2017-11-16 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-noyabr kuni mamlakatimizda huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida belgilangan vazifalar ijrosi, bu borada mavjud muammolar va ularni hal etish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishda parlament va hukumat a’zolari, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat idoralari mas’ul xodimlari hamda fuqarolik jamiyati institutlari vakillari ishtirok etdi. Videoselektorda joylardan mahalliy hokimiyat organlari va boshqa mutasaddi idoralar rahbarlari qatnashdi.
Qayd etish joizki, o‘tgan vaqt davomida Prezidentimizning bevosita rahbarligi va tashabbuslari asosida fuqarolarning tinch va farovon hayot kechirishini ta’minlash, huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida salmoqli ishlar amalga oshirildi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olish borasidagi faoliyatni muvofiqlashtirish, diniy ekstremizm, terrorizm va uyushgan jinoyatchilikning boshqa shakllariga qarshi kurashish bo‘yicha tashkiliy-amaliy choralarni kuchaytirish, korrupsiyaga qarshi kurashishning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini takomillashtirish va samaradorligini oshirish, aholining huquqiy madaniyati va ongini yuksaltirish, bu borada davlat tuzilmalarining fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalari bilan o‘zaro samarali hamkorligini tashkil etish bilan bog‘liq aniq vazifalar belgilangan.
Mazkur vazifalar ijrosi yuzasidan “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi, “Bolalarni ularning sog‘lig‘iga zarar yetkazuvchi axborotdan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunlar, Prezidentimizning “Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilinib, davlat organlari va keng jamoatchilik oldida turgan muhim vazifalar aniq va ravshan belgilab berildi.
Davlat idoralari, ziyolilar, mahalla faollari va boshqa jamoatchilik tuzilmalarining ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini birlashtirish orqali ishlar ta’sirchanligini oshirish maqsadida davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan har haftaning payshanba kuni – “Huquqbuzarliklar profilaktikasi kuni” etib belgilandi va joylarda bu amaliyot o‘zining ijobiy samarasini bermoqda.
Jumladan, joriy yilning 10 oyi mobaynida umumiy jinoyatlar soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 14 foizga, shundan talonchilik 16 foizga, bosqinchilik – 19 foizga, qotillik – 21 foizga, tovlamachilik – 22 foizga, bezorilik – 34 foizga kamayishiga erishildi.
Shuningdek, ayollar o‘rtasida jinoyat sodir etish holatlari 16 foizga, yoshlar o‘rtasida 14 foizga, voyaga yetmaganlar o‘rtasida 17 foizga kamaydi.
Prezidentimizning joriy yil 8 avgustdagi qaroriga asosan viloyat, tuman va shaharlar hududlari sektorlarga bo‘lindi. Sektorlarda hokimlik, huquq-tartibot va boshqa davlat organlari hamda jamoatchilik vakillari mavjud muammolarni bartaraf etish, aholining turmush farovonligini oshirish, bir so‘z bilan aytganda, xalqning og‘irini yengil qilishga qaratilgan aniq tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Aholi va jamoatchilik bilan yaqin hamkorlik va muloqot o‘rnatilgani natijasida 1 ming 243 mahallada bironta ham jinoyat sodir etilishiga yo‘l qo‘yilmadi.
Uyma-uy yurib aholi muammolarini o‘rganish natijasida 22 ming 370 oilaning notinchligiga barham berildi, 11 ming 345 yosh oila ajrashib ketishdan saqlab qolindi, mahalla posbonlarining tezkor xabarlari yordamida 4 ming 494 jinoyat fosh etildi.
Huquqbuzarliklarning oldini olish va jinoyatchilikka qarshi kurashish faoliyatiga axborot-kommunikatsiya texnologiyalari keng tatbiq qilinmoqda. Jumladan, Toshkentda “xavfsiz shahar”, Samarqand, Buxoro, Xiva va Shahrisabz shaharlarida “xavfsiz turizm”, Parkent tumanida “xavfsiz dam olish” konseptual loyihalari joriy etilmoqda.
