Jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar tahlil qilind
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 20-noyabr kuni jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olishda davlat va jamoat tashkilotlari hamkorligiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Prezidentning Davlat maslahatchilari, ichki ishlar vaziri, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi va Xotin-qizlar qo‘mitasi rahbarlari ishtirok etdi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida aholining huquqiy madaniyatini yuksaltirish, davlat tuzilmalarining fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalari bilan hamkorligini mustahkamlash borasida aniq vazifalar belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi, “Bolalarni ularning sog‘lig‘iga zarar yetkazuvchi axborotdan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunlari, Prezidentimizning “Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi, davlat tashkilotlari va keng jamoatchilik oldida turgan muhim vazifalar aniq va ravshan belgilab olindi.
Ta’kidlanganidek, o‘tgan qisqa vaqt mobaynida mamlakatimizda jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklar profilaktikasi sohasida salmoqli ishlar amalga oshirildi. Ichki ishlar organlari tizimi tubdan takomillashtirildi, profilaktika inspektorlarining bilimi va kasb tayyorgarligini oshirish, ular uchun munosib ish sharoiti yaratish, o‘z vazifalarini bajarish natijadorligi uchun moddiy rag‘batlantirishning ta’sirchan mexanizmlarini joriy etish hamda bevosita o‘zlariga biriktirilgan hududda xizmat turar joyi bilan ta’minlash choralari ko‘rildi.
Natijada joriy yilning o‘n oyida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan jinoyat sodir etish holatlari 9 ming 698 taga yoki 14 foizga, jinoyat-qidiruv yo‘nalishida esa 4 ming 562 taga yoki 11 foizga kamayishiga erishildi.
Ayni paytda mahallalarda jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik institutlari bilan hamkorlikda olib borilayotgan keng ko‘lamli profilaktik tadbirlar tufayli 1 ming 243 ta mahallada birorta ham jinoyat sodir etilmadi.
Davlatimiz rahbari Samarqand, Xorazm, Namangan viloyatlarida, kuni kecha poytaxtimizning Sergeli tumaniga tashrif buyurganida ham “Xavfsiz hudud”, “Xavfsiz shahar” konsepsiyalariga alohida e’tibor berdi. “Mening mahallamda jinoyat sodir bo‘lmasligi kerak”, degan tuyg‘uni har bir fuqaro, ayniqsa, yoshlar ongida shakllantirish, befarqlik, loqaydlikka barham berish, pirovardida, har bir oila, ta’lim muassasasi, har bir mahallani jinoyatchilikdan xoli hududga aylantirish, jamiyatda tinch va osoyishta hayotni ta’minlashning muhim sharti ekanini ta’kidlab kelmoqda. Bu borada Namangan shahridagi Orzu mahallasi, Xorazm viloyatidagi “jamoatchilik nazorati maskanlari” faoliyatidagi ijobiy tajribalarni o‘rganish, ularni barcha hududlarga tatbiq etish muhim ahamiyatga ega.
Prezidentimiz rahbarligida joriy yil 15-noyabr kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish va jinoyatchilikka qarshi kurashishda yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar har tomonlama tahlil qilib berildi. Bu borada davlat idoralari va jamoatchilik tuzilmalari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari bugungi kun talablariga javob bermasligi qayd etildi.
Yig‘ilishda huquqbuzarliklar profilaktikasi kunida o‘tkazilayotgan tadbirlarda davlat va jamoat tashkilotlari hamkorligi sezilmayotgani, ayrim hududlarda aholi bilan manzilli profilaktik tadbirlar yetarli darajada olib borilmagani oqibatida oldini olish mumkin bo‘lgan jinoyatlar sodir etilayotgani ta’kidlandi.
O‘tgan davrda 7730 ta mahallada jinoyat sodir etilgan. Eng achinarlisi, akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o‘quvchilari tomonidan 875 ta, maktab o‘quvchilari tomonidan 310 ta og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etilgan.
