O‘zbek milliy maqom san’atini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Xalqimiz madaniy merosining ajralmas qismi bo‘lgan milliy maqom san’ati o‘zining qadimiy tarixi, teran falsafiy ildizlari, betakror badiiy uslubi va boy ijodiy an’analari bilan ma’naviy hayotimizda muhim o‘rin egallaydi.
Asrlar davomida ulug‘ shoir va olimlar, mohir bastakorlar, hofiz va sozandalarning mashaqqatli mehnati va fidoyiligi, ijodiy tafakkuri bilan sayqal topib kelayotgan ushbu noyob san’at nafaqat yurtimiz va sharq mamlakatlarida, balki dunyo miqyosida katta shuhrat va e’tibor qozongan. Maqom san’atining gultoji bo‘lgan “Shashmaqom” YuNESKO tomonidan insoniyatning nomoddiy madaniy merosi sifatida e’tirof etilgani hamda uning Reprezentativ ro‘yxatiga kiritilgani buning yaqqol tasdig‘idir.
O‘tgan davr mobaynida mamlakatimizda maqom san’atini o‘rganish va rivojlantirish borasida muayyan ishlar amalga oshirildi. Ayniqsa, o‘zbek “Shashmaqom”i nota matnlarining nashr etilishi va ularga muvofiq ravishda maqom kuy-qo‘shiqlarining magnit lentalarga yozib olinishi ulkan ilmiy-madaniy ahamiyatga ega voqea bo‘ldi.
Hozirgi kunda yurtimizda Yunus Rajabiy nomidagi Maqom ansambli, hududlarda maqom jamoalari, O‘zbekiston davlat konservatoriyasida shu yo‘nalishda maxsus kafedra faoliyat ko‘rsatayotgani, sohaga oid ilmiy izlanishlar olib borilayotganini qayd etish lozim.
Ayni vaqtda milliy o‘zligimizni anglash, madaniyatimizni har tomonlama rivojlantirish, xalqimiz, avvalo, yosh avlodimizni yuksak insoniy tuyg‘ular ruhida tarbiyalash, uning estetik didi va tafakkurini shakllantirishda maqom san’atining keng imkoniyatlaridan yetarlicha foydalanilmayapti.
Mazkur yo‘nalishda chuqur ilmiy-nazariy tadqiqotlar, o‘quv-uslubiy adabiyotlar yaratish, maqom san’atini radio-televideniye, ommaviy axborot vositalari, Internet tarmog‘i orqali mamlakatimizda va chet ellarda targ‘ib etish, maqom ustozlari, soha olimlari va mutaxassislari, iqtidorli va istiqbolli yosh ijrochilar faoliyatini moddiy va ma’naviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash ishlari e’tibordan chetda qolib kelmoqda.
Yuqorida zikr etilgan kamchilik va muammolarni bartaraf etish, o‘zbek maqom san’atini chuqur o‘rganib, o‘ziga xos ijro maktablari va an’analarni yangi bosqichda ravnaq toptirish, uning “oltin fondi”ni yaratish va boyitish, xalqaro nufuzini oshirish va keng targ‘ib qilish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Fanlar akademiyasi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, O‘zbekiston kompozitorlari va bastakorlari uyushmasining davlat muassasasi shaklida O‘zbek milliy maqom san’ati markazi (keyingi o‘rinlarda – Maqom markazi) faoliyatini tashkil etish haqidagi taklifi ma’qullansin.