Mamlakatimizda savdo-sotiq, madaniy hordiq chiqarish va boshqa jamoat joylari, ta’lim muassasalarida jami 177 mingdan ortiq videokuzatuv moslamalari o‘rnatilishi natijasida ko‘plab og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlarni fosh etishga erishildi.
Ma’lumki, har bir mahallani jinoyatchilikdan xoli hududga aylantirish, bu borada befarqlik, loqaydlik holatlariga barham berish jamiyatda tinch va osoyishta hayotni ta’minlashning asosiy shartlaridan biridir. Bu borada har bir fuqaro ongida “Mening mahallamda jinoyat sodir bo‘lmasligi kerak” degan tuyg‘uni shakllantirish g‘oyat muhim ahamiyatga ega.
Namangan shahrining Orzu mahallasidagi ijobiy tajribadan samarali foydalanish natijasida viloyatning 160 ta, Xorazmda “Jamoatchilik nazorat maskanlari” faoliyati yo‘lga qo‘yilishi evaziga 198 ta mahallani jinoyatdan xoli hududga aylantirishga erishildi.
Huquqbuzarliklar o‘z-o‘zidan sodir etilmaydi. Asosiy masala huquqbuzarliklarning oqibatlari bilan kurashish emas, balki barvaqt oldini olish, sodir etishga imkon bergan sabab va shart-sharoitlarni o‘z vaqtida bartaraf etishdan iboratdir.
Bu masalada hududlarda yangi ish o‘rinlari tashkil qilish, tadbirkorlik bilan shug‘ullanish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishga eng asosiy e’tibor qaratilmoqda.
Shu maqsadda mamlakatimizda 11 erkin iqtisodiy zona va 5 sanoat zonasi tashkil etildi. Kichik sanoat zonalarining soni 90 taga yetkazildi. Bu yil yangidan tashkil etilgan korxonalarda 7 ming 500 ishlab chiqarish quvvatlari foydalanishga topshirildi, 650 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi.
Bu esa hududlarni jadal rivojlantirish, infratuzilmani yaxshilash hamda yuqori texnologik va jahon bozorida raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish orqali aholining doimiy bandligini ta’minlash, oilalar daromadini ko‘paytirish, halol va farovon turmush sharoitini yo‘lga qo‘yish imkonini bermoqda.
Amalga oshirilgan ijobiy ishlar bilan birga, davlatimiz rahbari ayrim hududlarda jinoyatlarni sezilarli kamaytirishga erishilmagani, ba’zi jinoyat turlari oshgani kabi kamchiliklarni keskin tanqid qildi.
Xususan, Toshkent shahri, Jizzax, Samarqand, Farg‘ona va Toshkent viloyatlari mutasaddi rahbarlariga yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar ko‘rsatilib, ularni bartaraf etish borasida aniq topshiriqlar berildi.
Qator mahallalarda profilaktik tadbirlarning samaradorligi yetarli darajada ta’minlanmagani, huquq-tartibot idoralarining jamoatchilik bilan hamkorligi talab darajasida yo‘lga qo‘yilmagani, bu esa ayrim turdagi og‘ir jinoyatlar sodir etilishiga sabab bo‘lgani aniq raqam va misollar asosida tahlil qilindi.
Davlatimiz rahbari tomonidan har bir hududning o‘ziga xos xususiyatidan kelib chiqqan holda, tumanlar kesimida jinoyatlarning oldini olish borasida alohida chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Tahlillar shuni ko‘rsatmoqdaki, joriy yilning dastlabki 10 oyida sodir etilgan qotillik jinoyatlarining 165 tasi er-xotin va qaynona-kelinlar o‘rtasida, 66 tasi qo‘ni-qo‘shnilar o‘rtasida oddiygina maishiy kelishmovchiliklar oqibatida kelib chiqqan.