Yig‘ilishda bunday salbiy holatlar davlat va jamoat tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilmagani oqibatida yuzaga kelayotgani qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev davlat va jamoat tashkilotlari hamkorligi borasida yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar to‘g‘risida alohida to‘xtalib, jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olishda har bir idora o‘z bilganicha ish tutib kelayotgani, aksariyat tadbirlarda muammoning yechimiga umumiy yondashilayotganini ta’kidladi. Shu munosabat bilan huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashishda idoralararo hamkorlikni mustahkamlash choralari ko‘rilishi yuzasidan zarur topshiriqlar berdi.
15-noyabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida qayd etilgan Hududlarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish va huquqbuzarlikka qarshi kurashish Respublika komissiyasining tashkil etilishi va uning faoliyat yo‘nalishlari bilan bog‘liq masalalarga to‘xtaldi.
Endilikda ichki ishlar, prokuratura, Yoshlar ittifoqi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, mahalla hamda boshqa davlat va nodavlat tashkilotlari jinoyatchilik va huquqbuzarlik uchun omil bo‘layotgan ishsizlik, giyohvandlik, qarovsizlik, oilaviy nizolar va shu kabi boshqa illatlarning vaqtida oldini olish choralarini ko‘rishi zarur. Shuningdek, umumiylikdan qochishi, buning uchun yagona maqsad sari intilib, hamkorlikda faoliyat olib borishi, har bir muammoga aniq reja asosida yondashish lozim.
Bundan buyon viloyat darajasidagi sektor rahbarlari har 15 kunda markaziy televideniye orqali hamda barcha tuman-shahar sektor rahbarlari mahalliy televideniye orqali maxsus ko‘rsatuvlarda hududlardagi jinoyatlarning sabablari, ularni aniqlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida aholiga tushuntirish va hisobot berib borishi yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari sud, prokuratura va ichki ishlar organlari faoliyati to‘g‘risida alohida to‘xtalib, jinoyatlarning yashirilishiga favqulodda holat sifatida qaralishi lozimligi, qamoq aybdorlarni tarbiyalashning asosiy vositasi bo‘lmasligi, ularga jazo tayinlashda aybdorning shaxsi va boshqa holatlarni atroflicha o‘rganish muhimligiga alohida e’tibor qaratdi.
Ayniqsa, voyaga yetmaganlar va ayollarga jazo tayinlashda sudlarning chuqur mulohaza yuritishi lozimligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olishda aholining huquqiy madaniyatini oshirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratdi. Har bir mahallani jinoyatchilikdan holi hududga aylantirish lozimligini ta’kidlab, bu boradagi sa’y-harakatlarni yanada kuchaytirish zarurligini qayd etdi.

Проанализированы недостатки, допущенные в борьбе с преступностью
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 20 ноября состоялось совещание, посвященное укреплению взаимодействия государственных и общественных организаций в борьбе с преступностью и предупреждении правонарушений.
В совещании приняли участие Государственные советники Президента, министр внутренних дел, руководители Союза молодежи Узбекистана и Комитета женщин.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах намечены конкретные задачи по повышению правовой культуры населения, укреплению в этом направлении взаимодействия государственных структур, институтов гражданского общества, средств массовой информации.
В этих целях приняты законы Республики Узбекистан “О противодействии коррупции”, “О защите детей от информации, наносящей вред их здоровью”, постановление Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью”, определены конкретные и четкие задачи, стоящие перед государственными органами и широкой общественностью.
Отмечалось, что за прошедший короткий период в нашей стране осуществлена весомая работа в сфере борьбы с преступностью и профилактики правонарушений. Кардинально усовершенствована система органов внутренних дел, приняты меры по повышению знаний и профессионализма инспекторов по профилактике, созданию для них достойных условий работы, внедрению действенных механизмов их материального стимулирования, а также обеспечению служебным жильем непосредственно на вверенной им территории.
В результате в течение минувших 10 месяцев текущего года случаи совершения преступлений относительно данного периода прошлого года уменьшились на 9698, или на 14 процентов, в уголовно-розыскном направлении – на 4562, или 11 процентов.
