of measures aimed at expanding the areas for cultivating crops in demand on the domestic and foreign markets, increasing the volume of fruit and vegetable processing, stimulating producers in order to increase the export of fruit and vegetable products are being implemented under the leadership of the President of our country.
The system of the state order for the purchase of fresh fruit and vegetable products was introduced in order to store it for sustainable saturation of the domestic consumer market in winter/spring period, as well as to meet the needs of domestic food industry enterprises.
In the current year, the volumes of areas released from grain crops have been significantly expanded, for repeated crops of the most popular types of agricultural products. About 65 thousand tons of products grown on repeated crops were exported only in September/October, which is 1,4 times more than the indicators of the same period of the last year.
In general, fruit and vegetable products have been delivered to 54 countries since the beginning of the year, new markets have been developed in countries such as Bangladesh, the Philippines, Syria, Taiwan, Jordan, Macedonia and others.
The Republican commission for monitoring and controlling prices for the main types of socially significant food products have been established in order to prevent seasonal fluctuations in prices in the domestic consumer market on fruit and vegetable products. Measures have been taken on saturating the market with products on which there had been a deficit and high prices, due to its import. In the context of the regions, the parameters for the stowage of the main types of agricultural products for the forthcoming winter/spring period in the amount of more than 490 thousand tons were approved.
The Head of our state noted that it is necessary to ensure the abundance of selective vegetables and fruits, qualitative food products at stable prices in winter/spring period.
Along with the implemented positive activity, the fact that activities on timely stowage of agricultural products for the forthcoming winter/spring period do not meet the proper requirements in a number of regions, has been criticized. Particular attention was paid to the implementation of the President’s instructions related to the city of Tashkent, Bukhara, Namangan and Sirdarya regions.
On the basis of concrete figures and facts, the unacceptably low activity of commercial banks in the process of stowage of agricultural products, especially in Tashkent, Namangan, Sirdarya and Samarkand regions was noted.
Taking this into account, specific instructions were given on ensuring the additional 330 thousand tons of agricultural products by the end of November for implementation in the forthcoming winter/spring period at affordable prices. The main responsibility for this is assigned to the leadership of “Uzbekozikovkatzakhira” association, taking into account its reorganization conducted in October this year and additional privileges, preferences and opportunities provided to its constituent organizations.
At the same time, commercial banks were recommended to significantly increase the volume of concessional lending resources for procurement of agricultural products by farmers in dehkan and private subsidiary farms.
At the meeting, particular attention was paid to insufficient use of reserves and use of presented opportunities for expanding the export of fresh fruit and vegetable products, taking into account measures taken on increasing the volume of re-sowing of agricultural crops.
The President of our country pointed to the specific shortcomings in activities of the heads of “Uzbekozikovkatholding” holding company and “Uzagroexport” JSC in terms of assisting farms in expanding the volumes and range of exported products. Insufficient work in this direction in Tashkent, Kashkadarya, Namangan regions, as well as in the Republic of Karakalpakstan was criticized. At the same time, special attention was paid to the activities of khokims of 66 districts specialized in growing fruits and vegetables.
In order to create necessary conditions for further expansion of the country’s export potential and increasing the supply of fresh fruit and vegetable products to foreign markets, Shavkat Mirziyoyev instructed the government to develop a Program on creating large logistic centers in the regions with attraction of financial resources of the Agency for restructuring agricultural enterprises in the amount of up to 200 million dollars, in cooperation with “Uzbekozikovkatholding” HC, the Central Bank and commercial banks, within 10 days. Attention was paid to the fact that these logistics centers must comply with modern standards and have all the necessary conditions for the stowage, storage, processing, packaging, transportation and export of fruit and vegetable products.
At the meeting, main attention was paid to issues related to forming the parameters of the state order for the purchase and use of fresh fruit and vegetable products, potatoes, melons and grapes for 2018. The preparatory work in this direction and the main parameters of the state order were discussed.
The President of our country gave instructions on development, in the context of each region, targeted measures on ensuring the fulfillment of the state order for 2018, with definition of specific stages, deadlines and responsible executors. Particular attention was paid to the need of ensuring a balanced supply of fruit and vegetable products to the domestic market and for export in order to avoid fluctuations in prices and deficits in the domestic consumer market, especially in the winter/spring period.
At the meeting, responsible officials of relevant departments, khokims of all districts and regions were given specific instructions to meet the population’s demand for such essential daily consumption products as sugar, eggs, fish, meat and butter, and their supply at stable prices.
The need for implementation of systemic control and monitoring the process of implementation of measures on ensuring unconditional fulfillment of parameters of the state order for the purchase and use of fresh fruit and vegetables, potatoes, melons and grapes was emphasized.