Yig‘ilishda mahallalarda faoliyat yuritayotgan posbonlar haqida so‘z borar ekan, ko‘p hollarda ularning salohiyati, bilim va malakasi talabga javob bermasligi, bunday vazifaga fidoyi yoshlar safarbar etilmayotgani, rag‘batlantirish mexanizmlari ishlab chiqilmagani sababli huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olishda posbonlar ishtiroki sezilmayotgani ta’kidlandi. Shundan kelib chiqqan holda, “Mahalla posboni” jamoatchilik tuzilmasi faoliyatini tanqidiy ko‘rib chiqib, uning ish samaradorligini oshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Yana bir og‘riqli mavzu – ko‘rilayotgan choralarga qaramasdan, firibgarlik bilan bog‘liq jinoyatlarni keskin kamaytirishga erishilmayotgani ta’kidlab o‘tildi. Bunday jinoyatlarning asosiy sabablari fuqarolik munosabatlarini qonun doirasida amalga oshirmaslikka borib taqaladi. Oqibatda bu sodda odamlarning jinoyat qurboni bo‘lishiga olib kelmoqda.
Shu sababli davlatimiz rahbari notariat tizimlaridagi byurokratizm va sansolarlik holatlariga chek qo‘yish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish orqali notarial xizmatlar ko‘rsatish jarayonini takomillashtirish zarurligiga alohida e’tibor qaratdi.
Yig‘ilishda, shuningdek, ayollar tomonidan jinoyat sodir etish holatlariga barham berilmayotgani tanqid qilindi. Shu sababli oilalardagi ijtimoiy-ma’naviy muhitni atroflicha o‘rganish, aniqlangan muammolarni joyida hal etish, bu jarayonda, ayniqsa, sektor rahbarlari, xotin-qizlar qo‘mitalari hamda jamoatchilikning mas’uliyatini oshirish muhim ahamiyatga ega.
Davlatimiz rahbari faqat jazo qo‘llash tahdidi bilan emas, avvalo, aholi ongiga jinoyatga qo‘l urmaslik, birovning haqiga xiyonat qilmaslik, Vatanga sadoqatli bo‘lish, atrofdagi insonlarga yuksak hurmatda bo‘lish kabi fazilatlarini singdirish lozimligi, bunda ommaviy axborot vositalari, radio-televideniye, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar matbuot xizmatlari yanada faollik ko‘rsatishi zarurligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda yoshlar o‘rtasida sodir etilayotgan jinoyatchilik masalasi batafsil muhokama qilindi. Bu borada ahvol tashvishlanarlidir. Xususan, joriy yilning 10 oyi davomida yoshlarning 22 ming nafari jinoyatga qo‘l urgan. Bu raqam jinoyat sodir etgan jami shaxslar ko‘rsatkichining uchdan bir qismini tashkil qiladi. Achinarlisi shuki, akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o‘quvchilari tomonidan 875 ta, maktab o‘quvchilari tomonidan esa 310 ta og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etilishiga yo‘l qo‘yilgan.
Toshkent yuridik kolleji o‘quvchilari dars vaqtida muassasa hovlisida o‘zaro janjallashib, oqibatda bu ulardan birining o‘limiga, birining esa og‘ir jarohat olishiga sabab bo‘lgani kabi holatlar qaytarilishiga yo‘l qo‘ymaslik zarurligi ta’kidlandi.
Majlisda yoshlar orasida jinoyatchilikning oldini olish, bu borada ta’lim muassasalari va ichki ishlar organlarining hamkorligini mustahkamlash va mas’uliyatini oshirish masalalari tahlil qilindi. Shu maqsadda tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga o‘quvchi-talabalarning darsdan tashqari vaqtlarini samarali o‘tkazishni tashkil etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish, maktabgacha va maktabdagi ta’lim davrida tadbirkorlik qobiliyatini shakllantirishga alohida e’tibor berish, bu jarayonga malakali kadrlarni jalb etish, yoshlar uchun biznes sohasiga oid adabiyotlar yaratish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda jinoyatchilikning oldini olishda eng muhim omillardan biri bo‘lgan ishsizlikni bartaraf etish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu muammoni bartaraf etmay turib, huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘yicha ko‘zlangan natijalarga erishib bo‘lmaydi.
Shu ma’noda, Prezident Shavkat Mirziyoyev jinoyat sodir etganlarning 16 mingdan ziyodi yoki har to‘rttadan bittasi ishsiz ekaniga e’tibor qaratdi.