Вместе с тем в результате широкомасштабных профилактических мер, проводимых в махаллях совместно с общественными институтами по предупреждению преступности и правонарушений, в 1243 махаллях не совершено ни одного преступления.
Глава нашего государства в ходе поездки в Самаркандскую, Хорезмскую, Наманганскую области и посещения на днях Сергелийского района Ташкента обратил особое внимание на концепции "Безопасная территория", "Безопасный город", подчеркнул необходимость формирования в сознании каждого гражданина, особенно молодежи, мысли о том, что "В моей махалле не должно быть совершено преступление", а также предотвращения безразличия, беспечности, что, в конечном итоге, является важным условием превращения каждой семьи, образовательного учреждения, каждой махалли в территорию, свободную от преступности, обеспечения в обществе мирной и спокойной жизни. В этом направлении важное значение имеет изучение и внедрение во всех регионах положительного опыта деятельности махалли "Орзу" города Намангана, пунктов общественного контроля в Хорезмской области.
На проведенном под руководством Президента нашей страны 15 ноября текущего года совещании был сделан всесторонний анализ допущенных недостатков и просчетов в раннем предупреждении правонарушений и борьбе с преступностью. Отмечалось, что в этом направлении взаимодействие между государственными ведомствами и общественными структурами не соответствует требованиям сегодняшнего дня.
На совещании подчеркивалось, что в проводимых в день профилактики правонарушений мероприятиях не ощущается сотрудничество государственных и общественных организаций, в отдельных регионах целевые профилактические мероприятия с населением проводятся не на требуемом уровне, в результате этого совершаются преступления, которые могли быть предотвращены.
За минувший период совершены преступления в 7730 махаллях. Учащимися академических лицеев и профессиональных колледжей совершены 875 тяжких и особо тяжких преступлений, школьниками – 310.
На совещании отмечалось, что эти негативные факты являются следствием неэффективной организации взаимодействия между государственными и общественными организациями.
Шавкат Мирзиёев, акцентируя внимание на допускаемых ошибках и недостатках во взаимодействии государственных и общественных организаций, подчеркнул, что в борьбе с преступностью и предупреждении правонарушений каждое ведомство проводило работу обособленно, по-своему, в результате большая часть подобных мероприятий отличалась поверхностным подходом к решению проблемы. В связи с этим Президент страны дал необходимые поручения по укреплению межведомственного сотрудничества в профилактике правонарушений и борьбе с преступностью.
Президент страны подробно остановился на деятельности Республиканской комиссии по раннему предотвращению преступности и борьбе с правонарушениями в регионах, о чем говорилось на состоявшемся 15 ноября видеоселекторном совещании.
Отныне органы внутренних дел, прокуратуры, Союз молодежи, Комитет женщин, махалля, а также другие государственные и негосударственные организации должны будут принимать меры по своевременному предупреждению таких негативных явлений, становящихся фактором преступности и правонарушений, как безработица, наркомания, беспризорность, нездоровая обстановка в семье и других пороков. Необходимо отказаться от формального подхода, стремиться к общей цели, вести совместную деятельность, подходить к каждой проблеме на основе конкретного плана.
Впредь будет налажено разъяснение и отчетность перед населением руководителей секторов на уровне областей каждые 15 дней по центральному телевидению, а также руководителей секторов на уровне районов (городов) – по местному телевидению в специальных передачах, посвященных работе по выявлению причин преступлений и их устранению.
Глава нашего государства особо остановился на деятельности судов, органов прокуратуры и внутренних дел, подчеркнув необходимость рассмотрения как чрезвычайной ситуации случаи сокрытия преступлений, что тюрьма не может быть основным средством воспитания виновных, при назначении им наказания необходимо подробно изучать личность виновного и другие обстоятельства.
Особенно глубокий анализ конкретных обстоятельств необходим при рассмотрении судами вопроса о назначении наказания несовершеннолетним и женщинам.
Президент нашей страны уделил особое внимание также вопросу повышения правовой культуры населения, вновь отметив важность превращения каждой махалли в территорию, свободную от преступности, подчеркнул необходимость дальнейшего усиления мер в данном направлении.