O‘zbek milliy maqom san’atini yanada rivojlantirishga doir chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish bo‘yicha Respublika komissiyasi tarkibi 1-ilovaga;
O‘zbek milliy maqom san’atini yanada rivojlantirishga doir chora-tadbirlar dasturi 2-ilovaga;
O‘zbek milliy maqom san’ati markazining tarkibiy tuzilmasi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. O‘zbek milliy maqom san’ati markazining asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
O‘zbekistonda maqom san’atini yanada rivojlantirish, bu borada shakllangan ijro va ijodiy maktablar va an’analarni, buyuk bastakorlar, hofiz va sozandalar merosini chuqur ilmiy asosda o‘rganish va qayta tiklash;
o‘zbek maqom san’ati mumtoz va zamonaviy ijro namunalarining “oltin fondi”ni yaratish;
xalqimiz, xususan, yosh avlodni maqom san’ati bilan keng tanishtirish orqali ularda milliy o‘zlikni anglash tuyg‘usi yuksak badiiy-estetik did va tafakkurni kamol toptirish;
maqom san’ati bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar olib borish va targ‘ib qilish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish;
mumtoz musiqa merosimiz namunalarini notaga olish, mavjud yozuvlarni takomillashtirish va amaliyotga joriy etish, maqom san’atining ijtimoiy-tarixiy ildizlari, ilmiy-nazariy negizlari, milliy va umumbashariy qadriyatlar bilan bog‘liq jihatlarini yurtimiz olimlari va chet ellik mutaxassislar ishtirokida chuqur o‘rganib, yangi ilmiy tadqiqotlar yaratish;
maqom san’atining ko‘p asrlik ijro yo‘llarini puxta o‘zlashtirib, ularni yangicha usullar bilan boyitib, yosh avlod vakillariga o‘rgatib kelayotgan maqomchilar, maqomshunos ilmiy-pedagog olimlar va mutaxassislar, Maqom markazi xodimlari faoliyatini moddiy va ma’naviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash;
yurtimizda maqom san’ati bo‘yicha xorijiy yetuk ijrochilarning o‘zaro tajriba almashuvi, mahorat darslari hamda turli xalqaro maqom anjumanlari va tanlovlarini tashkil etish;
respublika hududlarida taniqli maqom ijrochilarining konsertlarini va mahorat darslarini tashkillashtirish;
maqom san’atini radio-televideniye, ommaviy axborot vositalari va Internet orqali O‘zbekiston va chet ellarda keng targ‘ib etish.
4. Madaniyat vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Moliya vazirligiga:
O‘zbekiston davlat konservatoriyasining Musiqiy sharqshunoslik kafedrasi negizida “O‘zbek maqomi tarixi va nazariyasi” kafedrasini tashkil etish, viloyatlardagi pedagogik oliy ta’lim muassasalarining musiqiy ta’lim yo‘nalishida maqom san’atini maxsus fan sifatida o‘qitishni joriy etish;
mazkur ta’lim muassasalariga malakali mutaxassislar, professor-o‘qituvchilarni jalb etish, ular uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish, tegishli darslik, o‘quv qo‘llanma va ilmiy-uslubiy adabiyotlar bilan ta’minlash;
respublikadagi mavjud bolalar musiqa va san’at maktablari hamda madaniyat va san’at kollejlari va akademik litseylarda maqom san’atini o‘qitish bo‘yicha bo‘limlar faoliyatini yanada kuchaytirish;
maqom san’atining ijodiy, ilmiy-uslubiy va ijro an’analarini puxta o‘zlashtirish va munosib davom ettirish maqsadida, ta’lim muassasalariga mohir maqomchi san’atkorlarni biriktirish va shu asosda “ustoz-shogird” maktablarini tashkil etish vazifasi topshirilsin.
5. 2018-yildan boshlab Shahrisabz shahrida har ikki yilda bir marta Xalqaro maqom san’ati anjumanini o‘tkazish belgilansin.