Davlatimiz rahbari bunday noxush holatni bartaraf etish uchun har bir sektor rahbari o‘ziga biriktirilgan hududlarda tadbirkorlik subyektlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlashi, yangi ish o‘rinlarini barpo etishga ko‘maklashishi, fuqarolarning bandligini ta’minlashga imkoniyat yaratish bo‘yicha aniq ishlarni amalga oshirishi lozimligini ta’kidladi.
Muhokama qilingan yana bir dolzarb masala – bu yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rilayotgan choralarning bugungi kun talablariga javob bermasligidir. Masalan, o‘tgan 10 oyda sodir etilgan 8 mingga yaqin yo‘l-transport hodisasi oqibatida 2 ming 31 nafar fuqaro halok bo‘lib, 7 ming 622 nafari tan jarohati olgan. Bu hodisalarning asosiy sababi fuqarolarimizda yo‘l harakati qoidalariga rioya qilish madaniyatini oshirish, avtotransport vositalarining yo‘llarda harakatlanishi uchun xavfsizlik choralarini ko‘rishda jiddiy muammolar mavjudligidadir.
Shuni inobatga olgan holda, mutasaddi rahbarlarga haydovchi va piyodalarning yo‘llarda harakatlanish madaniyatini oshirish, yo‘llarni harakat xavfsizligini ta’minlashning zamonaviy texnik vositalari bilan jihozlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Huquqbuzarliklar profilaktikasida xizmat intizomi va qonunchilikni kuchaytirish, ichki ishlar idoralari tarkibiga adashib kirib qolgan, mas’uliyatni to‘la anglamasdan, fuqarolarning haqli e’tirozlariga sababchi bo‘layotgan xodimlardan tozalash masalasi doimo dolzarb vazifadir.
Shu nuqtai nazardan, ichki ishlar organlarining kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda Prezidentimiz tashabbusi bilan har bir tumanda tuzilgan sektorlar faoliyati tahlil qilindi. Bundan buyon har bir sektor rahbari jinoyatchilikning holati uchun ham shaxsan javob berishi qayd etildi. Sektor rahbarlarining bu boradagi mas’uliyatini oshirish maqsadida Hududlarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish va huquqbuzarlikka qarshi kurashish Respublika komissiyasini tuzish bo‘yicha topshiriq berildi. Uning tarkibiga “Mahalla”, “Nuroniy” jamg‘armalari, Yoshlar ittifoqi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Ma’naviyat va ma’rifat markazi rahbarlarini ham kiritish, Komissiya faoliyatini Oliy Majlis Senati tomonidan muvofiqlashtirish belgilandi.
Majlisda rahbarlar ma’naviyati masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Haqiqiy rahbar, haqiqiy yetakchi odamlarning bardoshini sinash uchun emas, balki ularga munosib shart-sharoit yaratib berish, og‘irini yengil qilish uchun rahbar etib tayinlanadi. Barcha bo‘g‘indagi rahbarlar – u vazir yoki hokim bo‘ladimi, idora yoki tashkilot boshlig‘i bo‘ladimi, o‘zining odob-axloqi va madaniyati bilan hammaga o‘rnak va namuna bo‘lishi zarurligi alohida ta’kidlandi.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqanlar yurtimizda aholining tinch-osoyishta hayot kechirishini ta’minlash, huquqbuzarliklarning oldini olish, jinoyatchilikka qarshi kurashish, shuningdek, boshqa hayotiy muhim masalalarni hal etish bo‘yicha keng ko‘lamli harakatlar boshlangani, yangi tizim yaratilgani ijobiy natijalar berayotganini qayd etdilar.
Shu bilan birga, barcha sa’y-harakatlarga qaramasdan, huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘yicha kamchiliklar hali ko‘pligi, ularni bartaraf etish va sohadagi ahvolni o‘nglash, davlatimiz rahbari tomonidan berilgan topshiriqlarning qat’iy ijrosini ta’minlashda davlat idoralari, mahalla faollari va boshqa jamoatchilik tuzilmalarining hamjihatligini yanada mustahkamlash lozimligi ta’kidlandi.

