“O‘zekspomarkaz”da 15-noyabr kuni “Markaziy Osiyo sanoati xalqaro ko‘rgazmasi – 2017” ochildi
Forum doirasida “Tog‘-kon uskunalari, ruda va minerallarni qazib olish va boyitish–Mining World Uzbekistan–2017”, “Metallurgiya, mashinasozlik va dastgohlar–Machinery Central Asia–2017”, “Transport va logistika–Trans Uzbekistan/Trans Logistica–2017” va “Qo‘riqlash, xavfsizlik va yong‘inga qarshi himoya CAIPS/Securika Central Asia–2017” xalqaro ko‘rgazmalari ish boshladi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo, Mudofaa, Favqulodda vaziyatlar vazirliklari, Ichki ishlar vazirligining Yong‘in xavfsizligi bosh boshqarmasi, Savdo-sanoat palatasi hamkorligida “ITE Uzbekistan” xalqaro ko‘rgazma kompaniyaci va ITE kompaniyalar guruhi tomonidan tashkil etildi.
Forum ochilishida mamlakatimiz sanoat salohiyatini yuksaltirish, korxonalarni texnik va texnologik yangilash orqali yuqori sifatli tovar va xizmatlar ishlab chiqarish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar o‘z samarasini berayotgani ta’kidlandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan Harakatlar strategiyasida 2017-2021-yillarda mamlakatimiz sanoatini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab berilgan. Mazkur vazifalar ijrosi doirasida qabul qilinayotgan me’yoriy-huquqiy hujjatlar sohaga yangi texnologiya va asbob-uskunalarni joriy etish, erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari samaradorligini oshirish imkonini berayotir. Markaziy Osiyo sanoati xalqaro ko‘rgazmasi bu borada muhim ahamiyatga ega. Chunki tadbir sanoat korxonalari uchun yangi texnologiyalar va xizmatlarni namoyish qilish, mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilari bilan xorijiy hamkorlar o‘rtasida manfaatli aloqalarni rivojlantirish uchun yaxshi imkoniyatdir.
Tog‘-kon va metallurgiya sanoati iqtisodiyotimizning muhim strategik tarmoqlaridan. Mazkur sohalarga ixtisoslashgan xalqaro ko‘rgazmalarda tog‘-kon sanoati uchun zamonaviy texnologiyalar, dastgoh va uskunalar, metallurgiya, mashinasozlik, qurilish tarmoqlariga mo‘ljallangan maydalash-saralash, burg‘ulash, parmalash, metallga ishlov berish uskunalari namoyish etilmoqda. Ushbu pavilyon mashinasozlik zavodlari, metallurgiya kompaniyalari va iqtisodiyotning boshqa real sektori vakillarining o‘zaro muloqoti uchun platforma vazifasini o‘tamoqda.
Ko‘rgazmalarda O‘zbekiston, Avstraliya, Belgiya, Germaniya, Italiya, Ispaniya, Shveytsariya, Polsha, Chexiya, Daniya, Xitoy, Rossiya, Janubiy Koreya, Birlashgan Arab Amirliklari, Turkiya, Ukraina, Qozog‘iston, Latviya kabi mamlakatlardan 80 ga yaqin kompaniya o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etmoqda.
Chexiya Respublikasi milliy stendida mashinasozlik, energetika va og‘ir sanoat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi 9 kompaniya qatnashayotgani mamlakatimizda ushbu davlat ishlab chiqaruvchilari bilan manfaatli sheriklik aloqalari tobora mustahkamlanib borayotganidan dalolatdir.
– O‘zbekiston qimmatbaho, rangli va og‘ir metall qazib olish bo‘yicha nafaqat mintaqada, balki dunyoda yetakchilardan hisoblanadi, – deydi Chexiyaning “Konrad Tools” kompaniyaci prezidenti Jan Konrad. – Korxonamiz tog‘-kon sanoati uchun parmalovchi va burg‘ulovchi dastgohlar ishlab chiqaradi. Maqsadimiz kelajakda O‘zbekistonda tog‘-kon sanoati uchun zarur uskunalarni tayyorlashni yo‘lga qo‘yishdan iborat. Mamlakatingizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar xorijiy investorlarga ko‘plab imtiyozlarni tuhfa etmoqda. Bu tarmoqni yanada rivojlantirishda ayni muddaodir.