Respublika komissiyasiga:
Madaniyat vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, YuNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi, Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi, Qashqadaryo viloyati hokimligi bilan birgalikda, bir oy muddatda Shahrisabz shahrining Oqsaroy maydonida mazkur anjumanni o‘tkazish uchun zarur madaniy infratuzilma inshootlarini barpo etish bo‘yicha takliflar kiritish;
Xalqaro maqom san’ati anjumanining ilmiy-ijodiy konsepsiyasi va Nizomini ishlab chiqish;
Oqsaroy maydonining tarixiy qismida maqom san’atiga bag‘ishlangan muzey va milliy sozlar laboratoriyasini tashkil etish;
Shahrisabz shahar madaniyat saroyini kapital ta’mirlash, hozirgi vaqtda Oqsaroy maydonidagi mavjud Maqom markazi hamda bolalar musiqa va san’at maktabi faoliyatlarini takomillashtirish;
Xalqaro maqom san’ati anjumanini yuksak saviyada o‘tkazish uchun horijiy davlatlardan taniqli musiqashunos olimlar, san’atkorlar, ijodiy jamoalar va mutaxassislarni taklif etish;
2018-yildan boshlab sohada faol ijod qilayotgan san’atkorlarni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish maqsadida “Eng yaxshi maqom xonandasi”, “Eng yaxshi maqom sozandasi”, “Eng yaxshi maqom ustozi”, “Eng yaxshi maqom targ‘ibotchisi”, “Eng yaxshi yosh maqomchi” kabi nominatsiyalar bo‘yicha mukofotlar ta’sis etish;
O‘zbek milliy maqom san’atini yanada rivojlantirishga doir chora-tadbirlar dasturida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash vazifalari yuklatilsin.
6. Maqom markazi O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasining “Toshkent radioeshittirish uyi” binosiga ijara to‘lovisiz vaqtincha joylashtirilsin. (Toshkent shahar, Yashnobod tumani, Maxtumquli ko‘chasi 49-uy)
Madaniyat vazirligi, “Davarxitektqurilish” qo‘mitasi, Moliya vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Toshkent shahar hokimligi 1 oy muddatda Maqom markazi uchun zamonaviy talablarga javob beradigan loyiha asosida yangi bino qurish bo‘yicha taklif kiritsin.
O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi o‘z tizimi uchun byudjetdan ajratilgan yillik mablag‘lari doirasida doimiy ravishda “Toshkent radioeshittirish uyi”da ovoz yozish studiyalari va texnik vositalardan Maqom markazi uchun bepul foydalanish va Maqom ansambli tomonidan ijro etiladigan musiqiy asarlarni yozib olish, efirga berish va targ‘ibot qilishni ta’minlasin.
7. Maqom yo‘nalishida ijod qilib kelayotgan ijodiy jamoalar, ansambllar 2023-yilgacha barcha soliq to‘lovlaridan ozod etilsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi:
Maqom markaziga 1 ta yengil avtomobil va 1 ta avtobus xarid qilish uchun mablag‘lar ajratsin.
“Toshkent radioeshittirish uyi”da Maqom markaziga ajratilgan xonalarni joriy ta’mirlash uchun mablag‘ ajratsin.
Maqom san’atini tadqiq qilish bilan bog‘liq ilmiy izlanishlar, o‘quv qo‘llanmalar, tarjimalar, ilmiy va uslubiy adabiyotlarni nashr qilish xarajatlari O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining parametrlarida ijtimoiy sohaga nazarda tutilgan mablag‘lar doirasida moliyalashtirilishini ta’minlasin.
9. Madaniyat vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Moliya vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari uch oy muddatda viloyatlarda yangi namunali maqom ansambllarini tashkil etsin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligiga maqom san’atini rivojlantirish va targ‘ib qilish bo‘yicha xorijiy davlatlar bilan olib boriladigan barcha hamkorlik ishlarini o‘rnatilgan tartibda tashkil etishda amaliy yordam ko‘rsatsin.
11. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, “Jahon” axborot agentligi maqom san’atini rivojlantirish bo‘yicha bajarilgan ishlarni muntazam ravishda yoritib borish maqsadida alohida dastur ishlab chiqsin va amalga oshirsin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi bilan birgalikda, bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
13. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию узбекского национального искусства макома
Национальное искусство макома как неотъемлемая часть культурного наследия узбекского народа своей древней историей, глубокими философскими корнями, неповторимым художественным стилем и богатыми творческими традициями занимает важное место в нашей духовной жизни.