Усиление порядка и дисциплины, укрепление атмосферы предотвращения преступности – основной фактор эффективности профилактики правонарушений
2017-11-16 | Политика
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 15 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное выполнению задач по повышению эффективности профилактики правонарушений и борьбы с преступностью, решению имеющихся в этом направлении проблем.
В совещании приняли участие члены парламента и правительства, ответственные сотрудники правоохранительных и контролирующих органов, а также представители институтов гражданского общества. Посредством видеоконференцсвязи в нем участвовали руководители местных органов власти и других ответственных ведомств.
Следует отметить, что за прошедший период под руководством и по инициативе Президента нашей страны реализована весомая работа, направленная на обеспечение мирной и благополучной жизни граждан, предупреждение правонарушений на ранней стадии и борьбу с преступностью.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах определены конкретные задачи по координации деятельности по борьбе с преступностью и профилактике правонарушений, совершенствованию и усилению эффективности организационно-правовых механизмов противодействия религиозному экстремизму, терроризму, другим формам организованной преступности, коррупции, а также по повышению правовой культуры населения, организации эффективного взаимодействия в данном направлении государственных структур с институтами гражданского общества, средствами массовой информации.
Приняты законы «О противодействии коррупции», «О защите детей от информации, наносящей вред их здоровью», постановление Президента страны «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью», которые четко и ясно определили первостепенные задачи, стоящие в этом направлении перед государственными органами и широкой общественностью.
В целях повышения действенности работы в этом направлении путем объединения усилий государственных органов, интеллигенции, активистов махалли и общественных структур по инициативе главы нашего государства каждый четверг недели определен Днем профилактики правонарушений, что дает положительные результаты.
В частности, за 10 месяцев текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатели общей преступности снизились на 14 процентов, в том числе грабежа – на 16 процентов, разбоя – на 19 процентов, убийств – на 21 процент, вымогательства – на 22 процента, хулиганства – на 34 процента.
Также снизилось число женщин, совершивших преступления, на 16 процентов, молодежи – на 14 процентов, несовершеннолетних – на 17 процентов.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны от 8 августа текущего года территории областей, районов и городов разделены на секторы. В секторах представители органов власти, правоохранительных и государственных структур, а также общественности ведут целенаправленную работу по устранению имеющихся проблем, повышению уровня жизни и благосостояния населения.
Благодаря тесному сотрудничеству и диалогу с населением и общественностью в 1243 махаллях не совершено ни одного преступления.
В результате изучения проблем населения посредством подворного обхода улучшена духовно-моральная обстановка в 22 370 неблагополучных семьях, предупрежден распад 11 345 молодых семей, на основе оперативных сообщений общественных формирований «Махалла посбони» раскрыты 4 494 преступления.
В работу по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью широко внедряются информационно-коммуникационные технологии. В частности, реализуются концептуальные проекты в Ташкенте – «Безопасный город», в Самарканде, Бухаре, Хиве и Шахрисабзе – «Безопасный туризм», в Паркентском районе – «Безопасный отдых».
Благодаря установке более 177 тысяч камер видеонаблюдения в торговых точках, объектах культурного досуга и других общественных местах, образовательных учреждениях страны раскрыто множество тяжких и особо тяжких преступлений.
Известно, что превращение каждой махалли в территорию, свободную от преступности, недопущение безразличия, равнодушия являются одними из важных условий обеспечения мирной и спокойной жизни общества. В этой связи чрезвычайное значение имеет осознание каждым гражданином важности идеи "В моей махалле не должны совершаться преступления".
Благодаря эффективному использованию положительного опыта махалли «Орзу» города Намангана 160 махаллей Наманганской области, а также за счет организации пунктов общественного контроля 198 махаллей Хорезмской области превращены в территории, свободные от преступлений.
Правонарушения не совершаются беспричинно, и основной задачей при этом является не борьба с их последствиями, а их раннее предупреждение, своевременное выявление и устранение причин и условий, способствующих их совершению.