“Transport va logistika – Trans Uzbekistan/Trans Logistica – 2017” XIV xalqaro ko‘rgazmasida maxsus texnika, transport va logistika xizmatlarini rivojlantirish tendensiyalari, soha vakillarining O‘zbekistonning transport-logistika tarmog‘iga bo‘lgan qiziqishi yorqin namoyon bo‘lmoqda.
O‘zbekiston Buyuk ipak yo‘li chorrahasida joylashgan mamlakat sifatida Sharq va G‘arb o‘rtasidagi savdo aloqalarida faol ishtirok etgan. Prezidentimizning xorijiy davlatlar bilan hamkorlikni mustahkamlashga qaratayotgan alohida e’tibori transport-logistika yo‘nalishlari ochish bo‘yicha yangi loyihalarni ishlab chiqishda muhim o‘rin tutmoqda. Ushbu ko‘rgazma o‘tgan yillar davomida logistika tarmog‘ining mahalliy va xorijiy ishtirokchilarini birlashtirib, O‘zbekistonning geostrategik joylashuvi hamda rivojlangan transport kommunikatsiya tizimlarini keng namoyish etishning qulay vositasiga aylandi.
Bu galgi ko‘rgazmada o‘n ikki mamlakatdan 40 kompaniya vakillari qatnashmoqda. Ular tomonidan yo‘l qurilishi, xalqaro transport yo‘nalishlarining keng turlari – havo, suv, quruqlik orqali yuk tashish borasidagi xizmatlar taklif etilmoqda.
Ko‘rgazmada “ACSC Logistics” va “Trans Torg” (Ozarbayjon), “R Group” (Belarus), SIA“Inflot” (Latviya), “Ecofrigo” (Turkiya), “Man Logistic Service” hamda “TM Trans LP” (O‘zbekiston) kabi kompaniyalar ilk bor qatnashmoqda. Transport-logistika xizmatlari va yo‘lovchilarni tashish borasida Markaziy Osiyoda katta salohiyatga ega “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatining MDH, Yevropa va Osiyo davlatlari bilan xalqaro va mahalliy temir yo‘l tashuvlari bo‘yicha taklif etayotgan xizmatlari qatnashchilar e’tiborini tortmoqda.
– Mamlakatimizning yo‘lovchi va yuk tashish bo‘yicha imkoniyatlari tobora ortib bormoqda, – deydi “O‘ztemiryo‘lkonteyner” aksiyadorlik jamiyati bo‘lim boshlig‘i Javlon Fayziyev. – Temir yo‘l tarmog‘i kengaytirilgani va amalga oshirilgan islohotlar natijasida jahonning ko‘plab davlatlariga qo‘shma logistikani amalga oshirish imkoniga egamiz. Bu mijozlar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratmoqda. Ko‘rgazmada transport-logistika, ombor majmualari va terminallardan foydalanish xizmatlari namoyish etilmoqda.
Ko‘rgazmaning yana bir ishtirokchisi – Rossiyaning Gorkiy nomidagi avtozavodidir. Eng yirik yuk va maxsus transport ishlab chiqaruvchilaridan bo‘lgan ushbu zavod keng turdagi avtomobil va transport vositalarini taqdim etmoqda. Doimiy ishtirokchilar orasida transport mashinasozligi bozorida yetakchilar qatorida e’tirof etiladigan “Transmashxolding” (Rossiya) va neft-gaz tarmog‘ida logistik xizmatlar ko‘rsatuvchi “Petroleum” (Qozog‘iston) kompaniyalarini keltirish mumkin.
Qo‘riqlash, xavfsizlik va yong‘inga qarshi himoya xizmatlariga bag‘ishlangan IX xalqaro ko‘rgazma xavfsizlik, qo‘riqlash va yong‘inga qarshi himoya vositalari ishlab chiqaruvchilarini o‘z atrofiga birlashtirdi.