Это уникальное искусство, которое развивалось на протяжении столетий благодаря таланту и неустанному творческому труду великих поэтов и философов, композиторов, певцов и музыкантов, популярно не только в Узбекистане и странах Востока, но и в других регионах мира. Ярким тому подтверждением являются признание ЮНЕСКО Шашмакома нематериальным культурным наследием человечества и включение его в Репрезентативный список этой международной организации.
В Узбекистане осуществлена большая работа по изучению и развитию искусства макома. Издание нотных текстов Шашмакома и аудиозапись соответствующих мелодий и песен стали большим событием в нашей научной и культурной жизни.
В настоящее время в республике действуют ансамбль "Маком" имени Юнуса Раджаби, в областях – творческие коллективы макомистов, в Государственной консерватории Узбекистана функционирует отдельная кафедра, ведутся научные изыскания по этой тематике.
Вместе с тем следует отметить, что широкие возможности искусства макома не полностью используются в целях роста национального самосознания, всестороннего развития нашей культуры, воспитания, прежде всего молодого поколения, в духе высоких нравственных ценностей.
Вне поля зрения остается работа по проведению глубоких научно-теоретических исследований, созданию учебно-методической литературы, широкой популяризации искусства макома в нашей стране и за рубежом посредством радио и телевидения, других средств массовой информации и сети Интернет, материальной и моральной поддержке деятельности наставников-макомистов, ученых-макомоведов и специалистов в этой области, талантливых и перспективных молодых исполнителей.
В целях устранения вышеназванных недостатков, всестороннего изучения искусства узбекского макома, развития связанных с ним исполнительских школ и традиций, создания и обогащения «золотого фонда» макома, его широкой пропаганды, в том числе за рубежом:
1. Одобрить предложение Министерства культуры Республики Узбекистан, Академии наук, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Республиканского центра духовности и просветительства, Союза композиторов и бастакоров Узбекистана об организации деятельности в качестве государственного учреждения Центра узбекского национального искусства макома (далее – Центр макома).
состав Республиканской комиссии по реализации Программы мер по дальнейшему развитию узбекского национального искусства макома согласно приложению №1;
Программу мер по дальнейшему развитию узбекского национального искусства макома согласно приложению №2;
структуру Центра узбекского национального искусства макома согласно приложению №3.
3. Основными задачами Центра макома определить:
дальнейшее развитие искусства макома в Узбекистане, возрождение и изучение на научной основе сложившихся исполнительских и творческих школ и традиций, наследия великих композиторов, хафизов и музыкантов;
создание «золотого фонда» шедевров классического и современного исполнения макомов;
формирование у нашего народа, прежде всего молодого поколения, национального самосознания, художественно-эстетического мировоззрения посредством широкого приобщения к искусству макома;
налаживание международного сотрудничества для проведения научных исследований в области искусства макома, а также его популяризации;
переложение на ноты узбекского классического музыкального наследия, расшифровку и внедрение в научный и культурный оборот имеющихся записей, глубокое изучение с участием отечественных и зарубежных ученых и специалистов социально-исторических корней, научно-теоретических основ искусства макома, его аспектов, связанных с национальными и общечеловеческими ценностями, формирование в результате новых направлений научных исследований;
создание учебников, пособий и научно-методической литературы по преподаванию в системе музыкального образования искусства макома как специального предмета;
материальную и моральную поддержку деятельности макомистов, педагогов, ученых-макомоведов и специалистов, работников Центра макома, бережно сохраняющих и обогащающих многовековые традиции этого древнего искусства;
организацию обмена опытом с участием ведущих зарубежных исполнителей-макомистов, а также проведение мастер-классов, различных международных форумов и конкурсов макома;
организацию в регионах страны концертов и мастер-классов известных исполнителей макома;
широкую пропаганду искусства макома в Узбекистане и за рубежом посредством радио и телевидения, других средств массовой информации и сети Интернет.