С учетом этого основное внимание уделяется созданию в регионах новых рабочих мест, формированию дополнительных возможностей для предпринимательской деятельности.
В этих целях создано 11 свободных экономических и 5 промышленных зон. Количество малых промышленных зон доведено до 90. В этом году сданы в эксплуатацию 7 500 новых производств, создано более 650 тысяч рабочих мест.
Все это позволяет обеспечивать постоянную занятость населения, последовательно повышать доходы семей, их уровень и качество жизни за счет ускоренного развития регионов, совершенствования инфраструктуры, выпуска высокотехнологичной и конкурентоспособной на мировом рынке продукции.
Наряду с осуществленной положительной работой глава нашего государства подверг резкой критике то, что в некоторых регионах не обеспечено заметное снижение преступности и наблюдается рост отдельных видов преступлений.
В частности, ответственным руководителям города Ташкента, Джизакской, Самаркандской, Ферганской и Ташкентской областей было указано на допущенные недостатки, даны конкретные поручения по их устранению.
Отмечено, что некоторыми руководителями до сих пор не изменено отношение к работе по духовности и просветительству.
На основе конкретных цифр и примеров говорилось о том, что неэффективность профилактических мероприятий и ненадлежащее сотрудничество органов правопорядка с общественностью способствовали совершению в ряде махаллей тяжких преступлений.
Главой нашего государства поручено разработать «Дорожную карту», включающую мероприятия по предупреждению преступлений в разрезе районов с учетом особенностей каждого региона.
Анализ преступлений, связанных с семейными отношениями, показал, что за 10 месяцев текущего года 165 из общего числа убийств совершены в результате бытовых ссор между мужем и женой, свекровью и невесткой, а 66 – вследствие конфликтов между соседями.
На совещании речь шла о деятельности функционирующих в махаллях посбонов, отмечалось, что не ощущается их участие в предупреждении правонарушений на ранней стадии, поскольку во многих случаях потенциал, знания и квалификация посбонов не отвечают установленным требованиям, к этой работе не привлекается самоотверженная молодежь, отсутствуют действенные механизмы стимулирования. Исходя из этого поручено критически изучить деятельность общественного формирования «Махалла посбони» и разработать комплексные меры, направленные на повышение эффективности его работы.
Еще одной болезненной темой стало отсутствие существенного сокращения случаев мошенничества, несмотря на все предпринимаемые меры. Основными причинами совершения подобных преступлений являются неоформление гражданских правоотношений в установленном законом порядке, несоблюдение признанных в обществе правил поведения. В итоге наши доверчивые сограждане становятся жертвой мошенников.
В этой связи Президент нашей страны уделил особое внимание необходимости совершенствования процесса оказания нотариальных услуг путем предотвращения фактов бюрократизма и волокиты в системе нотариата, а также широкого внедрения информационно-коммуникационных технологий.
Также было подвергнуто критике то, что не предотвращается совершение преступлений женщинами. В связи с этим отмечалась необходимость всестороннего изучения социально-духовной атмосферы в семьях, решения выявляемых проблем на месте, повышения ответственности руководителей секторов, комитетов женщин и общественности в этом процессе.
Глава нашего государства подчеркнул, что необходимо действовать не угрозой применения наказания, а прежде всего воспитывать в людях такие высокие качества, как законопослушание, осознание недопустимости совершения правонарушений, преданность Родине, уважение к окружающим. Отмечено, что при этом необходимо повысить активность средств массовой информации, радио и телевидения, пресс-служб правоохранительных органов.
На видеоселекторном совещании был подробно обсужден вопрос преступности среди молодежи, который вызывает наибольшую тревогу. В частности, за прошедшие 10 месяцев совершили преступления 22 тысячи молодых людей, что составляет треть от общего числа нарушителей закона. К сожалению, тяжкие и особо тяжкие преступления совершили 875 учеников академических лицеев и профессиональных колледжей, 310 школьников.
Подчеркивалась необходимость недопущения впредь подобных случаев, когда в результате драки между учащимися Ташкентского юридического колледжа, которые должны были находиться в это время на занятиях, один подросток погиб, а другой получил тяжкие телесные повреждения.