Mamlakatimizning barcha hududida keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilayotir. Mazkur jarayonda xavfsizlik va osoyishtalikni ta’minlash muhim ahamiyat kasb etadi. Davlatimiz rahbarining 2017 yil 29 avgustdagi qarori bilan qabul qilingan “Xavfsiz shahar” yagona apparat-dasturiy ta’minot majmuasi sohadagi imkoniyatlarni yanada kengaytiradi. “Xavfsiz shahar” loyihasi ichki ishlar idoralari, davlat organlari va muassasalarning axborot va videokuzatuv tizimlari, qo‘riqlash inshootlari kabi qator yo‘nalishlarda olib boriladigan ishlarni nazarda tutadi.
“CAIPS/Securika Central Asia – 2017” ko‘rgazmasida ishtirokchilar zamonaviy yagona xavfsizlik tizimi, davlat va sanoat inshootlarini qo‘riqlash, ishlab chiqarishda xavfsiz sharoitlar, turar joy va fuqarolarning shaxsiy mulkini qo‘riqlash, yong‘in va tabiiy ofatlarning oldini olishning qulay vosita va tizimlari bilan yaqindan tanishmoqda.
– Tinchlik va xotirjamlik bor joyda rivojlanish, taraqqiyot bo‘ladi, – deydi “Nihon” kompaniyasi menejeri Bepa Song (Xitoy). – Fuqarolar ham, ishlab chiqaruvchilar ham shunday sharoitlarda yashashni, faoliyat yuritishni istaydi. O‘zbekistonda tinchlik-totuvlik hukmronligi xorijiy sarmoyadorlarni jalb etadigan muhim jihatlardan biridir. Kompaniyamiz videokuzatuv uskunalari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. Bu har qanday ob-havo sharoitida hududni 24 soat davomida nazorat qilish imkonini beradi. Mamlakatingizda ushbu sohalar ham jadal rivojlanib borayotgani bois ishtirokimiz istiqbolli bo‘lishiga ishonamiz.
Ko‘rgazmalar doirasida taqdimot marosimlari, davra suhbatlari, ishtirokchilar va mutaxassislar o‘rtasida muzokaralar o‘tkazilmoqda.

В Узэкспоцентре 15 ноября открылась “Центральноазиатская международная выставка – 2017”
В ее рамках начали работу международные выставки “Горное оборудование, добыча и обогащение руд и минералов – Mining World Uzbekistan – 2017”, “Металлургия. Машиностроение. Станкостроение – Machinery Central Asia – 2017”, “Транспорт и логистика – Trans Uzbekistan/Trans Logistica – 2017” и “Охрана, безопасность и противопожарная защита - CAIPS/Securika Central Asia – 2017”.
Мероприятие организовано международной выставочной компанией “ITE Uzbekistan” и группой компаний "ITE" совместно с министерствами внешней торговли, обороны, по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Главным управлением пожарной безопасности Министерства внутренних дел, Торгово-промышленной палатой.
На открытии форума отмечалось, что широкомасштабная работа, направленная на повышение промышленного потенциала нашей страны, производство высококачественных товаров и услуг посредством технического и технологического перевооружения предприятий, дает ожидаемые результаты.
В разработанной по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Стратегии действий предусмотрены приоритетные направления развития промышленности нашей страны на 2017-2021 годы. Принимаемые в рамках реализации этих задач нормативно-правовые документы способствуют внедрению новых технологий и оборудования, повышению эффективности свободных экономических и малых промышленных зон. Важное значение при этом имеет Центральноазиатская международная выставка, которая является хорошей возможностью для промышленных предприятий продемонстрировать новые технологии и услуги, развивать взаимовыгодное сотрудничество между отечественными производителями и зарубежными партнерами.
Горнорудная и металлургическая промышленность - одна из ключевых стратегических отраслей нашей экономики. На специализированных международных выставках демонстрируются современные технологии, оборудование и станки для горнорудной промышленности, дробильное и мельничное, бурильное, сверлильное оборудование, оборудование по обработке металлов для отраслей металлургии, машиностроения и строительства.
В выставках со своей продукцией участвует около 80 компаний из таких стран, как Узбекистан, Австралия, Бельгия, Германия, Италия, Испания, Швейцария, Польша, Чехия, Дания, Китай, Россия, Южная Корея, Объединенные Арабские Эмираты, Турция, Украина, Казахстан, Латвия.