4. Министерству культуры, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству финансов поручить:
организацию на базе кафедры музыкального востоковедения Государственной консерватории Узбекистана кафедры «История и теория узбекского макома», преподавания специального предмета «Искусство макома» как направления музыкального образования в педагогических высших образовательных учреждениях на местах;
привлечение в данные образовательные учреждения квалифицированных специалистов, профессоров и преподавателей, создание для них необходимых условий, обеспечение соответствующими учебниками, учебными пособиями и научно-методической литературой;
дальнейшее усиление работы отделений макома в детских школах музыки и искусства, колледжах и академических лицеях культуры и искусства республики;
закрепление за образовательными учреждениями в целях глубокого освоения и достойного продолжения творческих, научно-методических и исполнительских традиций искусства макома известных исполнителей и формирование на этой основе обучения по принципу "Мастер-ученик".
5. Установить проведение с 2018 года в городе Шахрисабзе раз в два года Международного форума искусства макома.
На Республиканскую комиссию возложить следующие задачи:
внесение совместно с Министерством культуры, Министерством иностранных дел, Национальной комиссией Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО, Государственным комитетом по архитектуре и строительству, Кашкадарьинским областным хокимиятом в месячный срок предложений по строительству объектов инфраструктуры, необходимых для проведения данного форума на площади Оксарой города Шахрисабза;
разработку научно-творческой концепции и Положения о Международном форуме искусства макома;
создание в исторической части площади Оксарой музея, посвященного искусству макома, и лаборатории национальных музыкальных инструментов;
осуществление капитального ремонта Дворца культуры города Шахрисабза, совершенствование деятельности расположенных на площади Оксарой Центра макома, а также детской школы музыки и искусства;
приглашение из-за рубежа известных ученых-музыковедов, артистов, творческих коллективов и специалистов для проведения Международного форума искусства макома на высоком уровне;
учреждение с 2018 года в целях поддержки и стимулирования артистов, осуществляющих активную творческую деятельность в данной сфере, премии по номинациям «Лучший солист-исполнитель макома», «Лучший музыкант-исполнитель макома», «Лучший наставник в искусстве макома», «Лучший пропагандист искусства макома», «Лучший молодой макомист»;
обеспечение выполнения задач, намеченных в Программе мер по дальнейшему развитию узбекского национального искусства макома.
6. Временно разместить Центр макома без взимания арендной платы в здании Ташкентского дома радиовещания Национальной телерадиокомпании Узбекистана (город Ташкент, Яшнабадский район, улица Махтумкули, д. 49).
Министерству культуры, Государственному комитету по архитектуре и строительству, Министерству финансов, Министерству экономики, Ташкентскому городскому хокимияту в месячный срок внести предложение о строительстве нового здания для Центра макома на основе отвечающего современным требованиям проекта.
Национальной телерадиокомпании Узбекистана в рамках выделенных из бюджета годовых средств создать для Центра макома возможность постоянного бесплатного использования студий звукозаписи и технических средств Ташкентского дома радиовещания, обеспечить запись, передачу в эфир и пропаганду музыкальных произведений, исполняемых ансамблем макома.
7. Творческие коллективы, ансамбли, осуществляющие деятельность в сфере искусства макома, освободить до 2023 года от всех налоговых платежей.
выделить Центру макома средства для закупки 1 легкового автомобиля и 1 автобуса;
выделить средства для текущего ремонта помещений Ташкентского дома радиовещания, предназначенных для Центра макома;
обеспечить финансирование расходов на издание результатов научных исследований, учебных пособий, переводов, научной и методической литературы, связанной с изучением искусства макома, в рамках средств, предусмотренных на социальную сферу в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
9. Министерству культуры, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству финансов, Министерству экономики Республики Узбекистан, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей в трехмесячный срок организовать в областях новые ансамбли макома.
10. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан оказать практическую помощь Министерству культуры в организации в установленном порядке работы по сотрудничеству с зарубежными государствами в сфере развития и пропаганды искусства макома.
11. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, информационному агентству “Жахон” разработать и реализовать отдельную программу по регулярному освещению работы, проводимой в целях развития искусства макома.
12. Министерству культуры совместно с Министерством юстиции в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова, Государственного советника Президента Республики Узбекистан Х.Султанова.