На совещании были обсуждены вопросы предотвращения преступности среди молодежи, укрепления взаимодействия образовательных учреждений и органов внутренних дел в этом направлении, повышения их ответственности. С этой целью руководителям соответствующих министерств и ведомств даны поручения разработать программу конкретных мер по эффективной организации содержательного и полезного досуга учащихся, формированию предпринимательских навыков в период дошкольного и школьного образования, привлечению к этому процессу высококвалифицированных специалистов, созданию для молодежи учебной литературы в сфере бизнеса.
На совещании особое внимание было уделено также вопросам ликвидации безработицы, что является одним из главных факторов предупреждения преступности. Без решения этой проблемы невозможно достичь намеченной цели по профилактике правонарушений.
В этой связи Президент Шавкат Мирзиёев акцентировал внимание на том, что более 16 тысяч лиц, совершивших преступления, или каждый четвертый, являются безработными.
Глава нашего государства подчеркнул, что для предотвращения подобного руководитель каждого сектора должен полностью поддерживать субъектов предпринимательства на вверенной ему территории, содействовать созданию новых рабочих мест, принимать конкретные меры для обеспечения занятости безработных граждан.
Еще один актуальный вопрос – несоответствие требованиям сегодняшнего дня принимаемых мер по обеспечению безопасности дорожного движения. Так, за прошедшие 10 месяцев в результате около 8 тысяч дорожно-транспортных происшествий погиб 2 031 человек, 7 622 получили телесные повреждения. Основными причинами данных происшествий являются серьезные проблемы с культурой соблюдения Правил дорожного движения нашими гражданами, принятием мер по безопасности движения автотранспортных средств на дорогах.
С учетом этого были даны поручения ответственным лицам по повышению культуры дорожного движения водителей и пешеходов, оснащению дорог современными техническими средствами обеспечения безопасности движения.
По-прежнему актуальным остается вопрос укрепления служебной дисциплины и законности в сфере профилактики правонарушений, избавления органов внутренних дел от случайных людей, не обладающих должной компетенцией, не чувствующих полноты своей ответственности, что вызывает справедливое возмущение граждан.
В связи с этим были даны конкретные поручения по дальнейшему совершенствованию системы подготовки кадров и повышения квалификации для формирования высокопрофессиональных и отвечающих требованиям культуры сотрудников.
На совещании была проанализирована деятельность секторов, созданных по инициативе Президента нашей страны в каждом районе. Подчеркивалось, что впредь руководитель каждого сектора также будет нести персональную ответственность за состояние преступности. В целях повышения ответственности руководителей секторов в этом направлении поставлена задача по созданию Республиканской комиссии по раннему предотвращению преступности и борьбе с правонарушениями в регионах. В ее состав должны быть включены руководители фондов “Махалла”, “Нуроний”, Союза молодежи, Комитета женщин, Федерации профсоюзов, Центра духовности и просветительства, предусмотрена координация ее деятельности Сенатом Олий Мажлиса.
На совещании было уделено особое внимание вопросу духовности руководителей. Отмечалось, что руководитель назначается на должность не для испытания терпения и стойкости людей, а для создания для них достойных условий, облегчения их жизни. Особо отмечалось, что руководители всех звеньев – будь то министр или хоким, начальник ведомства или организации – своим нравственным обликом, поведением и уровнем культуры должны быть примером для всех.
Выступившие на совещании отметили, что широкомасштабная работа во имя обеспечения мирной и спокойной жизни граждан страны, предотвращения правонарушений, борьбы с преступностью, а также решение других жизненно важных вопросов, созданная новая система прямого диалога с народом дают свои позитивные результаты. Вместе с тем подчеркивалось, что, несмотря на все предпринимаемые меры и усилия, есть еще немало недостатков в области профилактики правонарушений, требуется многое сделать для их устранения, что в процессе обеспечения строгого исполнения конкретных поручений, данных главой нашего государства, в центре внимания всегда должны находиться вопросы дальнейшего укрепления взаимодействия государственных органов, активистов махаллей и других общественных структур.