Konfessiyalararo muloqot va diniy bag‘rikenglik–jamiyat barqarorligi garovi
Toshkent islom universitetida 16-noyabr–Xalqaro bag‘rikenglik kuni munosabati bilan “Konfessiyalararo muloqot va diniy bag‘rikenglik–jamiyat barqarorligi garovi” mavzuida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Toshkent islom universiteti va YuNESKOning mamlakatimizdagi vakolatxonasi tomonidan tashkil etilgan tadbirda Germaniya, Isroil, Italiya, Polsha, Rossiya, Tojikiston kabi davlatlardan kelgan din ishlari bo‘yicha mutaxassislar, ekspertlar, diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillari, diniy konfessiyalar rahbarlari, professor-o‘qituvchilar, talabalar qatnashdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, Toshkent islom universiteti rektori R.Abdullayev, YuNESKOning mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari D.Badarch va boshqalar O‘zbekiston zaminida turli xalqlar mehr-oqibat, qardoshlik tamoyillari asosida tinch-totuv yashab kelayotgani, bugungi kunda bag‘rikenglikning buyuk tarixiy an’analariga monand 130 dan ortiq millat hamda elat vakillarining vijdon va e’tiqod erkinligi kafolatlanganini ta’kidladi.
Shuningdek, konferensiya ishtirokchilari Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasidagi nutqi nafaqat mamlakatimizda, balki Markaziy Osiyo va butun dunyoda hamjihatlikka erishish, dinlararo totuvlik, tinchlikni saqlash yo‘lida muhim dasturilamal bo‘layotganini, bu jihatlar O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida ham o‘z aksini topganini e’tirof etdi.
O‘zbekistonda 16 diniy konfessiyaga mansub 2 ming 250 ga yaqin tashkilot faoliyat yuritmoqda. Diniy ta’limga ixtisoslashgan ta’lim muassasalari, jumladan, Toshkent islom universiteti, madrasalar, islom o‘rta maxsus ta’lim dargohlari, xristian seminariyalarida diniy sohada yetuk mutaxassislar tayyorlanadi.
Bugun yurtimizda 140 ga yaqin milliy-madaniy markaz mavjud. Ularda turli millat va elat vakillari o‘z ona tili, milliy qadriyatlari, tarixi, madaniyatini o‘rganish, ularni yoshlarga yetkazish, millatlararo totuvlik va bag‘rikenglik g‘oyalarini ilgari surish borasida keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirib kelmoqda.
Konferensiyada Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisi O.Yusupov, O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy U.Alimov, Rossiya Prezidenti huzuridagi Diniy birlashmalar bilan aloqalar bo‘yicha kengash a’zosi O.Goncharov, Vatikan davlatining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Ch.Milore, Rus pravoslav cherkovi Toshkent va O‘zbekiston yeparxiyasi rahbari, mitropolit Vikentiy, Novoapostol cherkovining Berlin-Brandenburg okrugi apostoli V.Nadolni va boshqalar mavzu yuzasidan ma’ruzalar o‘qidi.
Tadbir doirasida diniy tashkilotlar, milliy-madaniy markazlar tomonidan tayyorlangan O‘zbekistondagi millatlararo totuvlik, diniy bag‘rikenglik muhitini o‘zida aks ettirgan bosma nashrlar, suratlar, turli millatlar amaliy san’ati namunalari ko‘rgazmasi tashkil etildi.

Религиозная толерантность–основа развития
В Ташкентском исламском университете в связи с 16 ноября–Международным днем толерантности состоялась международная научно-практическая конференция на тему “Межконфессиональный диалог и религиозная толерантность–гарант стабильности общества”.
В мероприятии, организованном Комитетом по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Ташкентским исламским университетом и представительством ЮНЕСКО в нашей стране, приняли участие специалисты по делам религий из Германии, Израиля, Италии, Польши, России, Таджикистана, эксперты, представители дипломатического корпуса и международных организаций, руководители религиозных конфессий, профессора-преподаватели, студенты.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов, ректор Ташкентского исламского университета Р.Абдуллаев, глава представительства ЮНЕСКО в нашей стране Д.Бадарч и другие отметили, что в Узбекистане в мире и согласии, в духе принципов великодушия и братства проживают представители различных наций, сегодня в созвучии великим историческим традициям толерантности представителям более 130 наций и народностей гарантирована свобода совести и вероисповедания.
Участники конференции также подчеркнули, что выступление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН служит важным руководством к действию на пути укрепления согласия, межрелигиозной толерантности, мира и спокойствия не только в нашей стране, но и в Центральной Азии, в мире в целом, что эти аспекты также нашли свое отражение в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
В Узбекистане действуют около 2 250 организаций, относящихся к 16 религиозным конфессиям. В специализированных на религиозном обучении образовательных учреждениях, в частности, в Ташкентском исламском университете, медресе, исламских средних специальных образовательных учреждениях, христианских семинариях подготавливаются ведущие специалисты в области религии.
Сегодня в нашей стране функционируют около 140 национальных культурных центров. В них представители различных наций и народностей осуществляют широкомасштабную работу по изучению своего родного языка, сохранению национальных ценностей, истории, культуры, доведению их до молодежи, по продвижению идей межнационального согласия и великодушия.
На конференции с докладами по теме выступили председатель Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан О.Юсупов, председатель Управления мусульман Узбекистана, муфтий У.Алимов, член Совета по связям с религиозными объединениями при Президенте Российской Федерации О.Гончаров, Чрезвычайный и Полномочный посол государства Ватикан в нашей стране Ч.Мильоре, глава Ташкентской и Узбекистанской епархии Русской православной церкви, митрополит Викентий, апостол Берлин-Бранденбургского округа Новоапостольской церкви В.Надольни и другие.
В рамках мероприятия организована выставка подготовленных религиозными организациями, национальными культурными центрами изданий, фотографий, образцов прикладного искусства, отражающих атмосферу межнационального согласия, религиозной толерантности в Узбекистане.