На национальном стенде Чешской Республики представлены 9 компаний по производству продукции машиностроения, энергетики и тяжелой промышленности, что свидетельствует о последовательном укреплении выгодных партнерских связей с чешскими производителями.
– Узбекистан является одним из мировых лидеров по добыче драгоценных, цветных и тяжелых металлов, – говорит президент компании “Konrad Tools” Жан Конрад (Чехия). – Наше предприятие производит бурильное и сверлильное оборудование для горнодобывающей отрасли. Наша цель - наладить в Узбекистане изготовление необходимого оборудования для горнорудной промышленности. Осуществляемые в вашей стране экономические реформы предоставляют большие льготы для иностранных инвесторов, что имеет важное значение в дальнейшем развитии двустороннего сотрудничества.
На XIV международной выставке “Транспорт и логистика – Trans Uzbekistan/Trans Logistica – 2017” широко представлены специальная техника, тенденции развития транспортных и логистических услуг.
Узбекистан, расположенный на Великом шелковом пути, принимал активное участие в развитии торговых связей между Востоком и Западом. Особое внимание, уделяемое Президентом нашей страны укреплению сотрудничества с зарубежными странами, играет важную роль в разработке проектов по открытию новых транспортно-логистических направлений. Эта выставка, объединяющая отечественных и зарубежных представителей сферы логистики, превратилась в инструмент широкой демонстрации важности геостратегического положения Узбекистана и развитых транспортно-коммуникационных систем.
На нынешней выставке представители 40 компаний из 12 стран предлагают широкий спектр техники для дорожного строительства, услуг по перевозке грузов воздушным, морским и сухопутным транспортом.
В выставке впервые участвуют такие компании, как “ACSC Logistics” и “Trans Torg” (Азербайджан), “R Group” (Беларусь), SIA“Inflot” (Латвия), “Ecofrigo” (Турция), “Man Logistic Service” и “TM Trans LP” (Узбекистан). Внимание участников привлекают услуги лидера по оказанию транспортно-логистических услуг и перевозке пассажиров в Центральной Азии - акционерного общества “Узбекистон темир йуллари”.
– Все больше возрастают возможности нашей страны по перевозке грузов, – говорит начальник отдела акционерного общества “Узтемирйулконтейнер” Жавлон Файзиев. – В результате расширения системы железнодорожных магистралей мы получили возможность осуществления совместной логистики во многие страны СНГ, Азии и Европы, что создает дополнительные удобства для клиентов. На выставке мы представляем транспортно-логистические услуги, услуги складских комплексов и терминалов.
Российский автозавод имени Горького, являющийся одним из крупных производителей грузового и специального транспорта, представляет широкий спектр своей продукции. Среди постоянных участников также можно выделить компании “Трансмашхолдинг” (Россия) и “Petroleum” (Казахстан) по оказанию логистических услуг в нефтегазовой отрасли.
IX международная выставка, посвященная услугам в области охраны, безопасности и противопожарной защиты, объединила производителей средств безопасности, охраны и противопожарной защиты.
Во всех регионах нашей страны осуществляется масштабная созидательная работа. Важное значение в данном процессе приобретает обеспечение мира и безопасности. Созданный в соответствии с постановлением главы государства от 29 августа 2017 года единый аппаратно-программный комплекс «Безопасный город» предусматривает расширение работы по ряду таких направлений, как системы информации и видеонаблюдения для органов внутренних дел, государственных органов и учреждений, охрана сооружений.
Экспозиция выставки “CAIPS/Securika Central Asia – 2017” знакомит участников с системами безопасности при охране государственных и промышленных сооружений, производственных предприятий, охране жилья и частной собственности граждан, средствами и системами предупреждения пожаров и стихийных бедствий.
– Мир и спокойствие - залог развития и прогресса в стране, – говорит менеджер компании “Nihon” Бепа Сонг (Китай). – В Узбекистане царят мир и благоденствие, что является одним из факторов, привлекающих иностранных инвесторов. Наша компания занимается производством систем видеонаблюдения, позволяющих наблюдать за объектом 24 часа в сутки и в любых погодных условиях. Убеждены, что благодаря опережающему развитию в вашей стране этих сфер наше участие в выставке будет плодотворным.